Құрастыру элементтерімен тапсырмаларды шешу. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 11 сабақ.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

"Құрастыру элементтерімен тапсырмаларды шешу",

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

Сызба формаларын құрастыру

10.4.2.1.

Берілген параметрлер бойынша пән пішінін құрастыру

10.7.1.1

Қызықты есептерді шешу (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық графикалық есептер)

 Сабақ мақсаттары

Оқушылар үйренеді:

Барлығы. Берілген параметрлер бойынша құрастыру ерекшеліктерін түсінеді күрделі емес қызықты есептерді шешеді

Көбісі. Құрастыру элементтерінің ерекшеліктерін біледі .Шығармашылық тапсырмаларды орындай алады.

Кейбіреулері. Заттардың құрылымын талдайды. Құрастыру элементтерімен графикалық тапсырмаларды орындайды

Бағалау критерийлері

Оқушылар: Құрастыру міндеттерін түсінеді және орындайды

 Тілдік мақсаттар

 

Пәндік лексика және терминология:

Беті, нысаны конструкция, шартты белгілер, жазықтықтағы сурет

Ауызша сипаттама бойынша пәнді құрастыруға қажетті тапсырманы орындадым ……

Пайда болған сурет, бөлшектің түрін өзгерту немесе пішінін қайта жаңарту жолымен алынды........

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы оқу

Пәнаралық байланыстар

Технология, көркемдік еңбек, геометрия

Бастапқы білім

Көрнекі сурет бойынша бөлшектің проекциясын жобалау, құру, бөлшектің ойлы бұрылуы және жаңа қалыпта аксонометриялық проекциясын сызу

АКТ қолдану дағдылары

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Мұғалімнің әрекеттері

(Оқу мақсаттарына қалай жетуге болады?)

Оқушылардың қызметі

Бағалау

(орындау әрекеттері)

Дифференциация түрлері

(орындау әрекеттері)

Сабақтың басы

Ұйымдастыру сәті(1 минут)

Міндеті: оқушыларды сабаққа дайындау

өткен сабақ бойынша оқушылардың білімін тексеру

БЫМ (бастапқы ынталандыру материалы)

Мақсаты: сабақ тақырыбына шығу

Сабақтың тақырыбына шығу.

ОМ: Берілген параметрлер бойынша деталь пішінін құрастыру.

Қызықты есептерді шешу (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық графикалық есептер)

Сабақтың тақырыбы: "құрастыру элементтерімен тапсырмаларды шешу "",

Сабақтың міндеттері:

Әртүрлі формадағы сызбаларды орындау кезінде құрастыру дағдыларын қалыптастыру. Бөлшектің пішінін талдай білу және конструкторлық есептерді шеше білу.

ЖЖ / ЖҚ "миға шабуыл" - 3 минут

Міндет:

1. Құрамдастыруды білу үшін оқушылардың кеңістікте пішін құру қабіліттерін арттыруға арналған тәсілдерді үйрету

2. Шешу тәсілдерін қалыптастыру,

қарапайым конструкторлық есептер.

3. Оқушылардың графикалық дайындық барысында шығармашылық қабілеттерін дамыту.

Сабақ басында оқушыларға-

Құрамдастыру- жаңа бұйымдар жасау немесе оларды жетілдіру (қайта құру) деп айтып кету. Құрастыру бойынша кез келген жұмыс графикалық сызбаларды (сызбалар, техникалық суреттер) орындаумен бірге жүреді. Мұны үйрену үшін құрастыру элементтерін қамтитын міндеттерді шешу қажет.

Бұл өзгерістердің мақсаты-затқа жаңа пайдалы қасиеттер беру болып табылады (салмағын азайту, беріктігін арттыру, өңдеуді жеңілдету,

және т.б.). Мұнда тапқырлықты көрсете білу керек.

Содан кейін оқушылар құрастыру элементтері бар тапсырмаларды шешуге кіріседі. (күріш 25)

Оқушылар қызметінің ерекшелігі

құрастыру тапсырма шарты бойынша, қойылған түпкі мақсатқа сүйене отырып, затты түрлендіру қандай да бір әрекетті таңдаудан тұрады. Құрастыруға арналған тапсырмадағы мақсаттар әртүрлі болуы мүмкін және сызбаға қойылатын талаптарға да байланысты.

Берілген құрылым конструкциясы жетіспейтін элементтермен толықтырылуға, бөлшектің пішіні мен массасын өзгерту қажеттілігін талап ету мүмкін. Ең бастысы міндет ол құрастыру барысында - бастапқы деректерді біріктіру, байланыстырылатын бөлшектердің пішіні мен өлшемдерін есепке алу.

Сұрақтарға жауап береді

Сабақ тақырыбын анықтайды

Өз оқу мақсатын қояды.

Сұрақтарға жауап береді

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара жауабым жоқ , бұл сұрақты өткіземін

Сигналдық карточкалар

Көк-жауап беруге дайын

Қара – жауабым жоқ , бұл сұрақты өткіземін

Оқушылардың жауаптары мұғалімнің мақтау қағаздарымен марапатталады

Негізгі бөлім

(25 минут)

Тапсырма: Тапсырма: тірек бөлшегін салмағы азайатындай етіп құрастырыңыз.

Сызбада құрастыру элементтері бар тапсырмалар берілген.

осы цилиндрлік стерженьнің жоғарғы бөлігінде тік қалыпта тіреу тұрғызыңыз, тіректің негізін болттардың көмегімен үстелге бекіту мүмкіндігін қарастырыңыз.

Бұл ретте, тірек массасын азайтқан жөн.

Бұл міндетті шешу кезінде оқушы үш мәселені өз бетінше шешуі тиіс.

Мұғалім сұрақ қояды:

Орнатылатын тіректің

диаметрі бекітілетін жазықтықтан үлкен соны ескеріп қалай орнату керек екенін ұсыныңыз?

Мұнда екі шешім болуы мүмкін: стерженьнің диаметріне тең тіректі орнатылатын деталь негізіне тесік жасап опораны стерженьге орнатуға болады (сурет. 25, а); сіз ерекше тілік жасай аласыз (25, б) және оны тіректің жоғарғы жағына отырғызыңыз. Осы мәселе туралы жауап күтіледі,

Екінші шешімде стерженьді, шпильканың көмегімен бекітсе де сенімді түрде орнатылатынын атап өту керек.

Тіректі үстелге бекіту мүмкіндігін қамтамасыз ету үшін қандай конструктивті шешім қабылдау керек?

Мұнда сондай-ақ, 2 жолмен шешілуі мүмкін: оның негізінде екі тесік құру (сурет. 25, в) немесе екі ойықты көздеу (сурет. 25, г және д).

Тіректің жеңіл массасын қалай қамтамасыз ету керек?

Мұнда, егер тіректің ортасынан екі үш тесік жасаса онда оның салмағы азаяды.

Оқушылар тағы басқа жолдары бар екенін қарастыру тиіс

бұрыштарды дөңгелектеу немесе кесу салмақты азаитады (сурет 25,д).

Топтық жұмыс 15 минут

Мақсаты: бейнелі ойлау қабілетін арттыру және дербестік деңгейін арттыру.

Тапсырма №1: сызбада қайта құрылған бөлшектің қажетті түрлерімен қатар аксанометриялық проекцияның тілігімен бірге орындау

Тапсырманы ойланады

Сұраққа жауап бередіі

Сұрақтарға жауап бере алады.

Тапсырманы ойланады

Сұрақтарға жауап береді

Тапсырманы ойланады

Опцияларды ұсынады

КБ

Білім алушылар:

Мұғалімнің түсіндіруі барысында тапсырмаларды шешуді меңгерген

Дескрипторлар:

Білім алушылар:

Жоғарғы бөлігінде үлкен массаның бөлшегін орнату қалай анықтайды

Бөлшектерді қайта құру үшін қандай конструктивті шешім қабылдау керек.

Бөлшектің салмағын азайту жолымен (қысуды жою кесу және т. б.)

КБ

Білім алушылар:

Мәселенің конструктивті шешімін ұсынады талқылауға белсенді қатысады

Дескрипторлар:

Білім алушылар:

Талқылауға қатысады

Пікірмен бөліседі

Ұсынады

Сындарлы шешім

КБ

Білім алушылар:

Тапсырманың шарттарымен бөлшекті сауатты сызады

Дескрипторлар:

Білім алушылар:

Изометриялық проекция жасайды

Қажетті тілігі бар бөлшектің үш түрін жасайды

Нәтижесі:

оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушылар " өзектің диаметріне тең тіректе тесік құру және өзекті тірекке қою өзектің диаметріне тең»

оқу мотивациясы төмен оқушыларға жауап беру қиын болуы мүмкін

Нәтижесі:

оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушылар "оның негізінде екі тесік құру немесе екі тесік қарастыру" деп жауап береді.»

оқу мотивациясы төмен оқушыларға жауап беру қиын болуы мүмкін

Нәтижесі:

оқу уәждемесінің жоғары деңгейі бар оқушылар»

оқу мотивациясы төмен оқушыларға көмектеседі

оқу мотивациясының жоғары деңгейі бар оқушыларға конструкциясы бойынша неғұрлым күрделі бөлшектері бар тапсырмалар карточкаларын беру

танымдық белсенділігі төмен оқушыларға тақтадан сызады

танымдық белсенділігі төмен оқушыларды түрлендіру нақтылау арқылы қолдау. Әр оқушының орындалған тапсырмасының деңгейін бақылау парағына бекіту

Сабақтың соңы

Сабақтың қорытындысын шығару (5 мин)

Сіз қойылған мақсатқа қол жеткіздіңіз бе?

Мақсатқа жетуге не көмектесті/кедергі жасады?

Өзін-өзі бағалау және өзгелерді бағалау

Ұғыну және өзін-өзі бағалау

Сабақ бойынша мұғалім рефлексиясы



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу