Электр тогының химиялық әсерi (Фарадейдiң заңы). Физика, 8 сынып, сабақ жоспары.
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.4.2.18 – сұйықтардағы электр тогын сипаттау. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән лексика мен терминология: Электролиттік диссоциация, электролиз, иондық өткізгіштік, электролит, катиондар және аниондар, электролиз заңы, заттың электрохимиялық эквиваленті.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер Электролит электр тогын ... Сұйықтардың өткізгіштігі ... Электролиттің кедергісі ... | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Электролизді зерттеу барысында химия пәнімен байланыс | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Электр қыздырғыш құралдар, кыздыру шамдары, қысқа тұйықталу, балқымалы сақтандырғыштар. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-2 мин 2-5 мин | 1) Оқушыларға суреттер қиықтары таратылады. Сол суреттер бойынша оқушылар топтарға біріктіріледі. 2) Activity «Word clouds» Оқушыларға әр түрлі сөздермен сөз тіркестері сөздер бұлтында беріледі. Топтар осы сөздер мен сөз тіркестерін тауып, әр таңдап алынған сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын ашып береді. | Презентация https://worditout.com/word-cloud/create | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5-15 мин 15-20 мин 20-30 мин 30-38 мин | 3) Оқушылар зерттеу дағдысын дамыту үшін өздеріне берілген құралдармен жұмыс жасайды. Берілген құралдар: ток көзі, электр шамы, кілт, электрод, әр түрлі сұйықтар Мақсат: Қандай заттар электр тогын өткізеді? Алдарындағы берілген үлгілер салынған стаканға электродты орналастырайық. Берілген құралдардан тізбектелген тізбек құрайық. Ток көзін косыңдар. Кілтті тұйықтаңдар. Берілген заттар мен ертінділердің ток өткізгіштігі туралы қорытынды шығарыңдар. Оқушылар берілген кестені толтырады
1топ: тұз кесегі, тұз ерітіндісі, қант, қант ерітіндісі, лимон қышқылының ертіндісі, ас содасының судағы ертіндісі таза су, крандағы су 2 топ: тұз кесегі, тұз ерітіндісі, қант, қант ертіндісі, кока- кола, ас содасының судағы ертіндісі таза су,крандағы су 3 топ: тұз кесегі, тұз ерітіндісі, қант, қант ерітіндісі, алма шырыны, ас содасының судағы ерітіндісі таза су,крандағы су Топ оқушылары өздерінің қорытындысын ортаға салады. Сонымен қатар, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. Жалпылама талқылауға арналған жетелеу сұрақтары.
Талдау жасалғаннан кейін, теориялық мағлұмат беріледі. 4) Түсідіру. Электр тогын өткізетін ертінділер мен заттар электролит деп аталады. Заряд тасушылары тек қана иондар болып табылатын сұйық өткізгіш электролит деп аталады. Қорытынды:ерітіндіде судың полярлы молекулаларымен еркін заряд тасушылары оң және теріс иондар қоршап алады. Еріткіштін әсерінен заттың молекуласының иондарға жіктелуі электролиттік диссоциация деп аталады. Электролит арқылы ток өткен кезде электродтарда заттың бөлініп шығу процесі электролиз деп аталады. Электролит құйылған электродтары бар ыдыс электролиттік ванна деп аталады. Ертіндіндідегі оң иондар катиондар (себебі олар электролиз кезінде катодқа тартылады) ал теріс иондарды аниондар деп атайды. Электролиз кезінде бөлініп шығатын заттың массасы ертінді арқылы өтетін электр мөлшеріне тура пропорционал к-заттың электрохимиялық эквиваленті Электролиздің қолданылуы:
5) Сабақты бекіту. Оқушылар электролиз заңын қолданып есептер шығарады
Бұл сан нені білдіреді? 2. Электролит арқылы 1,5 А ток өткенде 5 мин ішінде катодта 137 мг зат жиналды. Бұл қандай зат?
бөлінсе, онда жүріп өткен токтың күші қандай болады? 4. Бұйымдарға күміс жалату үшін 15 мин бойына 5А токты пайдаланады. Осы уақыт ішінде күмістің қанша мөлшері жұмсалады?
Бағалауды басқа жұп оқушылары жасайды. Оқушыларда өзара бағалау жүзеге асырылады. Оқушылар бір-біріне кері байланыс жасайды. | Видео көрсету: Электролиз : https://www.youtube.com/watch?v=k4u8Wy8ZWeA Электролиз: https://www.youtube.com/watch?v=TjfTYmVQn5c | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | Үй тапсырмасы: «Физика және астрономия» «Сұйықтардағы электр тогы» Рефлексия Рефлексия – «кері байланыс»; оқушылар өз іс- әрекеттерін бағалайды. (өзін – өзі бақылау, толқыныс).
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру