Ойындардағы командалық қызмет және көшбасшылық. Дене шынықтыру, 9 сынып, сабақ жоспары. 1 сабақ.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары №1

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6-бөлім: Команда құру ойындары

Мектеп:

Күні :

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Ойындардағы командалық қызмет және көшбасшылық

Оқыту мақсаты:

9.3.4.1 денсаулыққа қатысты күрделі мәселелерді, техника қауіпсіздігін, денсаулыққа кері әсерін тигізуі мүмкін қауіп-қатерді төмендетуді түсіну және мұқият сипаттай білу;

Сабақ мақсаты:

Оқушылар доппен волейбол қыздырыну жаттығуларын орындауды үйренеді.

Бағалау критерийі

1.Жарақаттану себептері мен оларды болдырмау тәсілдерін түсіндіреді және егжей-тегжейлі сипаттайды.

2.Доппен қыздырыну жаттығуларын көрсетеді.

Тілдік мақсаты:

Тілдік оқыту мақсаты:

Оқушылар жасай алады:

Топта қалыптастыру ойындары шеңберінде өздерінің дағдылары мен түсініктерін сипттау, талқылау, көрсету

Пәндік лексикамен терминология:

  • шабуыл
  • қорғаныс
  • бірлескен ойын, жарыс, кеңістіктегі бағдарлау
  • топтық жұмыс
  • әдіс, айла
  • доппен қозғалыс
  • жүгіру, жылдамдықты өзгерту,
  • доп беру,

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөз тіркесі

Талқылау сұрақтары:

  • Топ қандай әдістер қолдануы мүмкін? Сіздің тобыңыз жақсы жұмыс жасай алу үшін сіз не істей аласыз?
  • Сабақта денсаулыққа қауіп төндірмеу үшін не істей аласыз?
  • Топ жетекшісі команда ойынын жақсы ұйымдастыра алдыма? Ойында және төрелікте ойын шартын бұзу байқалдыма?
  • Қорғанушы ойыншыға қарсы ойнау үшін қандай тиімді тәсіл бар?

Ойын барысында назарыңызды бір ойыншыға немесе барлық ойыншыға аударған дұрыс?

Насихаттау құндылықтары

Оқуға деген сүйіспеншілігі мен қызығушылығын ояту,

шығармашылық және зерттелетін материалға сыни көзқарас,

олардың физикалық жай-күйін, ой-өрісін, қатынасын және сипатын тұрақты дамыту. оқушыларды өз бетінше оқып үйренуге, өзара қарым-қатынас жасауға, өзара әрекеттесу дағдыларын қалыптастыруға және конструктивтік тәсілді дамытуға, қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілетін арттыруға мүмкіндік беретін дағдылар мен қабілеттерді дамыту.

Пән аралық байланыс:

Биология – Бұлшық еттердің шаршауы.

Физика – бұлшық еттердің динамикалық жұмысы.

АКТ қолдану дағдылары:

Ноутбуктің және проектордың көмегімен мақсатты көрсету, бағалау критерийлері, дескрипторлар қарау

Алдыңғы білім:

Бұл сабақ алдыңғы сабақта алынған дағдыларды дамытуға негізделген. Оқушылар осы бөлімде қолданылатын физикалық қасиеттер мен қозғалтқыш қабілеттерін дамытты.. Олар біледі,орындай алады: қауіпсіздік ережесін., «Волейбол» ойынының ережесін, допты жоғары , төмен беру тәсілдерін біледі, төменгі түзу, допты ойынға қосуды біледі.

Сабақ барысы

Сабақты жоспарлау кезеңі

Жоспарланған сабақ әрекеті

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Мұғалім оқушылармен амандасады.

Қауіпсіздік ережесін қайталайды.

Оқушыларға кіріспе сұрақтар қойып сабақ тақырыбымен,оқытудың мақсаттары және дескрипторларымен таныстыру

Жаттығу жүрісі: аяқтың ішкі жағында, аяқтың сыртында, аяқтың ішкі жағында.

Жүгіру жаттығу: 3 - 5 мин.

Жалпы дамыту, сабақта берілетін жүктемеге бұлшық еттерді дайындау

Үлкен бос кеңістік

Ноутбук, проектор.

Конустар .

Мұғалімге ысқырғыш.

Негізгі бөлім

25 минут

Волейбол добымен жаттығуларды үйрену

Передача мяча в волейболе – один из основных технических элементов ведения игры. Для удобства, предлагаемые парные упражнения изложены в порядке нарастания сложности.

Волейболда доп беру-ойын жүргізудің негізгі техникалық элементтерінің бірі. Ыңғайлы болу үшін, жұптық жаттығулар ұсынылған, жеңіл жаттығулардан күрделі түріне ауысу.

Волейбол добымен жаттығу кешені

1.Бірінші ойыншы допты түрлі траекториямен және түрлі қашықтықпен серіктеске тастайды; серіктес допты алады және оны бірінші ойыншыға жібереді.

2. Жоғарғы (төменгі) әдістер арқылы допты беру.

3. допты жоғары әдістермен, жанына жүру арқылы беру.

4. кеуде тұсынан білекпен лақтыру.

5. жұппен допты еденге соғу арқылы беру

6. Бірінші ойыншы төменнен екі қолмен допты қабылдайды, содан кейін - серіктесті екі қолмен жоғарыдан асырады; серіктес допты ұстап алады және екі қолға аударады, сосын серіктестің жоғарғы жағына екі қолмен береді және т.б

7. жоғарыдан екі қолмен қабылдайды, әріптесіне – төменнен екі қолмен береді

8. Жоғары – төмен допты қарсыласына беріп ойнайды ; әр доп берген сайын еденге отырып қайта тұрады (домалау немесе аунау қимылын жасайды).

9. еденде отырып допты беру

10. Бірінші ойыншы доппен екінші ойыншы еденде отырады, Бірінші ойыншы отырып доп береді, екінші ойыншы допты қабылдап, орныннан тұрып қайта бірінші ойыншыға жібереді

11. әріптесіне допты береді, допты кеуде тұсынан қабылдап бірінші ойыншыға секіріп қайтарады.

12. допты бір-біріне секіріп беру

13. бірінші ойыншы екінші ойыншыға арқасымен тұрады. Екінші ойыншы түрлі қашықтықтардан допты лақтырып «доп!» («ап!» т.б.).дыбыс береді. Дыбыстан кейін бірінші ойыншы айналып допты қабылдайды. Осылай жаттығу қайталанады.

14. Жұпта доп беру. Әр-бір доп беру тәсілінен кейін ойыншы 360 градусқа айналым жасауы тиіс.

15. Әріптесіне доп беру. Бірінші ойыншы допты жоғарыдан қабылдап 180 градусқа бұрылып әріптесіне жоғары және төмен тәсілдерімен допты қайтарады.

16. Допты қабылдау, тордан қайтқан лақтырудан кейінгі немесе шабуылдан кейінгі доптарды қабылдау шабуылшынын жанынан іске асырылады.

17. Жұпта доп беру; әріптестер кезекпен алдап шабуыл соққысын жасайды.

18. Жұпта доп беру: әріптестер арақашықтықты жайлап 12-16 метрге дейін ұзартады, кейін біртіндеп 1,5 – 2 метрге дейін қысқартады және т.б.

19. Жұпта доп беру: бірінші ойыншы допты екінші ойыншыға жеткізбей тастайды, әріптесіне доптын астынан пас беріп бастапқы қалыпқа қайтады. Бір неше қайталаудан кейін әріптестер орын ауыстырады.

20. Жұпта доп беру: бірінші ойыншы әрептесіне доп береді өзі доптын сонына әріптесіне жүгіріп қашықтықты 2-3 метрге қысқартады. Екінші ойыншы біріншіге пас береді, бірінші екіншіге пас беріп бастапқы қалыпқа қайтады. Содан кейін ойыншылар орын ауыстырады.

21. Тордын жанына секіріп пас беру ойыншының мақсаты доп торға мейлінше жақын, жанап отуі тиіс. Пас беру кезінде ойыншылар торға беткі жағымен қарап жанымен пас беру әдісін орындайды.

22. Бірінші ойыншы баскетбол қалқанына доп лақтырады, кейін секірган допты екінші ойыншы еденнен көтеріп қайтадан баскетбол қалқанына лақтырады.

23. Бірінші ойыны допты әріптесіне он жанына және сол жанына допты береді. Екінші ойыншы орын ауыстырып доты қабылдап қайтадан орнына қайтарады. Бір неше қайталаудан кейін ойыншылар орын ауыстырады.

24. Әріптестер алаңның 3 және 4 бөлігінде орналасады. 4 алаңдағы ойыншы 3 алаңдағы ойыншыға алаңның шетіне пас береді. Допқа орын ауыстырып 4 алаңнан шабуылдауға дайындалады, өзі бастапқы орынға қайтады. 4 алаңнан қайтадан алаңнын шетіне пас береді.

25. Әріптестер бір-бірінен 10-15 метр қашықтықта орналасады. Біріншісі соққы жасайды екіншісі допты қабылдайды. Кейін өзі допты қабылдап бірінші ойыншыға соққы жасайды.

26. Бірінші ойыншы шабуыл соққысын жасайды, екіншісі допты қабылдайды. Кейін бірінші допты қабылдап екінші ойыншы шабуыл жасайды.

27. Бірінші ойыншы қабырғаға шабуыл соққысын жасайды екінші ойыншы кері серпілген допты қабылдайды.

Дескрипторлар:

- допты беру кезінде доптын астына дұрыс отырады;

- әріптесінің үстіне 3-5 метрге допты ойынға секіріп қосу;

- жұппен ойнау кезінде доп ауада болған кезде арақашықты қысқарту;

- қыздырыну жаттығу жасау кезінде қауіпсіздік ережесін сақтау.

Жаттығулар үшін үлкен бос кеңістік

Волейбол доптары

Мұғалім ысқырғышы

№1Карточка

«Волейбол доптарымен жаттығулар кешені»

Қортынды бөлімі

5 мин

Қорытынды кезеңі сапқа тұрғызу:

Мұғалім сабақтың жағымды жақтарын көрсетеді

Рефлексия: «Аяқталмаған сөйлемдер».

Бүгін мен білдім……

Мен жақсы жасай алдым….

Қиыншылық туғызды……

Оқушылар рефлесиялық карточкаларды толтырады.

- Мұғалім үй тапсырмасын береді:

- Қазақстандық волейбол командаларының атауын жаттап алу;

-Таңғы жаттығу,еденнен кеудені көтеру, арқаға жатып кеудені 90 градусқа көтеру

Мұғалім оқушылармен қоштасады спорт залдан саппен шығарылады

Рефлексиялық картолар

Бағалау картасы

Қосымша ақпарат

Дифференциация – Қалай сіз көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Ыңталу оқушылар алдыңа қандай тапсырма қоясыз?

Бағалау – Оқушылардың мәліметте қабылдағанын қалай бағалайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережесін сақтау

Негізгі жүктемені орындағаннан кейін күрделі тапсырмалар беру (серіктестер арасындағы қашықтықты арттыру, беруші серіктеске доп биіктігін арттыру).

Тапсырманы орындағаннан кейін мұғалім оқушыларға дескрипторлар бойынша жұптарда өзара баға беруді және әр түрлі ойын жағдайларында кері байланыс жасай отырып, мұғалімді бағалауды ұсынады.

Қаупсіздік ережесін қайталау ойын барысындағы қауіпті түсінеді және ойын кезінде бір бірімен соқтығыспауға тырысады

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаты шынайы болды ма?

Барлық оқушылар СМ жетті ме?

Жоқ болса неге?

Сабақта деференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ барысында бөлім уақыттары сақталды ма?

Жоспардан ауытқыған сәттер болды ма және неге?

Жалпы бағалау

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу