Б. Мұқай «Өмірзая» романы. Қазақ әдебиеті, 11 сынып, сабақ жоспары. 2 сабақ.


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ

«Келісілді»

Әдістемелік бірлестік жетекшісі:

Мектеп:

Пәні: қазақ әдебиеті

Күні:

Сынып: 11 Т1 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Бөлім: Заман шындығы

Сабақтың тақырыбы

Б. Мұқай «Өмірзая» шығармасы

Оқу мақсаттары

11.2.4.1 әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс (эссе, әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу

 Сабақтың мақсаты

«Өмірзая» шығармасында көтерілген мәселе бойынша өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыстарды орындайды.

 Бағалау критерийлері

  • Көркем шығарманы түсінеді;
  • Шығармадағы көтерілген мәселелерді талдай алады;
  • Шығармашылық жұмыстарды (эссе, өлең, әңгіме) орындайды.

 Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика және терминология:

Авторлық идея,өмір шындығы, мазмұн

Оқушылар түсінеді және сипаттайды...

Диалог және жазылымға пайдалы тіркестер:

Менің байқағаным,...Менің ойымша,... Мен ойлаймын...

Шығарманы оқуға,сюжетін меңгеруге, негізгі ойды анықтауға, қарама- қайшылықты анықтауға,оқиғасын болжауға және шығармашылық, сыни тапсырмаларға жетелейді.

 Пәнаралық байланыс

Әдебиет теориясы, қазақ тілі

 Алдыңғы білім

Б. Мұқайдың өмірі мен шығармашылығы қайталау

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңі

(Әр кезеңнің уақытын көрсету)

Сабақтағы жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Білімнің өзектілігі

7 мин

Ой шақыру.

https://www.youtube.com/watch?v=Qatg1a0QET0 -

«Өмірзая» спектаклінен үзінді көрсетіледі.

Үзінді бойынша оқушылармен талдау жұмысы жүргізіледі.

Спектаклдің мазмұны бойынша «Өмір деген не?» сұрағына оқушылардан жауаптары сұралынады.

Сынып оқушылары « Ар, Намыс, Қоғам, Өмір» тақырыптары бойынша 4 топқа бөлінеді.

You tube сайтынан –

«Өмірзая» спектаклінен үзінді

1:13:42 – 1:15:42

Мақсат қою

3 мин

Оқушыларға сабақтың мақсатын, бағалау критерийлерін, күтілетін нәтижені түсіндіріледі

Жаңа материалды игеру

6 мин

15 мин

3 мин

Шығармашылық жұмыс.

Оқушылар 1, 2, 3,4-ке бөлініп, әр топ өзіне ұсынылған тақырып бойынша шығармашылық жұмыстарды орындайды:

1 «Ар» тобы – шығарманың желісіне сүйене отырып, бүгінгі өмірмен салыстырып, әңгіме жазады.

2 «Намыс» тобы – шығарманың желісіне сүйене отырып, бүгінгі өмірмен байланыстырып, өлең жазады.

3 «Қоғам» тақырыбы бойынша бүгінгі өмірмен байланыстырып, эссе жазады.

4 «Өмір» тақырыбы бойынша шығарманың желісін сақтай отыра, бүгінгі өірмен байланыстырып, монолог жазады. орталық ойыны бойынша жұмыс жасайды.

Бағалау. Кері байланыс бере отырып, топ арасында төмендегі бағалау дескрипторлары арқылы бір-бірін бағалайды:

Дескриптор:

Әдеби туындыдағы көтерілген мәселелерге өзіндік көзқарас тұрғысынан шығармашылық жұмыс: эссе жаза алады;

Бүгінгі өмірмен байланыстырып, эссе жаза алады;

Шығарманың желісін сақтай отыра, бүгінгі өірмен байланыстырып, монолог жаза алады.

Өзара топтар арасында кері байланыс беріледі.

http://shalkarfm.kz/kz/news/shalkar_sazy/tolegen-aibergenovtin-sozine-zhazylgan-sagynysh-eni-gulmira-sarina

«Өмірзая» шығармасы бойынша таратпа материалдар арқылу ұсыну

Сабақты бекіту

4 мин

Шығарма не жайлы Шығарманың тәрбиелік мәні

Әр топ қысқаша шығарма жайлы түсінгендерін айтып береді

Рефлексия

2 мин

Оқушылар үшін рефлексия сұрақтары:

Не білдім?

Неге үйрендім?

Не түсініксіз болды?

Нені жақсартуым керек?

Үй тапсырмасы

Төлеген Айбергеновтың «Сағыныш» жаттау (өздері қалаған үзіндіні)

Сабақ бойынша рефлексия

Сабаққа рефлексия жасау кезінде берілген сұрақтарға жауап беруге тырысыңыз. Сұрақтың құрылымын жабасаңыз болады.

  • Оқушылардың барлығы оқу мақсатына жетті ме? Жетпесе, неліктен?
  • Қолданылған дифференциация сабақтың мақсатына жетуге қалай ықпал етті?
  • Сабақ кезеңдері уақытқа сай жүзеге асты ма?
  • Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды? Неліктен?
  • Сабақты жақсартуда не ықпал етер еді (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)?


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.