Әлем әдебиеті үлгілерімен үндестік («Балаби мен Сырым» шешендік сөзі мен әлем әдебиеті үлгілерін салыстыру). Қазақ әдебиеті, 9 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Келісілді «Қазақ тілі мен әдебиеті» ӘБ жетекшісі |
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Атадан қалған асыл сөз | Мектеп: | ||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Әлем әдебиеті үлгілерімен үндестік («Балаби мен Сырым» шешендік сөзі мен әлем әдебиеті үлгілерін салыстыру) | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Б/С. Әдеби шығарманы қазақ әдебиеті мен әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдап, шағын сын мақала жазу. | ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Қазақ әдебиетіндегі шығарманы әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыра талдау, сын мақала жазу. | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Ғаламдық азаматтық, патриоттық тәрбие, өмір бойы білім алу. | ||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Тарих | ||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Аудио, видео құрылғылар | ||||||||||||||
Бастапқы білім | |||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||
Сабақтың басы 3 минут | Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу; Оқушылардың назарын сабаққа аударту; Сабақ тақырыбы, ОМ, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. | ||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут 20 минут 4 минут | 1-тапсырма. Ж Шешендік сөзді оқып, идеясын, негізгі ақпарат пен жанама ақпаратты анықтаңыздар. Сыни пікір жазыңыз. БАЛАБИ МЕН СЫРЫМ Сырым бiр жылы орта жүзге барғанда сол елдiң Балаби деген биiне кез келедi. Сырым мен Балаби екеуi көп әңгiмелеседi. Балаби Сырымға бiрнеше сұраулар қояды, Сырым жауап бередi. – Сiз ағайынды нешеу едiңiз? – дейдi Балаби. – Мен ағайынды екеумiн, – дейдi Сырым. – Сiздi Даттан ағайынды он бiр деп естушi едiк. – Сiз түсiнбедiңiз, мен Даттан он бiр екенiм рас, бiрақ та олардың маған қанша керегi бар? Менiң ағайынды екеумiн дегенiм – бiреуi өзiм, екiншiсi – халқым. – Сөз анасы не, Су анасы не, Жол анасы не? – дейдi Балаби. – Сөз анасы – құлақ, Су анасы – бұлақ, Жол анасы – тұяқ, – деп жауап бередi Cырым. – Өтiрiк пен шынның арасы қанша жер, неше шақырым болар? – дейдi Балаби. – Өтiрiк пен шынның арасы төрт елi. Көз бен көргеннiң арасы, құлақ пен естiгеннiң арасы неше шақырым деп менi алдамаңыз, – дейдi Сырым. – Ақылды қандай адамға айту керек? – Ақылды ұққанға айту керек. – Ат не үшiн шабады? Ер не үшiн шабады? – Ат шабысына қарай шабады, Ер намысына қарай шабады. – Бұл дүниеде не тәттi? – дейдi Балаби. – Аста тұз тәттi, Адамда дос тәттi, – дейдi Cырым.
Дескрипторлар:
2-тапсырма. Ж. Аристотель мен Сократтың нақыл сөздерінен Сырымның сөздерімен үндес келетінін тауып, салыстыра талдау жасап, шағын сын мақала жазыңыз. Аристотельдің нақыл сөздері:
Сократтың нақыл сөздері:
Дескрипторлар:
Оқушылар өз мақалаларын оқиды, бір-бірінің жұмыстарына «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша кері байланыс береді. |
https://massaget.kz/layfstayl/bilim/negeli-mir/1341
| |||||||||||||
Сабақтың соңы 3 минут | Кері байланыс: | ||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
|
| ||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру