Аксонометриялық проекция. Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 4 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім 2: Кескіндердің негізгі түрлері және салулар | Мектеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Аксонометриялық проекция | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.2.2.1 Тегіс геометриялық денелер мен көлемді бұйымдарды құру тәсілдерін білу және түсіну (аксонометрия) 11.2.2.2 Заттың (дененің) берілген көріністері бойынша, құрылымдау ережелерін білетіндігін көрсете отыра аксонометриялық проекцияны орындау 11.7.1.1 Қызық есептер (мысалы: пропедевтикалық, эвристикалық) шығару барысында ұтымды жолдарды ұсыну | |||||||||
Сабақ мақсаттары | Геометриялық (айналмалы) денелердің аксонометриялық проекцияларда салыну жолдарын, оларды сызбада дұрыс орналасуын үйрену. | |||||||||
Бағалау критерийлері | Білім алушы
| |||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Бұйымдардың геометриялық формаларының қасиеттерін сиппаттайды. Заттардың кеңістікке орналасу, салыну ережелерін талдайды. Пәндік лексика және терминология: Аксонометрия, диметрия, изометрия, кескін, текше, конус, радиус, диаметр, өлшем бірліктерін қою. Сөйлемге қажетті сөз тіркестері:
| |||||||||
Құндылықтарды дарыту | Өзгелердің көзқарасын бағалау және сыйлау. Оқушыларды жұппен және топпен жұмыс істеу қабілеттерін қалыптастыру. Эстетикалық талғамдарын дамыту. Оқушыларды жауапкершілікке және біріге жұмыс істеуге тәрбиелеу. | |||||||||
Пәнаралық байланыстар | Өнер, геометрия, информатика пәндері бойынша пәндік теорияны қолдану. | |||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Берілген сабақ барысында оқушылар қажетті ақпарат жинау үшін және зерттеу барысында АКТ дағдыларын қолдана алады. | |||||||||
Бастапқы білім | Зерттеу жүргізе алады. Көркем материалдарды қолдана біледі. Оқушылар жұмыстарын таныстыра және талдай алады. | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы
5 мин.
| Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың басында оқушылар назарын аударуға екпін жасау. Коллаборативті орта қалыптастыру. «Комплимeнттeр бұрқacыны» әдіcі aрқылы ынтымaқтacтық aтмоcфeрacын құру. Бұл әдіcтің мaқcaты-бaлaлaрдың нaзaрын ортaғa aудaрып, бір-бірінe мeйірімділікпeн қaрaуғa тәрбиeлeу. Оқушылар сынып ішінде үлкен бір щеңбер құрып, өз қасында тұрған сыныптастарына комплимeнттeр aйтaды. Мыcaлы : Ceн бүгін өтe әдіміcің... Ceн мeйірімдіcің... Оқушыларды бүгінгі сабақ тақырыбымен, оқу мақсаттары және сабақ мақсаттарымен таныстырыңыз. Сабақ соңында күтілетін нәтижеге назар аудару қажет. | |||||||||
Сабақтың ортасы
5 мин. 25 мин | Жаңа тақырыпты түсіндіру. Өткен сабақта геометриялық денелердің ішіндегі айналмалы беттері бар денелердің аксонометриялық проекцияларын қарастырған боламыз. Бүгінгі сабақта түрлі бөлшектердің аксонометриялық проекцияларын қарастыратын боламыз. Тапсырма. Берілген өлшемдерге сүйене отырып, аксонометриялық проекцияда салу. Тапсырманы бағалау критерийлері:
| https://www.youtube.com/watch?v=zxYuzxMve7k&t=37s бөлшектің аксонометриялық проекциясын салу жолдары.
| ||||||||
Сабақтың соңы 5 мин. | Рефлексия: «Талқылаудағы әріптестер» Серіктеспен талқылау: Сіз үйренген үш жаңа нәрсені атаңыз:
| |||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||
Жұмыс барысында оқушылар түрлі іс шараларға қатысады. Қажет болған жағдайда мұғалім және басқа да оқушылар тарапынан қолдау қарастырылған. Топтық жұмыс қарастырылған. Топта ролдердің бөлінуі әрбір оқушының жұмысқа белсенді араласуын және өзара қолдау мен көмекті көздейді. | Бақылау, Кері байланыс Бағалау критерийлері Жұмысын қорғау кезіндегі бағалау. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары Құралдарды ұқыпты қолдана білу, жұмыс орнын бейімдеу. | ||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру