Үшбұрыштың ауданы. Үшбұрыштың ауданын табу формулаларын қорытып шығару. Геометрия, 8 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.1А Аудандар | Мектеп: | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
Сынып: 8 | Қатысқандар саны: | қатыспағандар: | |||
Сабақ тақырыбы | Үшбұрыштың ауданы. Үшбұрыштың ауданын табу формулаларын қорытып шығару | ||||
Cабақтың түрі | Жаңа материалды меңгеру сабағы . | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.11 параллелограммның, ромбтың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; 8.1.3.12 үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару және қолдану; | ||||
Сабақ мақсаттары | - үшбұрыштың ауданы формулаларын қорытып шығару; (, және Герон формуласы). -үшбұрыштың ауданын табу үшін формулаларды қолдану | ||||
Бағалау критерийлері | - формуласын қорытып шығару - формуласын қорытып шығару; - тікбұрышты үшбұрыштың ауданын табуға арналған формулаларды қолданса; - теңқабырлы үшбұрыштың ауданын табуға арналған формулаларды қолданса; | ||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминология: шама, өлшеу бірлігі; ені, ауданы; периметр, үшбұрыштың жарты периметрі; жазық фигура; тең шамалы фигуралар, тең фигуралар; көпбұрыштың ауданы; үшбұрыштың ауданы; төртбұрыштың ауданы; параллелограммның ауданы; квадраттың ауданы; тікбұрыштың ауданы; ромбтың ауданы.
Егер квадраттың қабырғасын k рет кішірейтсе, онда оның ауданы … | ||||
Құндылықтарды дарыту | Бір-бірін тыңдай білу, кезекпен сөйлеу қабілеті, мысалдар мен дәлелдер келтіріп аудиторияға өз ойларын дәл жеткізе білу, дербес оқу мен академиялық шындыққа талпыну, жаңа жағдайларға бейімделу, проблемаларды қою, шешімдер қабылдау, топта жұмыс істеу, өзінің жұмыс сапасына жауапты болу, Құндылықтарды дарыту сабақтың барысында жоспарланған жұмыстар арқылы жүзеге асырылады. | ||||
Пәнаралық байланыстар | Сызумен байланыс. | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтаны көрнекі құралы және жазу құралы ретінде пайдалану. | ||||
Бастапқы білім | Шаманың мөлшерін білу, шаманы бір өлшем бірлігінен екіншісіне айырбастау мүмкіндігі. Көпбұрыштың, үшбұрыштың, төртбұрыштың және олардың элементтерінің анықтамаларын білу. Үшбұрыштың және төртбұрыштың түрлерін тану қабілеті. Квадраттың және төртбұрыштың ауданын табу үшін формулаларды қолдану мүмкіндігі. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||
Сабақтың басы 1 мин | 1. Ұйымдастыру кезеңі. Мұғалімнің әрекеті оқушылардың зейінін шоғырландыруға бағытталған. Мұғалім сабақтың тақырыбын жариялайды және оқушылармен бірге сабақтың/оқытудың мақсаттарын, «жақын даму аймағын», бағалау критерийлерін анықтайды. | Презентация слайд 1-2 | |||
Сабақтың ортасы 2 мин 16 мин
12 мин
8 мин | 2. Тіктөртбұрыштың,параллелограммның, ромбтың ауданын табудың негізгі формулаларын қайталау 3. Жаңа материалды үйрену. Үшбұрышты ауданын табудың формулаларын түсіндіру. Мұғалім оқушылармен бірге бұрын қолданған формулаларды қолданып, үшбұрыштың ауданын табу формулаларын қорытып шығарады. және формулаларын қорытып шығарғаннан кейін, оқушыларға теңқабырғалы үшбұрыштың ауданын табу формуласын, екі тәсілмен дербес қорытып шығаруды ұсынуға болады. Мұндай жұмыстың түрлері қарастырылған материалды терең түсінуге мүмкіндік береді. Сызбалармен және формулалармен слайдтарды ұсыну материалды визуалды қабылдау үшін қажет. Мұғалім формулаларды қорытады, оқушыларға сұрақтар қойып, күрделі кездерді түсіндіреді. Үшбұрыштың ауданын табу үшін формулаларды қолдану. Жалпы сыныппен жұмыс.
Үшбұрыш түрлеріне байланысты ауданын табу формулалары беріледі, түсіндіріледі, сонымен бірге формуланы қолдануға әртүрлі сызбадағы тапсырмалар ұсынылады. Дескриптор: - үшбұрыш түріне сәйкес, берілген элементтеріне байланысты формулаларды қолдана алады; - бұрыштың мәнін дұрыс табады; - үшбұрыш ауданын дұрыс есептейді. Бағалау: Дайын жауап тақтада көрсетіледі, сол бойынша өзін – өзі бағалайды. Көмек қажет оқушыға мұғалім көмек ұйымдастырады. Жеке жұмыс. Әрбір оқушы жеке дара үшбұрыштың ауданын табуға арналған формулаларды қолдануға арналған төрт есепті шешеді. Дескриптор: - үшбұрыш түріне сәйкес, берілген элементтеріне байланысты формулаларды қолдана алады; - бұрыштың мәнін дұрыс табады; - үшбұрыш ауданын дұрыс есептейді. Бағалау: Оқушылардың дәптерлерін ауыстырып, өзара бағалау жүргізу. | слайд 3-6 Э.Н.Балаян «Задачи на готовых чертежах» 7-8 слайд 9 слайд | |||
Сабақтың соңы 1 мин | Сабақтың соңында мұғалім оқушыларды сабақты қорытындылауға, қиындықтардың себептерін анықтауға назар аударуды ұсынады. Үй жұмысы. Үшбұрыштың ауданын табу үшін формулаларды қолдану дағдылары мен біліктерін бекіту бойынша есептер. | ||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||
Оқушылар жұптық жұмыста бір біріне шамалары келгенше көмектеседі. Саралау жұптық және топтық жұмыстарда көрінетін болады. Оқу үлгерімі жоғары оқушылардың басқа оқушыларға көмек көрсетуі қажет. | Үшбұрыштың қасиеттерін туралы білімдерін білу үшін жеке дара жұмыс жүргізіледі. Әрбір оқушыға оның аяқталуынан кейін кері байланыс жүргізіледі. | Сабақтың басында кабинетті желдету. Парталар мен үстелдердің дұрыс қойылуына назар аудару. | |||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.