Цитоплазма органоидтары: пластидтер, митохондриялар, олардың жасушадағы атқаратын қызметі
Химия-биология апталығы: «Жаратылыс ғажайыптары – ғылымдар әлемінде»
Ашық сабақ тақырыбы: Цитоплазма органоидтері: пластидтер, митохондриялар, олардың жасушадағы атқаратын қызметі
Пәні: Биология
Пән мұғалімі: Оспанова Ұ
Сыныбы: 10 «А»
2018/2019 оқу жылы
Күні: 18.Х.2018 ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Ұ.Оспанова |
|||
Сынып: 10 «А» |
Қатысқандар саны: 12 |
Қатыспағандар саны:0 |
||
Сабақ тақырыбы |
Цитоплазма органоидтары: пластидтер, митохондриялар, олардың жасушадағы атқаратын қызметі |
|||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Цитоплазма органоидтері: пластидтер мен митохондрияның жасуша тіршілігіндегі атқаратын қызметін білу
|
|||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар Пластидтің түрлерін, олардың атқаратын қызметіндегі айырмашылықтарын біледі; Митохондрия-жасушаның энергия сақтайтын органоиды екенін біледі. Көпшілік оқушылар: Митохондрия мен пластидтің құрылысын, зерттелу тарихын біледі; Кейбір оқушылар:АТФ – барлық тірі организмдердің митохондриясында синтезделетін тіршілік үшін маңызы зор энергия көзі екендігін біледі; |
|||
Бағалау критерийлері |
1.Митохондрия мен пластидтің атқаратын қызметін түсіндіре алады; 2.Олардың құрылысын, химиялық құрамын анықтай алады; 3. Білімді қосымша ақпараттармен толықтыра алады; |
|||
Тілдік мақсаттар
|
Митохондрия мен пластидтің қос мембраналы органоид екенін, митохондрия-энергетикалық станция, пластидтердің органикалық заттарды синтездеуде, әр түрлі түс беруде, қоректік заттарды жинақтаудағы ролін білу (оқылым дағдылары); - Қосымша ақпараттарды қолдана отырып, анықтамалар, ережелерді жазу (жазылым дағдылары) - Сабақтың негізгі идеясын түсіндіре білу (айтылым) Пәнге тән лексика мен терминология: Митохондрия, саркосома, биобласт, ДНҚ, РНҚ, рибосома, АТФ, хлоропластар, хромопластар, лейкопластар Диалог жүру үшін қолданылатын сұрақ түрлері: Түрткі сұрақтар, сынақтан өткізу сұрақтары, қайта бағыттау сұрақтары, жетелеу және жетекші сұрақтар
|
|||
Құндылықтарды дарыту
|
Ынтымақтастық: Мұғалім сыныпта жағымды психологиялық атмосфера орнатады; Оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды; Академиялық әділдік: Оқушылар мұғаліммен бір бағалау критерийлерін қалыптастырады; Оқушылар сабақ барысында өзара тең дәрежеде әрекеттеседі; Ашықтық: Оқушылар бір-бірін бағалағанда, жұмыс барысында өз ойларын еркін білдіреді, өзара пікір алмасады; Мұғалім-оқушы, оқушы-оқушы арасында диалог жүреді; Өмір бойыоқу: Алған білімін өмірде қолдана алады; Сабақта оқушылармен керібайланыс орнатылады; Сыйластық: Топтың алтын ережесін сақтайды, бір-бірінің пікірін құрметтейді; |
|||
Пәнаралық байланыстар |
Қазақ тілі, химиия |
|||
АКТ қолдану дағдылары |
Осы сабақта оқушылар ғаламтор желісімен, компьютермен, интербелсенді тақтамен жұмыс жасайды |
|||
Бастапқы білім
|
Оқушылар жасушаның ашылу тархын, жасуша теориясының негізгі қағидаларын біледі. Жасуша органоидтері: жасуша мембранасы, цитоплазма ЭПТ, лизосома, гольджи жиынтығының құрылысын, атқаратын қызметін біледі |
|||
Сабақ барысы |
||||
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 0-5 мин |
1.Ұйымдастыру: 2. «Мозаика» әдісі арқылы топтасады |
|
||
Сабақтың ортасы 3 мин
|
Миға шабуыл: Жетелеу сұрақтары арқылы жаңа тақырыпты айқындау: -Жасушаға қандай тіршілік әрекеттері тән? -Осы тіршілік әрекеттеріне тән энергияны қайдан алады? -Ал, энергия қайдан бөлінеді? -Органикалық заттар қалай синтезделеді? -Осы тіршілік әрекеттерінің жүруі цитоплазмадағы қандай органоидтарға байланысты екен? |
|
||
10 мин
10 мин
3 мин
|
Мағынаны ашу, топтық тапсырма І топ: Митохондрия органоидының зерттелу тарихын, құрылысын, атқаратын қызметін оқып, постерге түсіру, АТФ молекуласын модельдеу және түсіндіру; ІІ топ: Пластид органоидының құрылысы, түрлері және олардың атқаратын қызметін постерге түсіру, фотосинтез процесін модельдеу «Галерея» әдісі арқылы топтар бір-бірімен ақпарат алмасады
Өзара бағалау І топты бағалау критерийі: 1.Митохондрия органоидының зерттелу тарихын түсіндіре алды; 2.Митохондрияның құрылысын талдай алды; 3.Атқаратын қызметін түсіндіріп, АТФ молекуласын модельдей алды.
ІІ топты бағалау критерийі: 1.Пластидтің тек қана өсімдік жасушасына тән органоид екенін түсіндіре алды; 2.Пластид түрлерінің бір-бірінен айырмашылығына нақты дәлелдемелер келтіре алды; 3.Хлоропластың хлорофиль дәндерінде жүретін фотосинтез процесін сипаттап, модельдей алды
Әр топ өз жұмыстарын ортаға салып, талқылайды. Қалған топтар бағалау критерийлері бойынша бағалайды. |
Митохондрия, пластид, ғалымдардың суреттері, химиялық формулалар жазылған қағаз қиындыларын тарату. Плакат, маркер, клей үлестіру |
||
Сабақтың соңы
5 мин |
«Эстафета» әдісі арқылы кілт сөздерді пайдаланып, мәтін құрастырып жаңа сабақты пысықтау
|
Нөмірленген жауап карталарын тарату Әр жеке оқушыны және барлық оқушының жаңа сабақ бойынша алған білімін саралау |
||
5 мин
|
Рефлексия:«Бес саусақ» әдісі Бас бармақ: Не ұнады? Сұқ саусақ: Не білдіңіз? Ортан терек: Нені білгіңіз келеді? Шылдыр шүмек: Сіз үшін жаңалық болды? Кішкентай бөбек: Ұсынысыңыз?
|
|
||
І топты бағалау критерийі:
1.Митохондрия органоидының зерттелу тарихын түсіндіре алды;
2.Митохондрияның құрылысын талдай алды;
3.Атқаратын қызметін түсіндіріп, АТФ молекуласын модельдей алды.
ІІ топты бағалау критерийі:
1.Пластидтің тек қана өсімдік жасушасына тән органоид екенін түсіндіре алды;
2.Пластид түрлерінің бір-бірінен айырмашылығына нақты дәлелдемелер келтіре алды;
3.Хлоропластың хлорофиль дәндерінде жүретін фотосинтез процесін сипаттап, модельдей алды
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Ілмектер: сертификат дайын