Тригонометриялық теңдеулерді шешу тәсілдері. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.


Қысқа мерзімді жоспар 2

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 10.2А Тригонометриялық теңдеулер мен теңсіздіктер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Тригонометриялық теңдеулерді шешу тәсілдері

Сабақ түрі

бекіту сабағы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.2.3.6 тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шеше алу;

Сабақ мақсаттары

Сабақтың соңында оқушылар:

- тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу тәсілі арқылы шеше алады;

Бағалау критерийлері

тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шешеді;

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

- тригонометриялық теңдеуді шешу үшін таңдап алынған тәсілге түсінік береді;

- таңдап алынған тәсілді бағалайды

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • – санның арксинусы, арккосинусы, арктангенсі, арккотангенсі;
  • - тригонометриялық теңдеулердің шешімінің дербес түрі;

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • ... сондықтан теңдеудің түбірлері болмайды;
  • берілген тригонометриялық теңдеуді шешу үшін, ... керек;
  • кез келген тригонометриялық теңдеуді ... түріне келтіру керек;

Құндылықтарды дарыту

 

 

  • топта жұмыс жасай білу, өз ісінің сапасына жауапкершілікпен қарау;
  • өз ойын түсіндірумен қатар басқалардың да пікірін тыңдап, құрметтеу, сынға түсіністікпен қарау, топта жұмыс жасай білу;
  • пікірлер түрлілігіне сыйластықпен қарауға тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыстар

тригонометриялық теңдеулерді шешу тәсілдерін физика пәнінің кейбір бөлімдерін меңгеруде қолдануға болады

АКТ қолдану дағдылары

Презентациямен жұмыс жасай білу дағдыларын дамыту

Бастапқы білім

Бірлік шеңбер ұғымын, кейбір тригонометриялық бұрыштардың мәндерін білу. Тригонометриялық функциялардың, кері тригонометриялық функциялардың анықтамалары мен қасиеттерін білу. Тригонометриялық функциялардың графиктерін сала білу, тригонометриялық формулаларды қолдану. Сызықтық, квадраттық, бөлшек-сызықтық теңдеулерді шешу тәсілдерін білу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

12 минут

Ұйымдастыру кезеңі. (Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу).

Сабақтың мақсаттарын анықтау.

Үй жұмысын тексеру:

Көбейткіштерге жіктеу әдісін қолданып, теңдеуді шешіңіз:

  • ;
  • ;

;

Жауаптары:

  • ;

2.

;

Стартер «Блум түймедағы».(Теориялық материалды қайталау.)

Оқушылар гүлдің жапырағын алып, сұрақтарға жауап береді:

  • 1. (жай сұрақ): қарапайым тригонометриялық теңдеудің жалпы түрін жазыңыз.
  • 2. (түсіндіруші сұрақ): Тригонометриялық теңдеулердің басқа теңделерге қарағанда қандай бірегей ерекшелігі бар?
  • 3. (анықтаушы сұрақ): Тригонометриялық теңдеуді шешу үшін оны бірнеше қарапайым теңдеулерге келтіріп шешу керек екеніне сенімдісіздер ме?
  • 4. (шығармашылық сұрақ): Көбейткіштерге жіктеу тәсілін қолданып шығаруға болатын тригонометриялық теңдеу құрыңыз.
  • 5. (бағалау сұрағы): Неліктен теңдеудің шешімі жоқ, ал шешімдері бар?
  • 6. (тәжірибелік сұрақ):
  • Теңдеуді шешіңіз:
  • Шешуі:
  • Теңдеудің сол жағын ықшамдаймыз:

Теңдеудің оң жағы үшін:

Сондықтан берілген теңдеуді мына түрде жазуға болады:

немесе

Сонымен,

  • бұдан
  • бұдан

Презентация

1-2-слайд

3-слайд

4-5слайд

Сабақтың ортасы

5 минут

20 минут

Cыныппен жұмыс. ( Мұғалімнің түсіндіруімен.)

1. теңдеуінің аралығында ең үлкен түбірін табыңыз.

Шешуі:

;

Жауабы:

Тексеру жұмысы

1-нұсқа

Теңдеудің сол жағын көбейткіштерге жіктеп, теңдеуді шешіңіз:

Жауаптары:

2-нұсқа

Теңдеудің сол жағын көбейткіштерге жіктеп, теңдеуді шешіңіз:

Жауаптары:

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

қарапайым тригонометриялық теңдеулерді шешеді

теңдеудің сол жағын көбейткіштерге жіктейді

тригонометрия формулаларын қолданады

қарапайым тригонометриялық теңдеулердің шешімдерінің жалпы формулаларын қолданады

жауабын жазады

Бағалау

Әрбір дұрыс шығарған теңдеу үшін - 4 балл

16-20 балл – 80-100%, тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шешеді

12-15 балл – 60-75 %, тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шешеді, бірақ теңдеуді шешу барысында қателер жібереді

0-11 балл – 0-55% , тригонометриялық теңдеулерді көбейткіштерге жіктеу арқылы шешуге қиналады

6-слайд

7-слайд

Қосымша 2

М.И. Шабунин, алгебра и начала анализа, 10 класс, базовый уровень, дидактические материалы, Москва, «Просвещение», 2010

8-слайд

Сабақтың соңы

3 минут

Үй тапсырмасы. Қосымша 2

Мұғалім сабақты қорытындылайды, оқушыларға сабақтағы жұмыстарына сәйкес кері байланысты береді.

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

– Нені білдім, не үйрендім...........................................................................

– Нені толық түсінбедім .............................................................................

– Немен жұмысты жалғастыру қажет ..................................................

– Сабақта ................................................................................ қиын болды

– .................................................................................менің қолымнан келді

– Келесі сабақта маған ........................................ назар аударуым керек.

Қосымша 2

9-слайд

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қауіпсіздік техникасының ережелерін ұстану

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.