Заттардың сызбаларын орындау олардың бөліктерін өзара орналасуын оймен түрлендіру". Графика және жобалау, 10 сынып, сабақ жоспары, 6 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: | |||||
Күні | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Заттардың сызбаларын орындау олардың бөліктерін өзара орналасуын оймен түрлендіру". | |||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Геометриялық денелердің пішінқұрастыру заңдылығы 10.3.1.2 Бейнелердің түрі мен құрамын өзгертіп (бейнелерді ауыстыру) немесе сурет ауқымын өзгертіп заттардың сызбаларын орындау | |||||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар үйренеді: Барлық. Элементарлық сызбалардың түрлерін өзгерту сызып орындау (бейнелерді ауыстыру) Көпшілігі. Проекциялау әдістерін өзгерту арқылы заттардың сызбаларын орындау Кейбір. Түрлендіру (бөлшектерді ауыстыру) және аксонометриялық проекцияда бейнелеу | |||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: кеңістікте түрлендіреді және өзгертілгені көріністі сызады | |||||
Тілдік мақсаттар
|
| |||||
Құндылықтарды дарыту | Өмір бойы оқу | |||||
Пәнаралық байланыстар | Технология, көркемдік еңбек, геометрия, | |||||
Бастапқы білім | Көрнекі сурет бойынша бөлшектерді проекциялау, проекциялау, аксонометриялық проекциялар, бөлшектің ойлы бұрылуы және жаңа қалыпта сызу. | |||||
АКТ қолдану дағдылары |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Мұғалімнің әрекеттері (Оқу мақсаттарына қалай жетуге болады?) | Оқушылардың қызметі | Бағалау (орындау әрекеттері) | Дифференциация түрлері (орындау әрекеттері) | |||||||||||||
Сабақтың басы |
|
|
|
| |||||||||||||
Негізгі бөлім | ЖЖ/ҚЖ "миға шабуыл" - 3 минут Мақсат түсіну деңгейін орнату, кемшіліктерді жою. Топтық жұмыс 15 минут Мақсаты Бейнелі ойлауға арналған жүктемені арттыру және өзіндік жұмыс дәрежесін арттыру. Тапсырма №1 заттың пішінін оның бөліктерін ауыстыру арқылы біріктіру (сурет. 16, а). Тапсырма осылай тұжырымдалады: 1-заттың бір бөлігі 2-ші негізге ауыстырылғанын оймен елестетіп, содан кейін өзгертілген бөлшектің сызбасын орындаңыз" (шешім суретте көрсетілген. 16, 6). Оқушылар тапсырманың шарттарын қалай түсінгенін және оны орындаудың тиімді тәсілін анықтай алғанын тексеру үшін сұрақтар қою қажет: 1. Заттың бір бөлігін жылжыту қандай әрекетпен жүзеге асырылады ? 2. Заттың жылжымалы бөлігі қандай бағытта қозғалған? 3. Суреттің қай бөлігін бірінші кезекте орындау қажет және неге? 4. Түрленгеннен кейін заттың өлшемдері қалай өзгереді? 5. Қандай түрден (проекциядан) заттың жылжымалы бөлігін салуды бастау керек? Қалыптастыру мақсатында мұғалім тиімді Дескрипторларды ұсынады Тапсырма №2 Заттың 1-бөлігін вертикалды жағдайға дейін (стрелкамен көрсетілген бағытта) ойша бұрыңыз және 2бөлігіне тығыз қойыңыз екі пішіннің остері сәикес келу керек. Өзгертілген заттың сызбасын орындаңыз" сурет 17,6). | Терминді түсіну нұсқасын ұсынады Сұрақтарға жауап береді. Бөлшектерді терең талдайды | Сигналдық карточкалар Көк-жауап беруге дайын Қара -жауап жоқ КО Сөздік сипаттама мен сурет бойынша бөлшектерді түрлендіруді орындайды Дескрипторлар: 1)Заттың қозғалмайтын бөлігінің бейнесін сызады; 2) заттың қозғалмайтын бөлігіне қатысты орын ауыстыратын бөлігінің орналасқан жерін және бағдарын анықтайды. 3) сызбаның қозғалмайтын бөлігін жылжымалы бөліммен толықтырады. Дескрипторлар: Білім алушылар Затты бағыт бойынша бұрып көрсетеді Ось бойынша бөлшектерді орнатады Кеңістікте бөлшектерді өзгертеді Қайта пайда болған бөлшекті сызады | Жетекші нақтылау мәселелері арқылы қолдау Суреттегі танымдық белсенділігі төмен оқушыларды түрлендіру арқылы пәндерді нақтылау арқылы қолдау. Әр оқушының орындалған тапсырмасының деңгейін бақылау парағына бекіту Танымдық белсенділігі төмен оқушылар үшін пәнді өзгертудің бастапқы кезеңдерін көрсететін аяқталмаған суреттер ұсынылуы мүмкін | |||||||||||||
Сабақтың соңы | Сабақтың қорытындысын шығару (5 мин) Сіз қойылған мақсатқа қол жеткіздіңіз бе? Мақсатқа жетуге не көмектесті кедергі жасады? | Өзін-өзі бағалау және өзгелерді бағалау | КБ Оқушылар: Осы сабақта алған білімдері мен дағдыларды көрсетеді | Мұғалімнің комментарийі | |||||||||||||
Сабақ бойынша мұғалім рефлексиясы |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру