Ою-өрнектің қысқаша тарихы мен түрлері. Қазақтың ұлттық ою-өрнектері (түрлері, стилизация мен мотивтері). Көркем еңбек (қыздар), 5 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары. Көркем өнер.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Сәндік-қолданбалы шығармашылық Куні: Сынып: 5 сынып (қыздар) Сабақ: 45минут Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Ою-өрнектің қысқаша тарихы мен түрлері. Қазақтың ұлттық ою-өрнектері (түрлері, стилизация мен мотивтері). | |||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | *Тарих, мәдениет және дәстүр туралы білім мен түсінік *Әлем және қазақ ұлттық мәдениетіндегі өнер, қолөнер мен дизайн туындыларының ерекшеліктерін анықтау және зерделеу. | |||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
| |||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері
|
| |||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Сәндік-қолданбалы өнер, бұйым, жасау технологиясы, пішін, нобай, құрамы, ырғақ, сызық, динамика, кесте, инешаншым, тігім, тігістер, өру | |||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| - сұрақтарға жауап беру барысында оқушылар ойын ашық айту арқылы ашықтық құндылығын арттыра түседі: - ынтымақтастықпен жұмыс жасай отырып, бір-бірлерінің ойын сыйластықпен тыңдай біледі; - өмір ойы еңбектену арқылы өзіне бай және қажетті қор жинақтайды; - шығармашылық жұмыс жасай отырып қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік құндылықтары артады. | |||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Бұл сабақ жаратылыстану және қазақ әдебиеті пәнімен тығыз байланысты. Дәстүрмен қазақ ұлттық ою-өрнек түрлерін осы пәндер арқылы дамыта алады. | |||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | - Сабақ барысында презентация көрсету үшін интерактивті тақта қолданылады. Атақты суретшілердің жұмыстарын қарау үшін және зерттеу жүргізу үшін оқушылар ноутбук қолданады,оқушылар суретшілердің жұмыстарын зерттеу барысында түрлі сайттармен жұмыс жасап, АКТ дағдыларын дамытады. - Оқушылар өз дағдыларын дамытады, жетілдіреді, көбінесе ғаламтор сайттарымен жұмыс жасап , суретшілердің шығармашылығын зерттеу арқылы сыни тұрғыдан ойлау қабілеттерін дамытады. Презентациялар және видеобейнелер көрсетіледі. | |||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарлан ған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||
Сабақтың басы 7 минут Сабақ ортасы 8 Мин Сабақтың ортасы Шығармашылық жұмыс 20 минут Дифференциациялық тапсырма |
| http://www.tarmpi-innovation.kz/index.php?view=dastur&t=oyu_ornek_turleri_men_ataulari – ою-өрнектер түрлері https://www.youtube.com/watch?v=-NNx3CS0UYU - Қазақтың ұлттық ою-өрнегі
Иллюстрациялық материалдар: ою-өрнектердің орындалу сызбасы, сандық фотосуреттері.
Тәжірибелік тапсырманы орындауға арналған ресурстар: жұқа киіз, фетр, тығыз мата, драп және т.б. материалдар, сызғыш, қайшы, тігінші боры, сантиметрлік бау, терможелім, екі жақты флизелин. Зерттеу жұмыстарын жүргізуге, бақылау нәітижелерін енгізуге және нобай орындауға арналған сурет дәптерлері. | ||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5мин Қорытындылау 5минут | Кері байланыс Ресторан әдісі Ресторан тағамының ең тәттісі (сабақтың сәттілігі) Ресторан тағамының ең ащысы(сабақтың қиындығы) Ресторанның мына тағамына дәмдеуіштер қосамын (сабақтың мына тұсы түсініксіз) Оқушылардан кері байланыс алынып болған соң, міндетті түрде мұғалім сабаққа және оқушыларға кері байланыс береді. Әрбір оқушының сабақ барысында жасаған іс-әрекетін атап, жеке-жеке әрбір оқушыға тоқталып кетеді. Үлгерімі төмен оқушы болатын болса, оны сабақтан тыс уақытқа қосымша сабаққа шақырады. Үлгерімі өте жоғары бала болатын болса, сол балаға өз деңгейіне сай қосымша тапсырма береді. |
| ||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру