Неліктен Давид пен Бодридің Марат туралы көзқарастары әртүрлі болды? Дүние жүзі тарихы, 7 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі:

4-бөлім

Француз бұржуазиялықреволюциясы

ның көрінісі

Мектеп:

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8

Қатысқаны: қатыспағаны:

Сабақ тақырыбы

Неліктен Давид пен Бодридің Марат туралы көзқарастары әртүрлі болды?

Оқу мақсаттары

7.2.2.1 - тарихи оқиғаларды интерпретациялау үшін өнер туындыларын пайдалану;

7.2.2.2 - өнердегі негізгі стильдер мен ағымдардың белгілерін (неоклассицизм, романтизм, импрессионизм, реализм) анықтау;

7.3.1.1 - республикалық құрылымның ерекшеліктерін анықтау

 Сабақ мақсаты

- суреттердің кейіпкерлеріне қатысты әртүрлі пікірлерді түсіндіру үшін Дэвид пен Бодридің суреттерін интерпретациялау;

- өнердегі негізгі тенденциялардың белгілерін анықтау (Neoclassicism, романтика, импрессионизм, реализм);

  - Билік формасы өгеруінің сурет кейіпкерлеріне деген қатынасқа әсерін анықтау.

 Бағалау

 критерийлері

  • Давид пен Бадридің суреттерін түсіндіреді;
  • неоклассицизмнің, романтизмнің, импрессионизмнің, реализмнің белгілерін анықтайды;
  • осы суретшілердің қызметі кезеңінде билік формаларындағы өзгерістерді анықтайды.

 Тілдік дағдылар

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Революция, Конституция, республика, Ұлттық жиналыс, Бастилия, Бас штаттар, аристократия,буржуазия, шаруалар, якобиндіктер, революциялық террор, гильотина, Директория, мемлекеттік төңкеріс, Альпі таулары, Романтизм, Бірінші консул, Экспансия

Пайдалы тіркестер:

Давид …осы суретпен… сипаттағысы келді

...көмегімен жүзеге асыра алды.

Менің ойымша, Давидтің өмір сүру кезеңіндегі ең басты оқиға …

Менің ойымша, солай болудың себебі

Деректерге сүйене отырып, Наполеон империясының түбегейлі құлауына…әсер етті

Оқиғалардың маңыздылығы бойынша тарихшылар түрлі ойлар білдіреді, себебі…

Менің пікірімше, Наполеон жетістіктерінің себебі…

Менің ойымша, Наполоен үшін осы кезеңде ең маңызды оқиға… болды

Менің ойымша, солай болудың себебі

 Сабақта қамтылатын

 құндылықтар

 

 

Жаһандық азаматтық, ашықтық, академиялық адалдық, ынтымақтастық.

Құндылықтарды дамыту 19-шы ғасырдағы суретшілердің ұстанымын түсіну арқылы жүзеге асады, топтық жұмыс кезінде өзара қарым-қатынас атмосферасын құру, оқушылардың пікірін ашық айтудың мүмкіндіктері

 Пәнаралық байланыс

Өнер пәнімен байланыс (өнер стиліндегі айырмашылықтарды анықтау); орыс тілімен (мәтінмен жұмыс істеу стратегиясы, терминологиямен жұмыс істеу)

Осыған дейін меңгерілген білім

Бұл бөлімде оқушылар абсолютизм сияқты мемлекеттік басқарудың түрлі формаларын, сонымен қатар «революция» сияқты маңызды терминдерді зерделеген кезде 6-сыныпқа арналған дүниежүзі тарихы курсының біліміне негізделген.

Сабақ барысы

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы

0-10 минут

(Ұ) Үй тапсырмасын талқылау.

Оқушылар «Француз революциясы неге Ұлы деп аталады?» тақырыбына мини-эссе жазу керек болатын.

Топтағы эсселерді талқылау және ең дәлелденген эссені таңдау ұсынылады. Содан кейін оны сыныпта оқып шығыңыз. Бұл революция қоғамның барлық салаларына, оның ішінде мәдениетке үлкен әсер еткеніне назар аудару керек.

Оқушыларды келесі сұрақтар бойынша ойлануға шақырыңыз:

- Суретшінің пікірін қандай факторлар анықтайды?

- Суретшінің позициясы оның жұмысында бейнеленген бе?

 (БЫМ) Оқушыларға Мараттың қайтыс болғанын бейнелейтін Давид және Бодридің суреттерімен көрсетіңіз.

Мына мәселелерді талқылаңыз:

- екі суретте де қандай оқиға бейнеленеді?

- Суретшілердің қарым-қатынасы олар бейнелегендей ме?

Оқушылардың пікірлерін тыңдау. Растау немесе жоққа шығару қажет емес.

Оқушыларға Мараттың өлімі туралы Дэвид пен Бодридің көзқарастарын зерттеп, түсіндіретінін ескертіңіз

1-қосымша.

Давид және Бодридің суреттері

Сабақтың ортасы

10-13 минут

13-20 минут

Т Оқушыларға сабақтың тақырыбын айтыңыз, оқу мақсаттарын және бағалау критерилерін талқылаңыз, тақырыптың тарихи тұжырымдамасы - «интерпретация»

Сабақтың тақырыбына және оқу мақсаттарына негізделе отырып оқушылармен сабақ мақсатын құрастырыңыз:

сурет кейіпкерлеріне қатысты әртүрлі пікірлерді түсіндіру үшін Дэвид пен Бодридің суреттерін түсіндіреді

(Т) Оқушыларға кескіндеменің әртүрлі трендтерін білдіретін суреттер сериясын ұсыныңыз: Неоклассицизм, романтика, импрессионизм, реализм. Суреттерде олар туралы ақпарат көрсетіледі.

Студенттермен келесі сұрақтарды талқылаңыз:

- суреттердің стилінде айырмашылық бар ма?

- Француз революциясы кезінде стильдердің қайсысы шықты деп ойлайсыз? Неліктен?

- Неге неоклассицизмге қайта оралуда?

Стильдер туралы ақпарат беріңіз (2-қосымша) және салыстырмалы кестені толтыруды ұсыныңыз (3-қосымша).

Тапсырмаға арналған дескрипторлар:

- оқушы стильдердің әрқайсысының кемінде 3 белгісін анықтады.

(Ұ) оқушылардың өзін-өзі бағалауы мен бір-бірін бағалау нәтижелерін таразылау және талқылау ұсынылады.

Картина белгіленген слайдтар

2-қосымша.

Ақпараттық мәтін

3-қосымша.

Салыстырмалы кесте.

25-32 минут

(Ұ) Оқушылар Мараттың қайтыс болғанын бейнелейтін Давид және Бодридің картиналарына қайта оралсын.

Давид, Бодри және Марат деген кім екендігін қысқаша түсіндіріп беріңіз (олар туралы ақпарат беріңіз) және оның өлтірілуі неліктен мұндай резонанс тудырғанын түсіндіріңіз (4-қосымша).

Суреттерге қатысты сұрақтарды талқылаңыз:

- суреттер қандай стильде бейнеленген? Аргументтер келітіріңіз;

- суретші неге назар аударады? Ол біздің тарапымыздан қандай сезім тудырғысы келеді?

- бұл үшін автор қандай құралдарды пайдаланады? Түстер, символдар?

Сабақ басында қойылған сұрақты қайталаңыз:

- суретшілердің олар бейнелеген нәрсеге қарым-қатынасы қандай?

 Оқушылардың назарын суретшілердің өмір сүрген уақытына және картиналардың салынған уақытына аударыңыз: суретшілер өмір сүрген кезең олардың басқа адамдарға және оқиғаларға деген көзқарастарына әсер етеді ме?

 (Т) Сұрақтарды талқылағаннан кейін қорытынды жасамаңыз. Оқушыларға екі мәтін беріңіз (5-қосымша) және оларды суреттермен байланыстырулы ұсыныңыз.

Тапсырмаға арналған дескрипторлар:

- Оқушы кемінде 2 дәлел бере отырып, мәтін мен иллюстрацияларды дұрыс сәйкестендірді.

(Ұ) Оқушылармен нәтижелерді талқылау.

Сабақтың соңы

32-35 мин

(Ұ) Оқушыларға мәтіндер мен иллюстрациялар негізінде сабақтың тақырыбын қамти отыра қорытынды жасауға мүмкіндік беріңіз.

Тапсырмаға арналған дескрипторлар:

- Оқушы Маратқа қатысты суретшілердің әртүрлі көзқарастарының кемінде 2 себебін көрсетті;

- сабақ тақырыбы бойынша оқушы қорытынды жасады.

Суретшілердің әртүрлі кезеңдерде жұмыс істеуі олардың бұл оқиғалардың кейіпкерлеріне деген көзқарастарының әр түрлі болуына әсер еткені туралы оқушылардың қорытынды жасауына мүмкіндік туғызыңыз. Бодри екінші революция кезінде салған, ол кезде революционерлер айыпталған болатын, Шарлотта Корде батыр деп саналды

(Ұ) қорытындылардың бірін талқылау кезінде басқа студенттер өз жұмысын бағалай алады.

Сабақтың соңы

35-38 мин.

Рефлексия

(Ж) Оқушылардың назарын сабақтың мақсатына, оқу мақсатына және бағалау критерийлеріне аударыңыз. Оқушыларғы өз деңгейлерін бағалауға м.мкіндік беріп, қандай қосымша жұмыс істеу қажеттілігін анықтаңыз.

Үй жұмысы

38-40 мин.

Үй жұмысы.

Шарлотта Кордеге қатысты сот шешімін (ақтау және айыптау) жазуды ұсыныңыз.

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)

Студенттердің жеке қабілеттерін ескере отырып, әртүрлі ресурстардың түрлерін таңдауда саралау (Гарднер бойынша түрлі интеллектілер теориясы); тапсырмаларды таңдауда - суреттермен, мәтіндермен жұмыс жасағанда, тұжырымдарды қалыптастырғанда. Сабақтың барлық сатыларында педагогикалық қолдаудың әртүрлі формалары ұсынылады

Сабақтың барлық тапсырмалары дескрипторлар арқылы бағаланады. Бағалаудың әр түрлі формалары пайдаланылады: өзін-өзі бағалау, жұп жұмысын өзара бағалау, топтардың жұмысын өзара бағалау, мұғалімнен ауызша кері байланыс.

Оқушылар топта және жұппен жұмыс кезінде класс айналасында жүрген кезде қауіпсіздік шараларын сақтау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.