Экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысы. Жаратылыстану, 6 сынып, сабақ жоспары. 1 - сабақ.
Ұзақ мерзімді жоспардағы бөлім: 6.4A: Экология және тұрақты даму | Мектеп: | |||||||||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 6 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысы_1-сабақ | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.6.1.1 - экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысын график түрінде көрсету және түсіндіру | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушы:
| |||||||||
Бағалау критерийлері: | 1. экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысы сызбасын құрады; 2. сызбаны пайдаланып, ағзалар арасындағы байланысты сипаттайды; 3. экожүйедегі ағзалар арасындағы байланыстың ағзалар санына әсерін талдайды. | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады: экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысының маңызы туралы жазбалар жасап, есеп дайындай алады Пәнге тән лексика мен терминология: абиотикалық, биотикалық, түзуші, бірінші тұтынушы, екінші тұтынушы және өлі табиғат, ыдыратушы Диалог үшін пайдалы сөз тіркестерінің топтамасы: Берілген үлескеде экожүйенің ... компоненттері анықталды. Бұл экожүйенің компоненттеріне әсер ететін факторлар…. | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жұпта және топта жұмыс істеу барысында ынтымақтастық, өзіне және басқаларға құрметпен қарау, академиялық адалдық - өз бетімен жұмыс істеу, ашықтық - оқушылар сабақтың мақсаттарын және міндеттерін өз бетінше анықтай алады. | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Жұпта, топта жұмыс істегенде оқушылар биологиялық терминдерді қолданатын болады. | |||||||||
Бастапқы білім | Оқушылар 5 – ші сыныпта экожүйенің құрамдас бөліктерімен танысты. Экожүйенің құрамдас бөліктері туралы 5 сыныпта алған білімдерін қайталайды және қоректік тізбекті сипаттау арқылы бастапқы білімдеріне формативті баға алады. Бастапқы білімді жаңғырту топтық жұмыс барысында экожүйенің құрамдас бөліктері туралы білімдерін қоректік тізбек мысалдармен түсіндіру арқылы жүзеге асады. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс – әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 0-5 5-10 | 1. Өткенді қайталау арқылы бастапқы білімді жаңғырту. Оқушыларды өсімдіктер мен жануарлардың суреттері арқылы қоректік тізбек құрайды. Әр тізбек бір топ болады. Оқушылар тізбектегі ағзалардың арасындағы байланыстырды болжайды. 5 - сыныптағы 5.6.1.1 экожүйенің құрамдас бөліктерін анықтау оқу мақсаты бойынша өз білімдерін көрсетеді. 2. Ой шақыру. Қоректік тізбектегі ағзаларға қолайды абиотикалық факторларды анықтайды.
3. Мақсатты тұжырымдау. Мұғалім оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын, «жақын даму аймағын» және сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтайды. | Қосымша 1 | ||||||||
Сабақтың ортасы 10-15 15-30 30-37 | 4. Мәтін «Экожүйелер дегеніміз не?» Экожүйелер – бір-бірімен және қоршаған ортаның жансыз бөлігімен байланысқа түсетін тірі ағзалардың өз-өздерін қолдай алатын жүйелері. Экожүйенің тірі бөліктері “биотикалық” факторлар деп аталады, оларға барлық өсімдіктер мен жануарлар және олардың арасындағы қарым-қатынас жатады. Ал “абиотикалық” факторларға ауа, топырақ, тас және су секілді жансыз табиғат бөліктері жатады. 5. Топтық жұмыс. «Экожүйе құрамдас бөліктерінің өзара байланысы» - Оқушылар әр түрлі экожүйенің құрамдас бөліктерінің өзара байланысын сызбалар арқылы көрсетеді. 1- топ Орман экожүйесі 2- топ Шалғындық экожүйесі 3- топ Өзен экожүйесі 4- топ Тау экожүйесі 5- топ Шөл экожүйесі Әр экожүйенің ерекшеліктері мен ұқсастықтарын анықтайды.
Мұғалім кері байланыс береді. 6. Сабақты бекіту Оқушылар «мылқау сызбада» берілген бос орындарға қоректік тізбек компоненттерін ортналастырып, тізбектегі ағзалардың өзара байланысын көрсетеді.
| Қосымша 2 Қосымша 3 Қосымша 4 | ||||||||
Сабақтың соңы: 37-40 | 8. Рефлексия Мұғалім сабақ мақсатарына қайта оралып, сабақ мақсаттарына жету деңгейін талқылайды. Кері байланыс «3- 3- 1» әдісі - осы сабақтан алған 3 идеяны айтады; - осы сабаққа қатысты әліде жауап алғысы келетін 3 сұрақ қояды; -келесі сабаққа қатысты 1 ұсыныс. | Қосымша 5 | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Оқу материалының жеткізу деңгейін таңдайды: білу, түсіну және қолдану (сурет), талдау (суреттерді салыстыру және талдау). Сабақ барысында оқу материалы ақпаратты қабылдаудың түрлі типтерін ескере отырып қолданылады (мәтін, суреттер). Сабақты бекіту кезеңінде қызығушылығы төмен оқушыларға мұғалім тарапынан қолдау көрсетіледі. Қызығушылығы жоғары оқушыларға күрделендірілген тапсырмалар ұсынылады. | экожүйенің құрамдас бөліктері туралы 5 сыныпта алған білімдерін қайталайды және түзушілер, тұтынушылар және ыдыратушылардың маңызын сипаттау арқылы бастапқы білімдеріне формативті баға алады. Жақын арадағы даму аймағын анықтауға арналған диагностикалық бағалау. Топтық жұмыс арқылы өсімдік ағзасындағы осмос үдерісін түсіндіру дағдыларынады. | Топтық жұмыс барысында сыныптағы қозғалыс ұқыптылықты талап етеді. |
Қосымша 1
ТҮЗУШІЛЕР | ТҰТЫНУШЫЛАР | ЫДЫРАТУШЫЛАР |
Қосымша 2
Экожүйелер дегеніміз не?
Экожүйелер – бір-бірімен және қоршаған ортаның жансыз бөлігімен байланысқа түсетін тірі ағзалардың өз-өздерін қолдай алатын жүйелері. Экожүйенің тірі бөліктері “биотикалық” факторлар деп аталады, оларға барлық өсімдіктер мен жануарлар және олардың арасындағы қарым-қатынас жатады. Ал “абиотикалық” факторларға ауа, топырақ, тас және су секілді жансыз табиғат бөліктері жатады.
Қосымша 3
Қосымша 4
Қосымша 5
Кері байланыс «3- 3- 1» әдісі
- осы сабақтан алған 3 идеяны айтады;
- осы сабаққа қатысты әліде жауап алғысы келетін 3 сұрақ қояды;
-келесі сабаққа қатысты 1 ұсыныс.
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру