Өркениеттер әрекеттестігінің әскери-саяси аясы. Дүние жүзі тарихы, 10 сынып сабақ жоспары.
Cабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өркениет: даму ерекшеліктері | Мектеп: | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Өркениеттер әрекеттестігінің әскери-саяси аясы | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 10.1.4.5 ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін түсіндіру 10.1.4.6 отаршыл экспансия мен қазіргі замандағы жаһандық мәселелердің себеп-салдарлық байланысын анықтау 10.1.4.7 қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстардың ерекшеліктері мен салдарларын анықтау | ||||||||
Сабақ мақсаттары | Өркениеттер арасындағы қарым-қатынастың дамуын әдне сыртқы саясаты мен әскери мүдделерін талдау. | ||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар: - ежелгі және орта ғасырлардағы жаулап алушылық жорықтардың себептерін түсіндіреді -отаршыл экспансия мен қазіргі замандағы жаһандық мәселелердің себеп-салдарлық байланысын анықтайды -қазіргі өркениеттің даму контекстінде әскери қақтығыстардың ерекшеліктері мен салдарларын анықтайды | ||||||||
Тілдік мақсаттар
| -Өркениеттердің сауда-экономика саласындағы өзара әрекеттесулері (ДСҰ, ХВҚ, ОПЕК, ШЫҰ, ЕАЭО, т.б.). -Өркениеттердің дипломатиялық саласындағы өзара әрекеттесулері. Дипломатия өркениеттердің өзара жақындасу факторы ретінде. -Өркениеттердің өзара әрекеттесуінің әскери-саяси аспектісі (жаулаушылық соғыстар, отарлық экспансия, әскери-саяси одақтар, дүниежүзілік соғыстар, қырғи-қабақ соғыс, жергілікті қақтығыстар, этносаралық қақтығыстар). -Мәдениеттер диалогі (мәдениеттердің өзара әрекеттесулері мен өзара ықпалдары). | ||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Мәңгілік ел» ҚҰНДЫЛЫҒЫ: ЕЛІМІЗДІҢ ҰЛТТЫҚ ҚАУІПСІЗДІГІ ЖӘНЕ БҮКІЛӘЛЕМДІК, ӨҢІРЛІК МӘСЕЛЕЛЕРДІ ШЕШУГЕ ЖАҺАНДЫҚ ТҰРҒЫДАН ҚАТЫСУЫ «Мәңгілік ел» ҚҰНДЫЛЫҒЫ:ӨМІР БОЙЫ БІЛІМ АЛУ | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | География, Қазақстан тарихы тарихы пәндерінен алған білімдерін пайдалана отырып сабақ барысында мысалдар келтіру | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Осы сабақта оқушылар ғаламтормен жұмыс жасай отырып, презентациялар мен хабарламалар дайындайды | ||||||||
Бастапқы білім | 7-10 кластардағы Батыс пен Шығыстағы экономиканың дамуы туралы және 7-кластағы Ұлы Жібек жолының қызметі, Ұлы географиялық ашулар туралы мәліметтерді қамтиды. 8-кластан Батыс елдеріндегі, Ресей, Жапониядағы феодалдық құрылыстан капиталистік қатынастарға өту туралы мәлімет. | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы | «Саясатта жүрек болмайды, тек қана бас болады.» Наполеон Бонапарт Сабақ тақырыбын анықтау, сабақ мақсаты мен оқу мақсаттарын айқындау. | Видео «Пять величайших завоевателей всех времен» | |||||||
Сабақтың ортасы
| Зерттеу Жаулаушылық жорықтар (1-й урок) ПСМ: Видео «Пять величайших завоевателей всех времен» (М) Зерттеу проблемасын анықтау: Жаулаушылық жорықтары өркениеттердің қарым-қатынасына қалай әсер етті? Зерттеу обьектілері:
Класты 6 топқа бөліп әр топқа зерттеу тақырыптарын беру. Жұмыстың нәтижесінде презентация дайындалады, ол келесідей ақпараттарды қамтуы керек:
(Т)(Ф) Зерттеу нәтижесіне презентация жасау.Презентация барысында топтардың бірі тақтаға жаулаушы мен жауланушылардың бір-біріне тигізген жағымды және жағымсыз әсерін жазып тұрады. | Александр Македонский, его походы. http://ancientmyth.ru/article.php?t=236 Войны древнего Рима: Расцвет и закат Римской империи http://www.roman-glory.com/04-02-09 Завоеватель основатель Монгольского государства http://www.myshared.ru/slide/598833 Крестовые походы http://pwpt.ru/presentation/istoriya/krestovyie_pohodyi_10_klass/ Крестовые походы, их история, причины и последствия http://www.grandars.ru/college/filosofiya/krestovye-pohody.html Великие арабские завоевания VII-VIII веков Арабы и арабские завоевания http://my-edu.ru/edu_isto/v4_62.html Наполеоновские войны | |||||||
Сабақтың соңы | (Ж)(Ф) қысқаша эссе жазады «Жаулаушылық жорықтар өркениеттің дамуына қаншалықты әсер етті» | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. | Ауызша бағалау және топтық бағалау | Көзге арналған жаттығулар ұйымдастыру, топтастыруға байланысты қолданылатын белсенді қозғалыс | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.