Рационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері. Алгебра, 11 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Пән:Математика

Мұғалімнің аты-жөні: Әлжанова Б.Қ.

Дата:

Класс:

Оқушы саны:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.2В бөлім: n-ші дәрежелі түбір

Сабақтың тақырыбы

Рационал көрсеткішті дәреже және оның қасиеттері

Бастапқы білім

n-дәрежелі түбір, қасиеттері.

Оқыту мақсаттары

11.2.1.4 алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолданады;

 Сабақтың мақсаттары

алгебралық өрнектерді түрлендіру үшін рационал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолданады;

Бағалау критерийлері

Оқушылар оқу мақсатына жетеді, егер:

  • Рационал көрсеткішті дәреженің қасиеттерін қолдана алса;
  • Иррационал теңдеулерді шеше алса;
  • Иррационал теңсіздіктерді шеше алса.

 Тілдік мақсаттар

 

Тілдік мақсат

  • түбірмен берілген өрнектің мәнін тапқанда және өрнекті түрлендіргенде түбірдің қасиеттерінің қолданылуын негіздейді;
  • түбірлердің мәндерін салыстыруды дәйектейді;
  • рационал дәреже көрсеткіші бар өрнектерді түрлендіргенде олардың қасиеттерінің қолданылуын түсіндіреді;

иррационал теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу барысын түсіндіреді.

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • үшінші дәрежелі түбір және т.с.с., n-ші дәрежелі түбір;
  • рационал көрсеткішті дәреже;
  • рационал көрсеткішті дәреженің қасиеттері;
  • иррационал теңдеулер;

иррационал теңсіздіктер.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • ... саны ... санның түбірі болады, бірақ арифметикалық түбірі болмайды;
  • теңдеудің екі түбірі бар, себебі … ;
  • ... саны ... санының ... түбірі болады, себебі ... ;
  • ... саны ... санының ... дәрежелі арифметикалық түбірі болады, себебі ... ;
  • ... санның ... дәрежелі арифметикалық түбірі болайды, себебі ... ;
  • арифметикалық түбірдің қасиеттері бойынша ... өрнектің мағынасы ... болғанда бар;

 Құндылықтарды

 дарыту

Оқушылар жұпта жұмыс жасай алады, бір-бірінің пікірін тыңдап үйренеді. Барынша өз ойын дұрыс қорыта алады.

 Пәнаралық байланыстар

Пән

физика

Кезең

Физика пәнімен функция графигінің байланысы есептер шығаруда көрінеді;

Архитектура, айналамыздағы функциялар;

 

 АКТ қолдану дағдылары

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақ басы

2 мин

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі:

  • оқушылардың назарын шоғырландыру. Сабақ тақырыбы мен мақсатын айту.

Үй жұмысын тексеру

Сұрақтары бойынша талқылау жүргізу

Сабақ ортасы

13 мин

5 мин

12 мин

Алдыңғы сабақта оқылған материалдың қаншалықты игерілгендігін анықтау үшін, оқушыларға өзін-өзі тексеруге арналған өздік жұмыс ұсыныңыз.

Ө

Нұсқа 1

  • Берілген өрнектерді х санының дәрежесі түрінде көрсетіңіз (х > 0):

а) ; б) ;

2. Өрнекті ықшамдаңыз: .

3. Өрнекті ықшамдаңыз: .

Нұсқа 2

  • Берілген өрнектерді х санының дәрежесі түрінде көрсетіңіз

 (х > 0):

а) ; б).

2. Өрнекті ықшамдаңыз: .

3. Өрнекті ықшамдаңыз: .

Дескрипторлар:

№1 Бірінші өрнекті х санының дәрежесі түрінде жазады;

Екінші өрнекті х санының дәрежесі түрінде жазады;

№2 Қысқаша көбейту формуласын пайдаланады;

Өрнекті ықшамдайды;

№3

Ортақ көбейткішті алымында да бөлімінде де жақша сыртына шығарады;

Бөлшекті қысқартады;

Айырманы орындайды;

Бағалау:

Берілген дескрипторлармен және жауаптармен оқушылар бір-бірін тексереді. Мұғалімнің кері байланысы.

Жауабы:

Нұсқа 1

1. а) ; б) 1. 2. 3.

Нұсқа 2

1. а) ; б) 1. 2. 3.

Ұ

Тапсырма: Бофорттың жел шкаласы желдің жылдамдығын өлшеуге жобаланған ( сілтемені қараңыз).

B - Beaufort саны, 0-ден 12-ге дейін өзгереді, оны мына формула бойынша табуға болады.

,

мұндағы s - жел жылдамдығы болады (миль/сағ).

B = 11 Бофорт санына сәйкес келетін желдің жылдамдығын табыңыз.

Қалай ойлайсыз, бұл қандай теңдеу болады?

Оны қалай шешу керек деп ойлайсыз?

Оқушыларға төмендегі сұрақтарға жауап беруді ұсыныңыз:

  • Қандай теңдеулер иррационал теңдеу деп аталады? Иррационал теңдеулерге мысал келтіріңіз.
  • Иррационал теңдеуді шешудің тәсілдерін көрсетіңіз. Мысал келтіріңіз.
  • Иррационал теңдеудің екі жағын да квадраттағанда не үшін тексеріс жүргізу керек?

Оқушыларға, үй жұмысы ретінде, қоршаған ортада кездесетін иррационал теңдеулер мен теңсіздіктер көмегімен модельдененіп, шешілетін жағдайларды зерттеуді тапсырыңыз.

Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия.

  • Мен есіме сақтадым…
  • Мен білдім…
  • Мен үйрендім…
  • Әрі қарай менің білгім келетінім…

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар жайында нені білдім?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.