Екілік кодтау. Информатика, 6 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.2 А-бөлім Мәтіндік ақпаратты ұсыну

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:

қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Екілік кодтау

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.1.2– компьютерге арналған барлық ақпарат екілік код түрінде берілетінін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Компьютерде ақпарат қалай көрсетілетінін түсіну

Бағалау критерийлері

Компьютерде ақпарат қалай көрсетілетінін біледі

Тілдік мақсаты

 

Оқушылар:

Ақпараттың екілік көрінісі не екенін түсіндіре алады.

Екілік кодтың қолдану себептерін түсіндіре алады.

Пәнге тән лексика мен терминология :

Екілік код, 0 және 1, ақпарат

Диалог пен құжаттарға арналған пайдалы сөйлемдер:

Компьютерде өңделетін барлық ақпарат …көрсетілген

Екілік көрініс – бұл..

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық, тиімді байланысқа түсу дағдыларын білім беру, нақтылап айтқанда, жұптық және топтық жұмыс арқылы дамыту.

Пәнаралық байланыстар

Қайталауға арналған тапсырманы орындау кезінде орыс тілімен байланысты.

Электрлік дыбыстар ретінде ақпаратты тарату принципін түсіндіру кезінде физикамен байланысты.

Бастапқы білім

Оқушылар ақпаратты тарату үрдісімен, ақпаратты шифрлеу қажеттілігі туралы таныс болу керек.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

6-20 мин

21 – 26 мин

27-36 мин

 Ұйымдастыру. Мұғалім оқушылардың сабақтың басына дайындайды, және ойын ретінде «Мәтіндік ақпаратты кодтау» тақырыбы бойынша қайталауды және тест ұсынады.

  

 Мұғалім сабақтың тақырыбымен таныстырып, бағалау критерийлерін айтады.

 

 Мұғалім жаңа материалды түсіндіреді, оқушыларға түсіндіру мәнеріне қарай дәптерге қажетті ақпаратты жазуды ұсынады.

 Компьютерде ақпаратты көрсету үшін екілік кодтау қолданылады, өйткені, екіден аспайтын күй түрін 100 пайыздық кепілдікпен сақтауға және анықтауға мүмкіндік беретін тхникалық құрылғы жасалды:

  • электромагниттік реле (ашық/жабық), алғашқы ЭЕМ құрылысында жиі қолданылды;
  • ақпараттың магнитті тасығыш жазықтығының участогі (магниттелген/магниттелмеген);
  • лазерлі диск жазықтығының участогі .

 Компьютердегі барлық ақпарат түрлері машина тілінде, 0 және 1 логикалық кезектілігі түрінде кодталады.

 

 Компьютердегі ақпарат екілік код түрінде көрсетілген, оның әліпбиі екі саннан тұрады (0 және 1).

Мұғалім оқушыларға ой талқылау үшін сұрақ ұсынады; Неге адам санаудың ондық жүйесін, ал компьютер екілік жүйесін қолданады?

Және оқушылар көз қарастарын ұйымдастырады.

Мұғалім оқушыларға жеке жұмыс тапсырмаларын таратады.

Оқушылар жеке жұмысты орындайды.

Мұғалім орындалған тапсырмаларды сыныппен тексеруді ұйымдастырады. Қажет болған жағдайда оқушылар жауаптарын талқылау.

Қосымша тапсырма. Мұғалім жаңа тақырып бойынша сөзжұмбақ шешуін ұсынады.

Тапсырманы орындап болған соң, өзін өзі тексеруді оқушылар орындайды.

https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/8-synyp/lesson/sanaudyng-ekilik-zhujesi-ekilik-sanau-zhujesi

Презентация.

1-5 слайдтары

Презентация. Слайд 6

Қосымша 1

Презентация. Слайд 7

https://learningapps.org/3810696

Презентация. Слайд 8

Сабақтың соңы

37-40 мин

«3-3-1» рефлексия әдісі

Оқушылар сабақта не түсінгені және не білгені туралы үш сөйлем жазады.

Одан соң, осы үш сөйлемнен бір сөзден таңдап аламыз, барлығы үш сөз.

Осы үш сөзден бір сөзді таңдайды.

Дифференциация – Сіз қандай әдіспен көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Дарынды оқушылар алдына қандай мақсаттар қоюды жоспарлайсыз?

Бағалауоқушылардың материалды ұғыну деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Бағалау әр оқушының орындаған тапсырмалары бойынша жүргізіледі.

Денсаулық және техника қауіпсіздігін сақтау

ЕТ, эргономика кабинеттерінде ТҚ ескерту

Сабақ барысында оқытудың белсенді әдісін пайдалану.

 Дифференциация тапсырмаларда көрініс табады.

 АКТ-нің дамыған дағдылары бар оқушыға бағытталған бағдар бар.

Өзін-өзі бағалау, бірін-бір бағалау.

Мұғалім бағалайды

 ӘК-мен жұмыс.

ТБ негізгі ережелері

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаты/оқыту мақсаты шынайы болды ма?

Барлық оқушылар оқыту мақсатына жетті ме?

Егер жоқ болса, неге?

Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақытша кезеңдері көтерілді ме?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?

Бұл бөлімді сабақ барысында оқушылардың ойлануы үшін пайдаланыңыз. Сабағыңыз туралы ең қажетті сұрақтарға сол бағанада жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспекті жақсы өтті (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысы жақсартуға не мүмкіндік берер еді (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып туралы, олардың жетістіктері туралы не анықтадым/келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек, жеке оқушылардың қиыншылықтары?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.