Көбейтуге кері амал ретінде бөлуді оқып үйрену. Математика, 2 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Пән:Матматика

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

2A тарау: Көбейту және бөлу амалдарымен танысу

Мектеп: Талдықорған қаласы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күн

Мұғалімнің аты-жөні : Сейсембаева С.И.

Сынып:

Қатысқандар:18

Қатыспағандар саны: 0

Сабақ тақырыбы

Көбейтуге кері амал ретінде бөлуді оқып үйрену

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

2.1.2.12 Бөлуді көбейтуге кері амалы ретінде түсіну;

2.4.1.2 Бөлудің мәнін тең бөліктерге бөлу немесе обьектілерді топтастыру деп түсіну

 Сабақ мақсаттары

Бөлудің көбейтуге кері амал екендігін түсінеді. Көбейту және бөлуге есептер шығарады.

 Бағалау критерийлері

көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысымен немесе бірдей қосылғыштардың қосындысын көбейтумен алмастыра отырып, есептеулерді дұрыс орындай алады.

 Тілдік мақсат

 

  • көбейту, есе, көбейту, бірнеше рет қосу
  • бөлу, бөлу, бірнеше рет алу
  • амал, кері амал, нәтиже
  • заңдылық, сандық заңдылық, диаграмма

ер біз..., … болады

 Құндылықтарды дарыту

 

 

Сабақ барсында оқушылардың бір – бірін тыңдау, көмектесу, бірлесіп тапсырма орындау, диалогтық сөйлесу мәдениеті қалыптасады.

 Пәнаралық байланыстар

Сабақ барысында таныстырылымды пайдаланау арқылы, қалыптастырушы бағалау жұмыстарын тарату арқылы АКТ пәнімен байланыс орнайды.

Алдыңғы меңгерілген білім

2 – ні көбейту кестесі мен оған кері амал ретінде бөлуді қарастырылды.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(Ұ) Оқушылармен шеңбер құру.

Ойға толсын санамыз,

Бестік болсын бағамыз.

Баласындай бір үйдің,

Тату болсын арамыз.

1) Жаңа тақырыпқа кіріспе.

Ламинатталған ақ қағазға кез келген санды жазамын, оқушылар берілген санға 2 – ні қосып, нәтижесін жазуды кезектесе ретпен жалғастырады.

2,4,6,8,10,12,14,16,18,20,22,24,26,28,30

Сұрақ:

  • Біз қандай сандарды жаздық?
  • Ол екіге бөлінеді ме?

Ламинатталған қағаз,

маркер

Сабақ ортасы

(Ұ, МК) 2) Сынып бөлмесінің ортасына 6 оқушыны шақырамын, бір оқушының қолына 12 қарындаш беріп, әр оқушыға 2 қарындаштан үлестіруін сұраймын. Бұдан кейін төмендегі сұрақтарды қоямын:

  • Барлығы неше қарындаш?
  • Әр бала неше қарындаштан алды?
  • Неше бала алды?

2*6 = 12 12:2 = 6

3) Бұдан кейін оқушылардың назарын тақтаға аударып өздері есеп, есепке байланысты көбейту кестесіндеі 2 – ге көбейту мен бөлуге мысалдар құрастыруларынсұраймын.

2*5 = 10 10 : 2 = 5 10:5 = 2

(Ұ, МК) 4) Дәптермен жұмыс.

Математикалық диктант. Оқушылар төменде берілген математикалық диктантты тыңдай отырып, жауабын дәптерге жазады, сұрақ – жауап арқылы тексеріліп, қол шапалақтау арқылы дұрыс- бұрыстығын білдіреді.

10 мен 10 – ның қосындысы

20 – дан кейінгі сан

40 пен 20 –ның айырмасы

49 – дан кейінгі сан

59 бен 61 – дің ортасындағы сан

65 – ті 5 – ке арттыр

Бірінші қосылғыш 40, екінші қосылығыш 50

99 – дан кейінгі сан

20,30,40,50,60,70,80,90,100

5) 2 – ні көбейту кестесін ауызша сұрау.

6) Дәптерге 3 – ті көбейту кестесін жазады.

Сергіту сәті. Музыка ырғағымен сергіту сәті орындалады.

(Т) Топпен жұмыс.

Сыныптағы оқушыларды төрт топқа бөлемін.

1 – топ. 20 қарындаш

4х5=20 5х4= 20 20:5=4 20:4=5 20:2=10 20:10=2 20:20=1 20:1=20

2 – топ. 18 түйме

2х6=18 2х9=18 18:6=3 18:3=6

3 – топ. 15 дәптер

3х5=15 5х3=15 15:3=5 15:5=3 15:1=15

4 – топ. 8 гүл

4х2=8 2х4=8 8:4=2 8:2=4 8:1=8

Топқа берілген заттарды пайдаланып, көбейту, бөлу амалдарын пайдаланып постерге мысалдыр жазу.

Топпен орындаған тапсырмаларын кезекпен оқытып, толықтырулар енгізізіп, толық орындаған топ мүшелерін қол шапалақтау арқылы бағалаймыз. Топпен жұмыс орындалғаннан кейін оқушылар қалыптастырушы бағалау жұмыстарын орындайды.

Ламинатталған ақ қағаз, маркер.

Постер, түсті маркер, әр түрлі заттар.

Сабақтың соңы

Кері байланыс

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Қабілеті төмен оқушыларға топпен жұмыс барысында заттарды қолданып, түсіндірулері, қабілеті жоғары оқушыларға бөлуді орындауын тапсыру.

Оқушыларға берілген практикалық жұмыстар арқылы әр баланың сабақты қаншалықты қабылдағанын бақылау.

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақталу сергіту сәтін орындау барысында қарастырылады.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу