Координаталық түзу көмегімен бүтін сандарды қосу және азайту. Математика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Сандарға амалдар қолдану

Мектеп: Тараз қаласы ФМБ НЗМ

Мұғалім:

Сабақ тақырыбы

Координаталық түзу көмегімен бүтін сандарды қосу және азайту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.1.2.10 Бүтін сандарды координаталық түзу көмегімен қосу және азайтуды орындау;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар координаталық түзудің көмегімен бүтін сандарды қосады және азайтады.

Сабақтың түрі

Жаңа білімді қолдану және бекіту.

Бағалау критерийі

1. Координаталық түзуде санды белгілей алады;

2. Координаталық түзуді пайдаланып сандарды қосу және азайту ережесін біледі және пайдаланады

Тілдікмақсаттар

Тілдік мақсат

- координаталық түзудің көмегімен бүтін сандарға амалдар қолдану ережесін түсінеді және түсіндіреді;

- пәндік лексиканы, терминологияны, символиканы сауатты қолданады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

-координаталық түзу, санақ басы, координаталық түзудің оң бағыты, теріс бағыты;

-оң сандар, теріс сандар, қарама-қарсы сандар, санның модулі.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Бір ғана нүкте сәйкес келеді, А нүктесімен кескіндейміз, оңға (солға) қарай 4 бірлік кесіндіге жылжытамыз, үлкен сан сол жақта және кіші сан оң жақта кескінделеді.

Құндылықтарды дарыту

Тапсырмаларды жұпта орындау арқылы ынтымақтастық құндылықтарды қалыптастыру

Бастапқы білім

Координаталық түзу, рационал сандар, координаталық түзудің көмегімен сандарды қосу және азайту

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

(2-минут)

Оқушылармен сәлемдесу; Оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушыларды жұптастырып отырғызу.

Сабақтың мақсатын анықтау

7-минут

Сабақтың мақсаты: Координаталық түзудің көмегімен бүтін сандарды қосу және азайту (Слайд 1).

Мұғалім оқушылар осы сабақта координаталық түзудің көмегімен бүтін сандарды қосу және азайтуға байланысты есептер шығарып, білімдерін толықтыратынын ескертіп айтады. Олай болса бүгінгі сабақтың мақсатына жету үшін нені білуіміз керек?-деген сұрақ қойылады. (оқушылар өз ойларын айтады). Демек біз бағалау критерийлерін құрдық . Бағалау критерийлерін айтып өту (Слайд 2):

1. Координаталық түзуде санды белгілей алады;

2. Координаталық түзуді пайдаланып сандарды қосу және азайту ережесін біледі және пайдаланады

Өткен сабақты еске түсіру мақсатында келесі есептерді ауызша есептейді. Өтілген тақырып бойынша теориялық материалды еске түсіру мақсатында есепті орындау алгоритмін айтуды талап ету ұсынылады.

№1. Координаталық түзудің көмегімен сандарды қосып, азайтыңыз (Слайд 3-5):

5+2 -6+4 -3+(-3) 5+(-6) -2+0

№2. Қандай сандар

а) 6 санынан 3 бірлікке;

ә) -3 санынан 5 бірлікке;

б) -1 санынан 4 бірлікке қашық орналасқан?

№3. Бос орындарды толтырыңыз:

-4+ ?=5 5+ ? = -1 -7+?=-5  -3+?=-8 

Сонымен

1. Координаталық түзуді пайдаланып екі бүтін санды қалай қосамыз?

2. Екі санның айырмасын қосынды түрінде қалай жазуға болады?

(Слайд 7-8)

Презентация

Қолданылған әдебиет:

1. «Математика» оқулығы 6 сынып, Т.А.Алдамұратова, Т.С.Байшоланов, Е.С.Байшоланов, А. «Атамұра» 2015

2. «Математика» оқулығы 6 сынып, Виленкин

Сабақтың ортасы

30 минут

Тақырып бойынша есептер (жұптық жұмыс) шығару. Есепті шығару жолын талқылау және оқушылар өздерін тақтадан тексеріп бағалау үшін тақтаға оқушы шығару.

Есептерге дискриптор:

1. Координаталық түзуді пайдаланып бүтін сандарды қосу ережесін біледі;

2. Координаталық түзуде санды белгілей алады;

3. Координаталық түзуді пайдаланып сандарды дұрыс қосады.

№1. Координаталық түзуде а және а+1 сандары кескінделген. Осы түзуде а+5, а+(-3), а-1, а-4 сандарын кескіндеңіз.

№2. Түсте ауа температурасы -2°С болды. Кешке ауаның температурасы -3°С-қа, ал түн ортасында -5°С-қа өзгерді. Түн ортасында ауаның температурасы неше градус болды?

№3. Сүңгуір қайық 270 м тереңдікте жүзіп жүріп, жүзу деңгейін -42 метрге өзгертті, сонан соң тағы да -27 метрге өзгертті. Сүңгуір қайық неше метр тереңдікте жүзді?

Сонда үш санды координаталық түзуде қалай қосады екенбіз?сұрағын қою арқылыоқушыларға бірнеше санды қосу үшін орындалатын амалдар тізбегін құрғызу (оқушылар жауабын талқылаймыз, қорытынды жасаймыз: координаталық түзуде үш санды қосу үшін алғашқы екеуін қосып алып нәтижесіне үшінші санды қосамыз. Үштен де көп сандар үшін қосындыны дәл осындай жолмен табамыз)

Келесі есепте жұптағы оқушылардың біріне а) нұсқасын екіншісіне ә) нұсқасын есептеп өзара салыстыруға кеңес беру. Нәтижелерін талқылап, қорытынды жасайтынын ескертіп айту:

№4. Келесі сандарды координаталық түзуді пайдаланып қосыңыз: а) 3, -4, 5; ә) -6, -2, 1.

Қосылғыштардың орнын ауыстыруға болады ма? Есептеп көріңіздер. Қандай тұжырымға келдіңіздер?

№5. Фирманың ақша есебінің өзгерісі бірінші айда +5 млн. тг, екінші айда -3 млн. тг, ал үшінші айда +1 млн. тг болды. Фирманың үшінші айдағы ақша есебінің өзгерісі неше теңге? Фирма зиян шеккен ба, әлде пайда тапқан ба?

Қосымша есептер:

№6. Ұялы телефон бағасы алғашқыда 4500, келер айда тағы 3000 теңгеге арзандатылды. Ұялы телефонның алғашқыдағы бағасы х болса, арзандатылғаннан кейінгі бағасы неше теңге болды?

№7. Ауа шары Жер бетінен 400 м биіктікке көтеріліп алған соң, өзінің ұшу биіктігін -70 метрге өзгертті. Сонан соң тағы да -130 метрге өзгертіп, қайтадан +100 метрге өзгертті. Ауа шары соңғы ретте Жер бетінен неше метр биіктікте болды?

Сабақ барысында қажет болған жағдайда жекелеген оқушыларға қосымша есептер ұсынуға болады (Қосымша 2)

Қосымша 1

Сабақтың соңы

3-минут

Сабақты қорытындылау:

Өтілген мақсат бойынша сұрақтар қою арқылы сабақты қорытындылаймын.

1.Сабақтың мақсаты қандай болды?

2.Сабақтың мақсатына жету үшін нені білу керек?

3.Нені түсінбедіңдер?

Сабақ соңында оқушылардан рефлексия алу:

- тақырып бойынша не білемін?

- тағы не білгім келеді?

- не істей аламын?

Үйге тапсырма:

Тақырыпқа байланысты 2 мәтіндік есеп құрап келу.

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Жұптық жұмыс кезінде өз-өзіне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында тапсырманы орындау жолдарын бақылап үйренеді.

Оқушыларды сұрақтар қою арқылы бағалаймын. Оқушылар өз-өздерін бағалайды және бағалау критерийі бойынша жұптар бірін-бірі және бағалайды.

Сабақты бекіту кезеңінің алдында слайдқа қарағандықтан «көз жаттығуын» жасатамын.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

Қосымша 1

Оқу мақсаты: 6.1.2.10 Бүтін сандарды координаталық түзу көмегімен қосу және азайтуды орындау;

Бағалау критерийі:

1. Координаталық түзуде санды белгілей алады;

2. Координаталық түзуді пайдаланып сандарды қосу және азайту ережесін біледі және пайдаланады

Тақырып бойынша есептер

Есептерге дискриптор:

1. Координаталық түзуді пайдаланып бүтін сандарды қосу ережесін біледі;

2. Координаталық түзуде санды белгілей алады;

3. Координаталық түзуді пайдаланып сандарды дұрыс қосады.

№1. Координаталық түзуде а және а+1 сандары кескінделген. Осы түзуде а+5, а+(-3), а-1, а-4 сандарын кескіндеңіз.

№2. Түсте ауа температурасы -2°С болды. Кешке ауаның температурасы -3°С-қа, ал түн ортасында -5°С-қа өзгерді. Түн ортасында ауаның температурасы неше градус болды?

№3. Сүңгуір қайық 270 м тереңдікте жүзіп жүріп, жүзу деңгейін -42 метрге өзгертті, сонан соң тағы да -27 метрге өзгертті. Сүңгуір қайық неше метр тереңдікте жүзді?

№4. Келесі сандарды координаталық түзуді пайдаланып қосыңыз: а) 3, -4, 5; ә) -6, -2, 1.

Қосылғыштардың орнын ауыстыруға болады ма? Есептеп көріңіздер. Қандай тұжырымға келдіңіздер?

№5. Фирманың ақша есебінің өзгерісі бірінші айда +5 млн. тг, екінші айда -3 млн. тг, ал үшінші айда +1 млн. тг болды. Фирманың үшінші айдағы ақша есебінің өзгерісі неше теңге? Фирма зиян шеккен ба, әлде пайда тапқан ба?

Қосымша есептер:

№6. Ұялы телефон бағасы алғашқыда 4500, келер айда тағы 3000 теңгеге арзандатылды. Ұялы телефонның алғашқыдағы бағасы х болса, арзандатылғаннан кейінгі бағасы неше теңге болды?

№7. Ауа шары Жер бетінен 400 м биіктікке көтеріліп алған соң, өзінің ұшу биіктігін -70 метрге өзгертті. Сонан соң тағы да -130 метрге өзгертіп, қайтадан +100 метрге өзгертті. Ауа шары соңғы ретте Жер бетінен неше метр биіктікте болды?

Қосымша 2

Тақырып бойынша қосымша есептер:

№1. Ауа температурасы таңертең а °С еді. Түсте +7°С , түс қайта тағы да +5°С өзгерді. Түсқайта ауа температурасы қандай болды? Өрнек түрінде жазып көрсетіңіз.

№2. Тауар бағасы алғашқыда 5000 теңгеге, келер айда тағы да 3000 теңгеге арзандады. Тауардың жаңа бағасы қандай? Белгілеу енгізіп өрнек түрінде жазып көрсетіңіз.

№3. Альпинисттер теңіз деңгейінен х метр биіктікке шыққаннан соң лагерь құрды. Келер күні олар үш рет демала отырып 3 км, 2 км және тағы да 2 км биіктікке көтерілді. Кешкісін лагерь құру мақсатында 2 км төмен түсті. Альпинистер лагерін теңіз деңгейінен қандай биіктікте құрды?

№4. Координаталық түзудің көмегімен есептеңіз:

а) 6+5-7;

ә) -9+7-5;

б) -10-4+8;

в) -6-3-2;

г) 13-8+6;

№5. Есептеңіз:

а) 36+25-47;

ә) -29+7-15;

б) -14-41+38;

в) -26-30+19;

г) 13-35+56;



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.