Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру. Алгебра, 8 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Пән : Математика

Тоқсан: I

Ұзақ мерзімді жоспар тарауы

8.1. А Квадрат түбірлер және иррационал өрнектер

Мектеп: Атырау қаласы ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты- жөні:

Сынып:

Қатысқан оқушы:

Қатыспаған оқушы:

Сабақ тақырыбы:

Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.1.4

құрамында квадрат түбірлері бар өрнектің мүмкін мәндер облысын анықтайды;

8.1.2.3

көбейткішті квадрат түбір таңбасының астынан шығара біледі және көбейткішті квадрат түбір таңбасының астына енгізе біледі;

 Сабақ мақсаты:

Оқушы сабақта:

  • Санның квадрат түбірін табады;
  • Арифметикалық квадрат түбір қасиеттерін қолданады;
  • Квадрат түбірлері бар өрнектің мүмкін мәндер облысын анықтайды;
  • Көбейткішті квадрат түбір таңбасының астына шығара біледі;
  • Көбейткішті квадрат түбір таңбасының астына кіргізеді;

Сабақ барысында оқушы топта, жұпта жұмыс жасау, зерттеушілік дағдыларын қалыптастырады. Көпшілік ортада өз ойын еркін жеткізуді, өзгенің пікірін құрметтеп, тыңдай білуді үйренеді.

 «Мәңгілік ел» бағдарламасымен

 өзара байланыс

Сабақтағы жұмыс бағытталған:

Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір - бірінің пікірлері мен ерекшеліктерін құрметтеу, қабылдау. Топпен жұмыс кезінде өз ойын еркін, тиянақты жеткізе білу.

Мектеп құндылықтары

Өзіне және ортадағы адамдарға деген сыйластық: қазақ және өзге тілдерге құрмет.

Академиялық әділдік: жаныңдағы адамдардың ойын құрметтеу

Өзін- өзі оқыту дағдысын қалыптастыру: оқушы өз бетінше білім алуға дағдылану, күнделікті ізденіс.

Бағалау критерийлері

Білімін қолдану.

Арифметикалық квадрат түбір қасиеттерін есептер шығаруда қолданады;Көбейткішті квадрат түбір сыртына шығару, квадрат түбір астына кіргізу есептерінде арифметикалық квадрат түбір қасиеттерін қолданады;

Бағалау.

Өзін- өзі дайын критерийі арқылы тексеру;

Жұптар арасында «Карусель» әдісімен бір- бірін дескриптор арқылы тексереді;

 Тілдік мақсат

 

Оқушылар:

- квадрат түбірдің қасиеттерінің тұжырымын пайдаланып өз шешімін түсіндіреді;

- иррационал сандар қасиеттері түсінігіне негізделген сандар туралы талқылау жүргізеді;

- көбейткішті квадрат түбір сыртына шығару, квадрат түбір астына кіргізу үшін арифметикалық квадрат түбір қасиеттерін қолданады;

Пәнге қатысты лексика мен терминология

- нақты сандар жиыны;

- рационал және иррационал сандар;

- квадрат түбір;

- арифметикалық квадрат түбір;

- қосындының түбірі және түбірлердің қосындысы;

- көбейтіндінің түбірі және түбірлердің көбейтіндісі;

- бөліндінің түбірі және түбірлердің бөліндісі;

- санның квадрат дәрежесінің түбірі;

- санның жұп дәрежесінің квадрат түбірі;

- иррационал өрнек;

- түбір астындағы өрнек;

- иррационал өрнектің мүмкін мәндер жиыны.

Квадраттық түбір

квадратный корень

square root

Арифметикалық квадрат түбір

арифметический квадратный корень

аrithmetical square root

Қасиет

свойства

properties

Мүмкін мәндер жиыны

область допустимых значений

region of acceptability

Түрлендіру

преобразование

transformation

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- иррационал сандарға арифметикалық амалдар қолдану нәтижесінде...;

- көбейткішті түбір таңбасы алдына шығару үшін ...;

-көбейткішті түбір астына алу үшін ... ;

-иррационал өрнектің мағынасы болады, егер ... ;

- түбір астындағы өрнекті жай көбейткіштердің көбейтіндісі түрінде жазуға болады;

Пәнаралық байланыс

Қолданбалы математика

 АКТ- ны қолдану дағдылары:

Презентация, Activ Inspire.

 Бастапқы білім

Түбір. Арифметикалық квадрат түбір.

 Сабақ түрі

жаңа сабақ

 Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

1-сабақ.

Сабақтың басы.

3 минут

7 минут

10 минут

2 минут

10 минут

8 минут

2-сабақ

3 минут

5 минут

10 минут

15 минут

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

- Ұйымдастыру.

- Оқушылармен амандасу

- Коллаборативті орта қалыптастыру.

Өткен сабақтың тақырыбы:

«Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері»

Математикалық терминдерді үш тілде қайталау.

І. «Миға шабуыл» (Бір оқушы сұраққа жауап береді.Ал қалған отырған оқушылар сол қойылып тұрған сұрақты табады.)

  • Санның квадрат түбірі деп қандай санды айтады? (Квадраты - ға тең сан)
  • Санның квадрат түбірін анықтау амалын қалай атайды? (Квадрат түбірден шығару)
  • Иррационал сан деп қандай санды айтады? (шектеусіз периодсыз ондық бөлшектерді айтады)
  • Көбейтіндінің квадрат түбірі неге тең? (Көбейткіштердің түбірлерінің көбейтіндісіне тең)
  • Бөліндінің квадрат түбірі неге тең? (Бөлінгіш түбірінің бөлгіш түбіріне қатынасына тең)
  • Дәреженің түбірі неге тең? (Түбірдің дәрежесіне тең)

ІІ. «Кім жылдам» эстафета

Оқушыларға проблемалық жағдай туғызамыз. Айнымалының берілген мәні бойынша өрнектің мәнін табыңыз.

1) мұндағы

2) мұндағы

3) мұндағы

4) мұндағы

Сұрақ: Қандай жағдайда өрнектің мәнін табу мүмкін емес? Тұжырым жасаңыз.

8.2.1.4

құрамында квадрат түбірлері бар өрнектің мүмкін мәндер облысын анықтайды;

Айнымалысы бар өрнектің мәнін барлық жағдайда таба алмаймыз. Түбір астында әріпті өрнек болғанда, өрнектің мәнін кей жағдайда таба алмаймыз. Мүмкін мәндер жиыны-өрнектің мағынасы бар болатындай оның құрамындағы айнымалылардың барлық мәндер жиыны. (ММЖ).

, 2) өрнектерінің мүмкін мәндер жиынын тап.

2)

ІІІ. Сергіту сәті

Өрнек

ММЖ

1

2

3

4

5

6

7

8

Көзге арналған жаттығу (видео)

IV. Жұпқа бөліну (оқушылар берілген есептер жауабы бойынша жұптасады. Әр жұптан бір оқушы тапсырманы таңдап алады)

Екі жұптың есебінде түбірден нақты сан шықпайды. Яғни, проблемалық сұрақ туындатамыз.

8.1.2.3

көбейткішті квадрат түбір таңбасының астынан шығара біледі және көбейткішті квадрат түбір таңбасының астына енгізе біледі;

V. Жаңа тақырып

а) мәні неге тең?

1. Квадрат түбірдің қасиетіне есімізге түсірейік:

Мысал 1:

Мысал 2:

Ал керісінше өрнектерінде түбірдің сыртындағы санды түбірдің астына кіргізу үшін:

VI. Жұппен жұмыс (жаңа тақырыпты бекіту тапсырмалары)

1 жұп: 1) негізгі деңгей:

  • орта деңгей:
  • шығармашылық деңгей:

Көрсетілген амалды орындаңдар:

,

2 жұп: 1) негізгі деңгей:

  • орта деңгей:
  • шығармашылық деңгей:

Көрсетілген амалды орындаңдар:

;

3 жұп: 1) негізгі деңгей:

  • орта деңгей:
  • шығармашылық деңгей:

Көрсетілген амалды орындаңдар:

Тапсырма

Дескриптор

Квадрат түбірден шығару, түбір астына енгізу

Квадрат түбір астына енгізе алады

Квадрат түбірден шығара алады

Амалды орындау

Квадрат түбір астына енгізе алады

Квадрат түбірден шығара алды

Жақшаларды дұрыс ашады

Ұқсас мүшелерді дұрыс біріктірген

;

Ресурстар

Слайд 1

Слайд 2

Шыныбеков Ә.Н.

8 сынып

.

Activ Inspire

Алгебра. 8- сынып. Ә.Н. Шыныбеков.

«Атамұра» 2011 ж

Сабақтың соңы

5 минут

Рефлексия

3

Сабақтан не алдың (үш пікір)

2

Нені түсінбедің

(екі сұрақ)

1

Ұсыныс

Үйге тапсырма.

№ 164, 165

Шыныбеков Ә.Н.

8 сынып

Қосымша ақпарат

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Айқаспа сілтемелер

Денсаулық жағдайын тексеру

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

АТ құндылықтар

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз

Қорытынды баға

Қандай екі зат өте жақсы өтті (оқуда және оқу барысында)?

1: топпен жұмыс жасау

2:

Қандай заттар сабақты жақсартар еді (оқуда және оқу барысында)?

1:

2:

Осы сабақта сынып өте белсенді қатысып отырды



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу