Қауіпсіздік ережесі. Командалық ойындағы көшбасшылық және көшбасшылық дағдысы. Дене шынықтыру, 10 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.
Дене шынықтыру сабағынан қысқа мерзімді жоспары
№1
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: Павлодар қаласы ХББ НЗМ 7-бөлім –Командалық ойын – белсенді қозғалыс нысаны Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Сынып: 10 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
| ||||
Сабақ тақырыбы: | Қауіпсіздік ережесі. Командалық ойындағы көшбасшылық және көшбасшылық дағдысы. | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.3.4.4. Дене белсенділігін дамыту және бағалау үшін тәуекелді басқару стратегиясын жүзеге асыру 10.1.1.1. Спорттық арнайы қимыл-қозғалыс дағдыларының дәлдігін, бақылауды және икемділігін кең ауқымда жоғары дәрежеде шеберлік көрсете отырып үйлестіру | |||
Сабақ мақсаттары | - командалық ойында стратегия құрастыру арқылы көшбасшылық дағдысын дамыту; - спорттық арнайы қимыл-қозғалыс жаттығулары арқылы оқушылардың физикалық қабілеттерін дамыту. | |||
Жетістік критерийлері | - оқушылар қауіпсіздік ережелерін біледі және сақтайды; - баскетболшының арнайы қимыл-қозғалыстарын орындайды; - спорттық ойын барысында командамен жұмыс жасай алады және қажетті стратегияны қолдана алады. | |||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Спорт ойындарының жеке және командалық қозғалыс дағдыларын дамытуға көмектесетіндігі туралы өзінің түсінігін талдап, көрсете алады. Пәндік лексика және терминология
Талқылауға арналған сұрақтар:
| |||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылар арасында ынтымақтастық құндылығын дамыту арқылы сабақ кезіндегі оқушылардың бір-біріне деген сенімділігін арттыру. | |||
Пәнаралық байланыстар | Физика сабағымен байланыстыру, жылдамдық, күш, төзімділік. | |||
Бастапқы білім | 9 сыныпта өткен баскетбол сабағынан алған білімдері бар. | |||
Ғаламдық ойлау дағдыларын қалыптастыру | ХХХІ жазғы олимпиада ойындарының жүлдеге іліккен елдері туралы мәлімет беру. Баскетбол (әйелдер): 1.АҚШ; 2. Испания; 3. Сербия Баскетбол (ерлер): 1. АҚШ; 2. Сербия; 3. Испания | |||
Сабақ барысы | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||
Сабақтың басы | 1.Оқушыларды сапқа тұрғызу, сәлемдесу. Сәлеметсіздер ме! Здравствуйте! Good afternoon! Қолайлы ортаға талаптау, оқушылар ортаға шығып екі шеңбер құрайды(ұлдар,қыздар), бір-біріне иық тұсына ұқалау жасайды. 2. Пазл құрастыру арқылы топқа бөлінеді және тақырыпқа шығады. 3. Оқушыларды сапқа тұрғызып бір орында; «Оңға!», «Солға!», «Кері бұрыл!». 4. Жүру: Қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен жүру. Қолды жанға созып өкшемен жүру. Жартылай отырып, толық отырып жүру. 5. Жүгіру: Сағат тіліне қарсы үш айналым жеңіл жүгіріс. 6. Еркін жүріп бастапқы қалыпқа келу. 7. Екі қатарға тұрып қозғалыстағы арнайы жаттығуларын жасау: - тізені көтеріп жүгіру - аяқты артқа сермеп жүгіру - қиғаштап жүгіру - дене артымен жүгіру - жылдам жүгіру 8. Жүріске ауысып, тыныс алу жаттығуларын орындау. 9. Жалпы даму жаттығулары: - Оқушыларды екі қатарға тұрғызылып жалпы дамыту жаттығуларын орында тұрып орындайды, мұғалім белгі берген кезде алаңның ортасына дейін жүгіріп орнына жүгіріп қайтулары керек. | Жабдық: секунд өлшегіш, фишкалар Карточка №1 Қауіпсіздік техникасы. Карточка №2 | ||
Сабақтың ортасы
| 1 тапсырма Оқушылар топтарға бөлініп, баскетбол ойыны туралы мәліметтерді талқылайды: қауіпсіздік ережесі, техникасы және негізгі ережелері(таратпа материалдар беріледі) жөнінде білімдері жоғарылайды. Сөйтіп оқушыларда баскетбол ойыны туралы теориялық білім кеңейе түседі. Дескриптор : -топпен бірлесе жасаған жұмысты жауапкершілікпен орындайды; -командада жұмыс жасай алады; -ойынның ережесі және техникасы туралы айта алады. 2 тапсырма Допты қалай ұстау керек екенін түсіндіру а) негізгі допты ұстау әдісі бес саусақ арасын ашып, қысып ұстайды; б) шынтақ буыныңда қол бүгілі кеудеге жақындатып ұстау; в) жұпта тұрып бір-біріне доп лақтыру және ұстау.
Дескриптор: 1. мұғалімнің белгісі бойынша жаттығуды бастау. 2. баскетбол добын алақанмен дұрыс ұстау. 3. допты лақтыру және ұстап алуы. 3 тапсырма Спорттық арнайы қимыл-қозғалыс дағдыларына икемділігін кең ауқымда жоғары дәрежеде шеберлік көрсете отырып, баскетболшының техникасына үйлестіру. Ойыншының негізгі қозғалыстары: а) жүріп келе бұрылысты орындап, тоқтай салу. – алға – артқа – солға – оңға
б) қозғалыста белгі берілген кезде жүріп, жүгіріп, тоқтау: – секіріп – екі қадамдап – бұрылып қарама қарсы жаққа жүру және жүгіріп орындау. Дескриптор: 1. мұғалімнің белгісі бойынша жаттығуды орындау. 2. аяқпен үйлесімді жұмыс жасай алуы. 3. арттық адым жасамау, белгі бойынша белгіленген жерге тоқтау. 4 тапсырма Оқушыларға екі жақты үйрету ойыны беріледі. Ойында доп жүргізілмейді, допты беру, допты қағып алу, допты лақтыру және доппен тек екі адым жасау ғана қарастырған. Дескриптор: - қауіпсіздік ережелерінің сақталуы; - ойын ережелерінің сақталуы; -ойын барысындағы стратегия құрастыра алады. - себетке доп салу. | Әр бір әрекет үшін кең, таза кеңістік. Фишкалар, ысқырық, доптар, секунд өлшегіш, таратпа материалдар. Фишкалар, ысқырық, доптар, секунд өлшегіш. Фишкалар, ысқырық, доптар, секунд өлшегіш. Фишкалар, ысқырық, доптар, секунд өлшегіш. | ||
Сабақтың соңы | Жаңа материалдарды бекіту. Қателерін жою мақсатында кері байланыс алу. Сабақтың қорытындысын шығару. Оқушылардың оқу мақсатына жетудегі жетістіктерін талдау және бағалау. | Сұрақ-жауап арқылы өткізіледі. | ||
Саралау - барлық оқушылар қыздырыну жаттығуларын орындай алады; - - оқушылардың күш-жылдамдық қасиеттерін дамыта алады; - көпшілік оқушыларда көшбасшылық қасиеттері жоғары деңгейде дамыған; - оқушылардың басым көпшілігі денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтауын біледі; - жұптық іс-әрекет түрлерін қолдану арқылы оқушылардың күш-жылдамдықтары жоғары деңгейде дамыған; | Бағалау Әр білім алушы өзінің іс-әрекеті туралы сыныптастарымен талқылай алады; Оқушылардың сабақ барысында үйренгенің бағалау үшін дайындалып қойылған белгілі бір критерийлермен немесе кері байланыс беру арқылы жүзеге асыруға болады; | Денсаулық және қауіпсіздік ережелерінің сақталуы:Әр оқу тоқсанының басында бекітілген қауіпсіздік техникасы ережелерімен таныстыру; Сабақ барысында жайлы жағдай туғызу арқылы; Тақырыпқа сай әрекет ету мен киінуді қатаң талап ету міндетті; | ||
Сабақ бойынша рефлекия: 1. Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылар нені үйренді? | ||||
2. Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? | ||||
3. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? | ||||
4. Сабақта уақыт кезеңдері сақталды ма? | ||||
Жалпы оқушыларды бағалау: | ||||
Сабақтың жақсы екі аспектісі (оқытуға,үйренуге қатысты.) 1. Жаттығу адамды табандылыққа үйретеді; 2. Өзін-өзі ептілікке, табандылыққа баулиды. | ||||
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту және үйрену) 1. Оқушылардың сабаққа берген рефлексиясы мен мінездемелері; 2. Сабаққа әріптестердің қатысуы, сабақтан кейінгі талдаулар. |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру