Шығармадағы оқиғаны болжау С.Сарғасқаев «Шеге мен балға» ертегісі нұсқаулық. 3 сынып. Әдебиеттік оқу
Бөлім: Сәулет өнері
Сабақ тақырыбы:
1.3 Шығармадағы оқиғаны болжау
С.Сарғасқаев «Шеге мен балға» ертегісі.
Оқу мақсаты:
3.1.3.1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез- құлқы мен іс- әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау
3.2.2.1 қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру
Сабақ мақсаты:
Барлық оқушылар: ертегіні түсініп оқиды, кейіпкерлердің мінез- құлқы ерекшеліктерін сипаттайды, сұрақтарға жауап береді.
Көптеген оқушылар: ертегіні рөлге бөліп оқиды, кейіпкерлердің мінез- құлқына іс- әрекеттеріне сүйеніп мінездеме береді, сұрақтар құрастырады.
Кейбір оқушылар: ертегідегі кейіпкерлердің мінез- құлқы мен іс- әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжайды, ертегіні өмірмен байланыстара отырып, дәлелдер келдіреді.
Бағалау критерийлері:
- мәтін бойынша сұрақтар қояды және жауап береді;
- ертегі кейіпкерлерінің мінез- құлық ерекшеліктерін айтады;
- мәтіндегі оқиғаның негізінде сюжеттің соңын болжайды7
Сабақтың барысы
Сабақтың басы
(ТЖ) Ширату тапсырмасы
Кестеден сөздерді тауып боя.
А | Л | Б | К | Ш | Е | Г | Е |
Т | О | А | Л | Л | Л | П | П |
А | К | Л | Ғ | А | Д | Н | Ы |
Т | И | Н | Р | Ы | Ы | Ы | С |
А | Е | Ң | Б | Е | К |
Кестеден ата, шеге, ата, балға, жеңге сөздері шығады.
- Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болуы мүмкін?
- Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру;
Жетістік критерийлерімен таныстыру.
Сабақтың ортасы
1-тапсырма «Алғашқы бестік»
(МК, Ұ) Балға деген сөзді естігенде ойларыңа не келеді? Алғашқы ойларына келген 5 сөзді алдыларыңыздағы стикерге жазыңыздар.
- Барлығымыздың үйіміздегі балталарды алып қарасақ қара темір. Балға- еңбек құралы.
- Қалай ойлайсыздар, балғаның пайдасы көп пе? Шегенің бе?
- Қайсыны мақтануға тұрарлық қызмет атқарады.
2- тапсырма
- Осы сұрақтарымызға жауап алу үшін «Шеге мен балға» ертегісін оқып танысамыз.
Мұғалім оқушылардың назарын оқулықта берілген мәтінге аударту. Мәтінді оқуға уақыт беру.
Оқудың алдында оқушыларға оқылымның критерийлерімен таныстыру:
- Әрбір кейіпкердің не айтқанын, олардың іс- әрекетін есте сақтау;
- Рөлге ене отырып, дауыс ырғағын келтіріп оқу;
- Мәтінді түсініп оқу.
Егер критерийлері дұрыс орындалған жағдайда тапсырмаларды орындауда жеңіл болатынын ескерту қажет.
- Ертегіні белгіленген жерге дейін оқу. (Бай диірменші шалға келеді) деген азат жолына дейін оқу.
3- тапсырма
Әрі қарай не болады деп ойлайсың? Ертегінің соңын болжап айт тапсырмасы беріледі.
Саралау: тапсырма қабілеті бойынша сараланады. Тапсырма барлық оқушыларға ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Қабілетті жоғары оқушылар қабілеті төмен оқушыларға көмек көрсетеді.
(ҚБ) Дескриптор:
- ертегінің соңын болжап айтады;
- ертегідегі оқиғаны жүйелі жалғастырады;
- сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды.
- Ертегінің аяғын мұғалім оқып береді. Оқушылар өз болжамдарымен салыстырады.
Сергіту сәті
Қолдарыңды көтеріңдер – бір дейік.
Көп отырып, қатты шаршап жүрмейік.
Қолды создық, басты бұрдық – екі деп,
Қозғалыспен әрбір адам жетіледі.
Алға, артқа қарадық та – үш дедік.
Тағы жаңа жаттығулар істедік.
Түсірейік қолды төрт пен бесті айтып,
Отырайық көңілді енді марқайтып.
4- тапсырма
Мәтін бойынша сұрақтар құрастыру тапсырылады. Сұрақтар үлгісі ұсынылады?
- Ергеті кейіпкерлерін ата.
- Балғаның иесі кім?
- Оспан атаның сайман- құралдары қай жерде тұрады?
- Балғаны сипаттаған жерін тауып оқыңыз.
- Тағы қандай құрал- саймандарды атады?
- Сен тағы қандай құрал- саймандарды білесің?
- Кейбір шегелер неге майсып кетеді?
- Шегегелерді емдеу дегенді қалай түсінесіздер?
Саралау: тапсырма бойынша саралау жүргізіледі. Тапсырма оқушылардың барлығына ұсынылады, бірақ әртүрлі нәтиже күтіледі. Көптеген оқушылар сұрақтарды өздері құрастырады. Кейбір оқушылар өз ойларына ертегіден мысал келтіре отырып дәлелдейді.
(ҚБ) Дескриптор:
- мәтін бойынша сұрақтар қояды;
- мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
«Бағдаршам» түстеріне сәйкес бірін- бірі бағалайды.
5- тапсырма
(Ө) Оқушыларға кесте толтыру ұсынылады.
Мәтіннен үзінді | Қай кейіпкердің мінездемесі? |
Басы текшелеу келген қоңыр бір дәу, мақтаншақ емес екен. Еңбек сүйгіш, ақ көңіл екен! | |
Кейде үшкір де болып келеді. Шақар, ашуланшақ. Бір қауып тістесе, «ойбайға» да қарамайды. Сіресіп қатып қалады. Жұлқи тартқанда, қанша мықты болсаң да, есеңгіреп-ақ қаласың. |
Сабақтың соңы
Рефлекция: «Таңдау» әдісі
• 1. Мен сабақ қызықты _____________ қызықсыз болды деп ойлаймын.
• 2. Мен сабақта: үйрендім көп нәрсені _____________ үйренгенім аз болды.
• 3. Мен басқаларды мұқият ______________ зейінсіз тыңдадым.
• 4. Мен пікірсайыстарға жиі ______________ сирек қатыстым
• 5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын ____________ риза емеспін.
Бұл карточканы таратып бергенде оқушылар өздерінің сабаққа қатысу деңгейі мен сабаққа деген ынтасын білдіретін сөйлемдердің бірінің тұсына « +» белгісін қою тапсырылады.
Ескерту. Сынып оқушыларының ерекшелігіне байланысты мұғалім тапсырмаларды түрлендіріп бере алады.
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру