Жаңа және қазіргі замандағы қоғамдық ой дамуының негізгі бағыттары. Дүние жүзі тарихы, 11 сынып, дидактикалық материал, 2 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Жаңа және қазіргі замандағы қоғамдық ой дамуының негізгі бағыттары (2- сабақ) | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||
Сабақ тақырыбы | Жаңа және қазіргі замандағы қоғамдық ой дамуының негізгі бағыттары (2- сабақ) | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.3.1.2 қоғамдық-саяси ойды дамыту үшін ағарту дәуірі идеяларының мәнін бағалау; | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Оқушыларды ағарту дәуірі өкілдерінің негізгі идеяларымен таныстыру; Талдау, салыстыру, қорытынды жасау, тарихи дерек көздермен жұмыс жасау дағдыларын дамыту; | ||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||
Тілдік мақсаттар
| 1) материалды талдау және қоғамдық ойдың негізгі бағыттарына қатысты дәлелдер келтіру (сөйлеу және жазу дағдылары). 2) идеялар мен ережелерді салыстыра отырып, пікірталас жүргізу 3) жаңа уақыттағы идеологиялардың анықтамаларын қалыптастыру | ||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Өз пікірін және ұстанымын қалыптастыру қабілетін дамыту. Топтарда ресурстармен жұмыс істеу арқылы оқушылардың ақпараттық мәдениетінің негіздерін қалыптастыру. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Сабақтың мазмұны бойынша ерекшеліктерді анықтау арқылы экономика, Қазақстан тарихы және география мұғалімімен пәнаралық байланыс жасау мүмкіндігі. | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Ғаламтор желісінен іріктеу материалдарын табу | ||||||||
Бастапқы білім | Бұл бөлім "Дүниежүзі тарихы" пәні бойынша жаңа замандағы қоғамдық ойдың дамуымен байланысты 8-9-10 сыныптар курстарынан өткен білімдерге негізделген. Ол оқушыларға өткен даму жолдары мен қазіргі әлемнің түрлі экономикалық модельдері арасында ұқсастықтар жасауға көмектеседі. Осы бөлімнің контекстінде, мысалы, Қазақстанның географиясы мен тарихымен пәнаралық байланысты жүзеге асыру мүмкін. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 5 мин
| БЫМ: мұғалім 1-слайдты көрсетеді және оқушыларға сұрақ қояды: Қоғамды дамыту үшін ағарту дәуірі идеяларының мәні қандай болды? Талқылаудан кейін Сабақтың тақырыбы мен мақсатына көшеді. | Презентация | |||||||
Сабақтың ортасы 30 мин
| (М/С) мұғалім өткен сабақ материалдары бойынша еуропалық ағартудың (XVII – XVIII ғғ.соңы) – ағылшын, неміс және француз елдерінің ұлттық ерекшеліктерін еске түсіруді ұсынады. (слайд 3) Ағартушылар қызметінің жалпы міндеттерін және олардың қандай өзгерістерге әкелуі мүмкін екендігін түсіндіруді жалғастырады. М/С слайдтарда кейбір ағарту қайраткерлерінің портреттерін және олардың идеялары мен теорияларының қысқаша сипаттамасын көрсетеді. С / егер оқушылар өз жұмыс дәптерлеріне жазба жасаса тиімді болады. 1. Джон Локк 1632 – 1704 жж. (слайд4) НЕГІЗГІ ИДЕЯЛАРЫ: парламенттік монархияны жақтады; адамның табиғи ажырамас құқықтарын негіздеді; Қоғамдық келісім теориясы "авторларының бірі»; билікті заңнамалық, атқарушылық және сот қызметіне бөлу принципін ұсынды. 2. Шарль Луи Монтескье (1689-1755 жж.) (слайд5) НЕГІЗГІ ИДЕЯЛАРЫ: * деспотизм жауы, жеке бас бостандығы мен жеке меншік қорғаушысы; * еркіндік-заң рұқсат еткенді жасау құқығы; * билікті үш тармаққа бөлу туралы ілім әзірледі: атқарушылық, заңнамалық және сот; * Конституциялық монархияны жақтады. 3. Жан-Жак Руссо (1712-1778 жж.) (слайд6) НЕГІЗГІ ИДЕЯЛАРЫ: * барлық апаттар көзі-жеке меншік; * халық-билік көзі; * мемлекет идеалы – ұсақ меншік иелерінің Демократиялық Республикасы; * байлық пен кедейшіліктің шегін теңдестіру идеясы. 4. Вольтер Франсуа Мари Аруэ (1694-1778 жж. (слайд7) НЕГІЗГІ ИДЕЯЛАРЫ: * Теңсіздіктің жақтаушысы. Қоғам "білімді және бай адамдарға" және "ештеңесі жоқ", "оларға жұмыс істеуге міндетті адамдарға бөлінуі тиіс»; * қоғамның білімді бөлігіне, интеллигенцияға, философтарға сүйенетін ағартылған монархияның жақтаушысы; • діни фанатизм мен шіркеудің мемлекет пен қоғамның ісіне араласуына қарсы шықты. Топтық жұмыс: ағартушылар идеяларының ережелерін зерттеу. (слайд 8) Тақырып бойынша мәтіндік ресурстарды оқыңыз. Нәтижелерді постерге рәсімдеңіз, презентациялаңыз, топтарды өзара бағалаңыз. Бағалау критерийлері:
1 топ-Д. Локк 2 топ-Ш. Монтескье 3 топ-Ж. Ж. Руссо 4 топ - Вольтер | Презентация Ресурс | |||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Рефлексия 9-слайд): * АҒАРТУШЫЛАР ҚАНДАЙ ӘЛЕУМЕТТІК ТОПТЫҢ МҮДДЕСІН БІЛДІРДІ? • Олардың идеялары қандай оқиғаларға және қандай өзгерістерге әкелді? | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Тапсырмаларды таңдау кезінде, оқушылардан күтілетін нәтижеде дифференциация. Постерді қаншалықты креативті рәсімдейді. Дифференциация мәтінді түрлендіру бойынша тапсырмаларды орындау және оның презентациясын ескере отырып, топтық жұмыс кезінде қолданылады. | Сіз бағалау үшін өзін-өзі бағалау, топтық жұмыс кезінде өзара бағалау, мұғалімнің кері байланысын қолдана аласыз. | Денсаулық сақтау технологиялары. Топтық жұмыс кезіндегі белсенді қызмет түрлері. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.