Табиғи қышқылдар және сілтілер. Индикаторлар. Лабораториялық жұмыс №6 «Қышқылдық және сілтілік ерітінділердің ортасын зерттеу. Химия, 7 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді сабақ жоспары

 

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3A Химиялық реакциялар

Мектеп: Ақтөбе қ. ФМБ НЗМ

Мезгілі:

Аты-жөні:

Сынып: 7

Қатысқан оқушы саны:

қатыспаған:

Сабақтың тақырыбы

Табиғи қышқылдар және сілтілер. Индикаторлар.

Лабораториялық жұмыс №6 «Қышқылдық және сілтілік ерітінділердің ортасын зерттеу»

Сабақтың түрі

Жаңа тақырыпты меңгеру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.3.4.1 «қышқылды» және «сабынды» заттардың табиғи қышқылдар мен сілтілер бола алатындығын білу ;

7.3.4.2 әмбебап индикатор көмегімен сілтілер мен қышқылдарды анықтау;

7.3.4.3 «антацидтік заттарды» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіндіру.

 Сабақтың мақсаттары

- «қышқылды» және «сабынды» заттардың табиғи қышқылдар мен сілтілер бола алатындығын білу ;

- әмбебап индикатор көмегімен сілтілер мен қышқылдарды анықтау;

- «антацидтік заттарды» қолдану мысалында қышқылдардың бейтараптануын түсіндіру.

 Бағалау критерийлері

Қышқыл сілті реакцияларын индикатор көмегімен зерттейді

 Тілдік мақсаттар

 

 

Оқушылар орындай алады:

мақала немесе диалог түріндегі қауіпсіздік ережелері жайлы қысқаша мазмұндама жазу

Пәнге қатысты лексика және терминология

(әмбебап) индикатор, pH (жай ғана «қышқылдық» шкаласы ретінде), ерітінді, бейтарап, бейтараптану,қышқылдылық, сілтілілік, жеңіл тұтанатын, өртке қауіпсіз, жану, сынау, қауіпсіздік/қауіпсіз емес/қауіпті, тітіркендіру, еріту, таттануға бейім, араластыру, төгу, көзді қорғау құралы, қауіпсздіктің қажетті талаптары

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

... қышқылдырақ болып табылады/

... сілтілірек болып табылады

Әмбебап индикатор .... алынады

Қышқылдардың рН мәні ... және негіздердің мәні ...

Рн шкаласы ...қолданылады Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебі…

Қышқылдар теріні күйдіреді, себебі...

Зертханада / тәжірибе жүргізу кезінде, біз … жасауымыз/жасамауымыз керек/ керек емес

 Құндылықтарды

 дарыту

 

 

Үштілділік: слайд

Денсаулық: сабақ барысы

Құрмет: қарым – қатынас дағдылары

Жауапкершілік – қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындау

Жаһандық азаматтылық -ресурстар, тапсырмалар, талқылау

 Пәнаралық байланыстар

Тарих - Сыныпта ынтымақтастықтық атмосферасын және қалыпты оқу ортасын қалыптастыру.

Биология -Асқазан сөлі мәтінін оқу кезінде

 АКТ қолдану дағдылары

SPARK құрылғысымен жұмыс

Бастапқы білім

6-сынып, Жаратылыстану 3.2. Заттардың жіктелуі

7.1В Зат күйінің өзгерісі

7.2В Ауа. Жану реакциясы

Бұл бөлімде қышқылдармен әрі қарай жұмыс үшін негіз қалайды. толығырақ одан әрі жұмыс істеу үшін талқылау негізінде, алғышарттарды қамтамасыз етеді.

 Дифференциация

Барлық оқушылар:

- орта реакциясын зерттейді.(қышқылды, сілтілік,

бейтарап)

- Қорытындылайды.

Көпшілік оқушылар:

- индикатор көмегімен табиғи қышқылмен сілтін айыра алады,(метилоранж, лакмус, фенолфталейн)

-бейтараптану реакциясына мысалдар келтіреді.(хлорсутек + ас содасы немесе «Ренни» таблеткасы)

Кейбір оқушылар:

Әр түрлі индикаторлармен қышқыл және сілті реакцияларының салыстырмалы сипаттамасын бере алады

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-5 мин

Оқушылармен амандасу

Сыныпта ынтымақтастықтық атмосферасын және қалыпты оқу ортасын қалыптастыру.

1. "Альпинист" тест - ойыны. Мұнда сырттай сыныптың сыныптың тұтастығы / бірліктің болмау дәрежесін анықтау жүргізіледі.

Тақтаға сурет (сур.1) ілінеді және түсіндіріледі: "Сонымен, елестетіңіздер сендердің әр қайсыларың альпинистсіздер. Альпинист – бұл тау шыңын бағындырушы адам. Йа, айтпақшы, әлемдегі ең биік шың қандай (оқушылар жауабы- Эверест! Оның биіктігі шамамен 10 мың метр! Енді елестетіңіз, пик бұл таудың шыңы ал шын мәнінде бұл бәрі бір-біріне көмектесетін және жамандамайтын тату сынып, бұл ұжым... Сіз қандай шыңдарды бағындырдыңыз? Альпинистер тобы ол сенің сыныптастарың... (1 ден 10 ға дейін), ойланыңыз және жауап беріңіз".

Оқытушы, балаларға келеді, олардың пікірлерін біледі және балдарын қосады. Осыдан кейін жауап бергендер санына бөлінеді. Орташа балды есептейді. Бұл балл жариялады және тисінше тақтада белгіленеді. Әдетте, бұл 6-7).

  баса назар аударыңыз:

- Оқушылардың шоғырлануына мән беріңіз;

Презентациялар

Сабақтың ортасы

7-15 мин

15-25 мин

25-75 мин

2 слайдтағы суреттерді не біріктіреді?

Проблемалық сұрақ қою. Оқушылар жауабы - оқушылармен біріге отырып сабақ мақсаты айқындалады.

Бөлек оқушылардың әңгімелерін талқылау

Бағалау - «Екі жұлдыз, бір тілек»

мәтінмен өздік жұмыс – оқу (асқаза сөлі)

Асқазан сөлі - өте агрессивті зат. Тіпті қышқылдықты қалыпты деңгейінде ол мырыш пластинасын немесе тот баспайтын болаттан жасалған жұқа ұстараны еритуге әбден қабілетті.

Тұз қышқылы - қуатты бактерицид. Азық-түлікпен асқазанға түскен бактериялардың көпшілігі, оның әрекеті арқылы өледі. Асқазан сөлінде тұз қышқылының концентрациясы оның жалпы көлемінің 0,4-0,5% -дан аспауы тиіс. Сондықтан дәрігерлер науқастың төмендетілген асқазан сөлі қышқылдығына кездейсоқ уайымдамайды.

Бір қызығы, өлексемен қоректенетін құстарда асқазан қышқылдығы үлкен. Және бұл күзде жатқан әралуан миллиардтаған микробтармен күресу үшін көмектеседі.

  • Адам тамақтанған кезде тәбетсіз жесе, оның үстіне оны толықтай шайнамайтын болса , сөлдің аз бөлінуіне алып келеді, содан кейін асқазанға түскен азық-түлік өндірілген қышқылдық ферментті бейтараптандыруға қауқарсыз болып қалады.

«Жақсы шайнасаң – Жартысы сіңіріледі» - деген, ежелгі, дана мына бір мақал таңқаларлық емес

«Суреттерді жина» слайду бойынша жұмыс.

Дескриптор бойынша өз-ара бағалау (парта астындағы стикерлермен )- 2-3 оқушы- стикерлер кімге тап болды

1.Толықтай айтты

2. Қысқаша айтты (Бағалау парағы)

Проблемалық жағдаят туғызу

Қауіпсіздік ережесі (Лаб. жұмыс жүргізу кезіндегі басындағы, ортасындағы және соңындағы)

Химиялық диктант – сөйлемге сәйкес мағналы сөздерді қойыңыз.

ҚЫШҚЫЛДАРМЕН ЖҰМЫС ЖАСАУДЫҢ ҚАУІПСІЗДІК ЕРЕЖЕСІ

Қышқыл мен сілтілер терінің және т.б. химиялық _________________тудырады.

Қышқыл төгілген жағдайда: бірінші _________ құтыға құю керек, кейін ____________.

Алғашқы көмек.

Терінің қышқыл тиген жерін шамен ____________ минут _________ салқын ағынымен ________. Одан кейін ___________ күйген жерін ___________ _______ сулы ерітіндісі сіңірілген дәкемен немесе мақталы тампонмен орайды.

(кұйген, судың, қышқылды өңдеу, сумен, біраз , сол, ас содасымен )

Бұл берілген ҚЕ қандай қасиетке негізделген

Лабораториялық жұмыс №6 «Қышқылдық және сілтілік ерітінділердің ортасын зерттеу»

Бейтараптану реакциясын зерттеу

(Бейтарптану, neutralization)

Қышқыл, сілті

Жұмыс барысы: рН ортасын индикаторлардың (лакмус, фенолфталеин, метилоранж, әмбебап, SPARK құрылғысының рН датчигі) көмегімен анықтаға болады

А тәжірибесі.

  • Қарын сөліне ұқсас хлорсутек қышқылы ерітіндісінің рН-ортасын анықтау.
  • Ерітіндіге «Ренни» дәрісін немесе қыжылдан өзге дәріні салыңыз.
  • Бақылау жүргізу.
  • Алынған ерітіндінің рН-ортасын өлшеу.

Хлоросутек қышқылы

«Ренни» таблекасы ерітіндісі

Реакциядан кейінгі

рН және ортасы

В тәжірибесі.

  • Көлемі 1-2 мл хлорсутекті қышқыл ерітіндісіне натрий гидроксиді ерітіндісін тең көлемде құю.
  • Бақылау жүргізу.
  • Алынған ерітіндінің рН-ортасын өлшеу.

Хлоросутек қышқылы

Ас содасы (натрий гидрокарбонаты)

Реакциядан кейінгі

рН және ортасы

С тәжірибесі

  • Судың рН-ортасын өлшеу.

А, В және С тәжірибесінің алынған деректерін салыстыру.

https://twig-bilim.kz/film/factpack-ph-scale-5735/

Полезные идеи для уроков по бытовой химии: http://www.resourcefulschools.org/teachers/lesson-plans/82

Ссылки на полезные ресурсы на эту тему (требуется бесплатная регистрация):http://www.tes.co.uk/ResourceDetail.aspx?storyCode=6189503

Видео ролик красочного урока об индикаторах: http://www.schoolsworld.tv/node/3258

Скачиваемая книга классических химических опытов, включая ряд на тему данного раздела: http://www.rsc.org/learn-chemistry/resource/res00000868/classic-chemistry-demonstrations?cmpid=CMP00001001

Красочный и привлекательный, интерактивный ресурс для учащихся:http://www.bgfl.org/bgfl/custom/resources_ftp/client_ftp/ks3/science/acids/

Слайд

Дескрипторы

Слайд

Сабақтың соңы

75-80 мин

Бүгінгі сабағымыздың мақсаты жүзеге асырылды ма?

Рефлексия жүргізу: (Жүргізілген сабаққа оқушылар өз бағасын береді, әр оқушы сәкес смайликті таңдап тақтадағы сәттілік жолына жабыстырады)

 Бәрі түсінікті!

 Сұрақтарым бар

  Есте сақтадым

Түсінбедім

Таратпа материалдар

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?Жеткізбесе,неліктен?

Дифференциация дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар

болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру