С.Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңі. Қазақ әдебиеті, 6 сынып, сабақ жоспары.


ІІІ бөлім: Мен балаң жарық күнде сәуле қуған...

С.Торайғыров «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңі

Сабақ : № 3

Мектеп: Астана қ. ФМБ НЗМ

Күні :

Мұғалім: Меңдібаева С.Ә

Сынып: 6 Т1

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ мақсаты

Б/С2. Кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру

Құндылықтарды игерту:

  • Білім, Мәңгілік ел құндылықтары

Бағалау критерийлері:

  • Шығарма фабуласын біледі
  • Әдеби шығарманың жанрын анықтайды

Пәнаралық байланыс

Әдебиет теориясы, қазақ тілі

Тілдік мақсаттар:

Тірек сөздер

Сәуле қуу, белді буу, ойында оты болу

Осыған дейін меңгерілген білім

Абай Құнанбайұлының қарасөздері

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

5 – 7 минут

«Шеңбердегі әңгіме»

оқушылар бір-біріне қарап отыратындай қылып ортаға (ішкі және сыртқы) шеңберге отырады.

Бір-біріне қарап отырған жұптар тақырып бойынша 3 минут пікірталасады. Әрбір оқушы 90 секунд сөйлейді.

Уақыттың біткенін мұғалім қызыл карточка көрсету арқылы белгі беріп отырады. Үш минут біткеннен кейін сыртқы топ орнынан тұрып жылжиды. Мұғалім қызыл карточканы көрсеткеннен кейін тоқтайды, басқа оқушыға қарсы отырады.

Өз ойын айтпас бұрын, өзінен бұрынғы оқушының ойын қорытындылайды.

Біткеннен кейін, сыртқы топ тағы да орнынан жылжиды. Жаңа сұхбат басталғаннан кейін алдындағы екі кісінің ойын қорытындылап айтады.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Өлең қай жақта жазылған? (І жақта)
  • Өлеңдегі кейіпкер кім?
  • Кейіпкердің көңіл күйі қандай деген сұрақтарды талдайды.

Сабақтың ортасы

10 минут

5 – 7

минут

5 – 7

Минут

Ауызша кері байланыс беру

2-минут

Мағынаны тану кезеңі

1-тапсырма

Бірнеше термин сөздер топ ортасына тасталады. Оқушылар топта осы сөздердің мағынасын талдайды. Мұғалім оқушылардың ой бөлісін тыңдай отырып, қорытынды тұжырымдамасын айтады:

  • Лирикалық кейіпкер ақынның өзі. Ақын қоғам өмірі, заман, адам туралы толғанғанда, өзін «мен» деп, «біз» дей отырып, сол ортаның адамы, белгілі бір ұрпақ буынның өкілі ретінде сөзінеді.
  • Автордың бейнесі — әдеби шығармадағы жазушының өз тұлғасының көріну қалпы.
  • Кейіпкер – көркем шығармада суреттелетін оқиғаға қатысушы адам, әдеби образ.

Қай термин С.Торайғыровтың «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңіне сәйкес деп ойлайсың?

2- тапсырма

Берілген өлең жолдарын кейіпкерге берілген сипаттамамен сәйкестендір:

Тебем деп тірі болсам надандықты,Серт етіп, өз-өзіме еткем егес.

Мен балаң жарық күнде сәуле қуған,Алуға күнді барып белді буған.

Жұлдыз болып көрмеймін елдің бетін,Болмасам толғанайдай балкып туған

Бұл сөзім асып айтқан асылық емес,Ойында оты барлар асылық демес.

Мақсат қойғыш

Білімге құмар

Жауапкершілігі жоғары

Артық кетіп, асылық сөйлемейді

Жатқаным көрде тыныш жақсы емес пе,Жүргенше өмір сүріп, надан болып.

Надандықты сүймейді

Тапсырманы әр оқушы жеке орындайды, жұпта бірін-бірі тексереді, топта ақын кейіпкерді сипаттап қара сөзбен жазады.

3- тапсырма

Сұлтанмахмұт өмір сүрген заман қандай заман еді?

Ақынның «Шығамын тірі болсам адам болып» өлеңі сол кез үшін несімен жаңашыл?

Ақын көтерген мәселелер қазіргі кезде маңызды ма?

Оқушыларға берілген сұрақтар бойынша ойларынды қабырғаға жапсырылған қағазға жазыңдар деген тапсырма беріледі.

Үш сұрақ жазылған А4 қағазы сыныптың әр қабырғасына жазылып ілінеді. Оқушылар орындарынан тұрып, әрқайсысы жауабын жазып кетеді. Соңында жазбалармен толықтырылған қағаз топ ортасына тасталады. Топ мүшелері өзіне берілген жазбамен танысқаннан кейін ортақ жауапты сынып алдында айтады. Яғни үш сұрақ бойынша үш топ сөйлегеннен кейін бақылаушы топ осы сұрақ бойынша қорытынды шығарады. Яғни, ақынның сол заман үшін білімді насихаттауы, мақсат жолындағы ұмтылысы, надандықпен күресі заман үшін жаңашылдық. Қазір де өзектілігін жоймаған.тсс

Бағалау дескрипторы

Лирикалық кейіпкер

Ақын бейнесі, кейіпкер

терминдерін біледі

Өлең жолдарын кейіпкерге берілген сипаттамамен сәйкестендіре алады.

Өлеңнің жаңашылдыған талдай алады

Бұл тапсырма жұппен/топпен/сыныппен орындалады.

https://www.zharar.com/kz/referat/7301-sultanmahmut.html

презентация

Сабақтың соңы

3 минут

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Ойлан

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

  • Конспектілеуді пирамидалық тәсіл арқылы бергенім дұрыс, ұтымды болды

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

 

 

 

 

 

 

 

 



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.