Гюйгенс қағидасы. Сәуленің шағылу заңы. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Геометриялық оптика

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 11

Сабаққа қатысқан оқушылар саны:

Қатыспаған оқушылар саны:

Сабақтың Сатақырыбы

Гюйгенс қағидасы. Сәуленің шағылу заңы.

Берілген сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағ-дарламасына сілтеме)

11.6.2.1 – Гюйгенс қағидасы бойынша жарықтың шағылу заңын түсіндіру

Табыс критерийлері

Оқушы

Гюйгенс қағидасын біледі;

Гюйгенс қағидасы бойынша жарықтың шағылуын түсіндіреді;

Шағылу заңдарын біледі.

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология

Шағылу, сыну, түскен сәуле, шағылысқан сәуле, түсу бұрышы, шағылу бұрышы, жазық айна, сфералық айна, объект, сурет (нақты/виртуалды «жалған», тура/төңке-рілген), ұлғайту (дөңес/ойыс), фокустың ұзындығы, қи-сықтық радиус, негізгі ось, қисықтық центрі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Айна ортасынан перпендикуляр 1 м қашықтықта орна-ласқан бақылаушы екінші қабырғадағы бейнесінің ауданын анықтаңыз.

Сфералық айнаның қандай түрі үлкенірек, жалған, тура бейне береді?

Ойыс айнаның фокустық ұзындығы 30 см құрайды, бақылаушының төңкерілген және 3 есе үлкейтілген бей-несін алу үшін, айна бақылаушыдан қандай арақашық-тықта орналасуы керек?

Құндылықтар

Сабақтың соңында оқушыларға мына тақырыптар бойынша ойласып және талқылау жасау ұсынылады.

Жаһандық азаматтық: жазық және сфералық беттердегі шағылысулар ғасырлар бойы ақпаратты берудің құралы ретінде қолданылады. Оқушылардан шағылыстардың өткен кезде қалай қолданылғанын және бүгінгі күнде қалай қолданылатынына (мысалы, спутниктіктер) мысалдармен таныстыру сұралады.

Пәнаралық байланыс

Можно установить связь с историей, поскольку развитие нашего понимания рефлексии оказало значительное влияние на технологическое развитие. Можно также установить связь с искусством и фотографией, чтобы объяснить, как зеркала могут использоваться для изменения размера и восприятия изображения

АКТ қолдану дағдылары

Active board, scientific calculator, ppt

Алдыңғы білім

Студенты изучили закон преломления в 8-м классе, но будут изучать его впервые с точки зрения принципа Гюйгенса

Ход урока

Жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Дереккөздер

Сабақтың басы

1-3 мин

Ұйымдастыру кезеңі: оқушыларға таныстыру

• Сабақтың тақырыбын;

• Сабақтың мақсатын;

* Бағалау критериін;

* Сабақты өткізу жоспарын;

• Сабақ кезінде қауіпсіздік ережесін сақтау.

Презентация

Сабақтың ортасы

12-37 мин

Гюйгенс қағидасын түсіндіретін презентация және Гюйгенс қағидасын қолдана отырып Снелл заңын дәлелдейтін презентация.

Есептер шығару

Презентация

Үлестірме материалы

Сабақтың соңы

38-39 мин

Сабақтың соңында оқушылар рефлексия жасайды:

Бас бармақ әдісі (жоғары/орташа/төмен)

Мұғалім оқушыларға бірінші сабақтың соңында бас бармақты «жақсы», ортасында «жарайды» және «жаман» үшін төмен қою арқылы жауап беруін сұрайды.

• Гюйгенс қағидасы не екенін түсінемін;

  • Гюйгенс қағидасы арқылы шағылу құбылысын пайда болуын түсінемін;
  • Шағылу заңын қалай қолдануды білемін

Презентация

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар үйренеді:

Көпшілік оқушылар үйренеді:

Кейбір оқушылар үйренеді:

Сабақ бойынша рефлексия:

Сабақ мақсатта-ры/оқу мақсатта-ры дұрыс қойыл-ған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, не-ліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт-тық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспары-нан қандай ауыт-қулар болды, не-ліктен?

Төмендегі кеңістікті сабағыңыз туралы ойларыңыз үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы сол жақта көрсетілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:______________________________________________________________________

________________________________________________________________________

2:______________________________________________________________________

________________________________________________________________________

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:______________________________________________________________________

________________________________________________________________________

2:______________________________________________________________________

________________________________________________________________________

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

________________________________________________________________________



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.