Гармондардың әсер ету механизмі №1. Биология, 11 сынып, дидактикалық материал.


Бөлім атауы:

Үйлестіру және реттеу

Күні:

Сынып: 11

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқан оқушылар Қатыспағандар

саны

Сабақтың тақырыбы

Гармондардың әсер ету механизмі №1

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқыту мақсаттары

11.1.7.2 - гормондардың әсер ету механизмін түсіндіру

Сабақтың мақсаттары

Оқушылар:

  • Гормоналды сигналдардың берілуін түсіндіреді
  • Стероидты және пептидті гормондарды ажыратады
  • Гормондардың әсер ету механизмін сипататйды

Бағалау критерийі

Схемалар / суреттер арқылы сигналдарды тасымалдауын түсіндіреді. Стероидты және пептидті гормондарды ажыратады. Гормондар нысана жасушаларына қалай әсер ететінін түсіндіреді. Гормондардың әсер ету механизмі сипаттайды

 Тілдік мақсаттар

Оқушылыр тиісті терминологияны пайдаланып, адамның жоғарғы жүйке қызметінің негізгі сипаттамаларын ауызша түсіндіреді және осы тақырып бойынша сыныптағы талқылау кезінде сұрақтарға жауап бере алады

Пәнге тән лексика мен терминология

адамның жоғарғы жүйке қызметі

ми, ми жарты шарлары / ми қыртысы, қыртыс асты ядролар, бөлімдері, ақ зат, алдыңғы ми, орталық жүйке жүйесі, нейрондық торлар, алғашқы сенсорлық аймақтар, ой, сана, оқыту, есте сақтау қабілеті, эмоция, сөйлеу, тіл, қабылдау, мінез-құлық , интеграциялау, өзара әрекеттестіру, қозу, кідіріс, суммация, бекіту

рефлекс, рефлекторлық доға, шартты рефлекстер, тітіркендіргіштер, реакция, серпімділік, нейрофизиология, эксперименттік психология

Диалог және жазуға арналған пайдалы сөз оралымдары:

Адамның жоғарғы жүйке қызметі

Мидың нейрондық торлары күрделі мінез- құлыққа ықпал етеді, мысалы…

Миды қыртысының алғашқы сенсорлық аймақтары ….. қабылдайды және өңдейді.

X-тағы зақымдану Y-те көрінеді, ал Z-гі зақымдану … көрінеді.

 Саралау түрі

Мазмұны бойынша (күрделілік деңгейіне қарай), қолдау көрсету тәсілдері бойынша (диалог, кілт сөздер арқылы) саралау

Құндылықтарға баулу

Ынтымақтастық:

  • Мұғалім сыныпта жағымды психологиялық атмосфера орнатады;
  • Оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды;
  • Мұғалім оқушыларға, оқушылар бір-бірлеріне көмек көрсетеді;
  • Сабақта оқушылармен кері байланыс орнатылады.

Азаматтық борыш:

  • Ана тілінде өз ойларын еркін жеткізеді;

Өмір бойы оқу:

  • Алған білімі өмірде керек болатынын түсінеді.

 Пәнаралық байланыс

АКТ дағдылары

Интерактивті тақтаны және интернет ресурстарын пайдалану

Осыған дейін меңгерілген білім

Бұл тарауды оқығанда бұрынғы өткен жүйке жүйесі, гормондар мен өсімдіктердің өсуін реттейтін тездететін заттар тақырыптары пайдалы болады.

Координация және реттелу: 6, 7, 8, 9, 10, 11 сыныптар.

Сабақтың барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

0-2 мин

Сабақты ұйымдастыру:

  • Амандасу
  • Сабаққа қатысуларын тексеру
  • Сыртқы көрінісі
  • Жағымды психологиялық орта қалыптастыру: «Менің көңіл күйім...»

3-5

Ой шақыру

Activity 1 Fill the gaps

1921 жылы қант диабеті бар адамдар үшін маңызды. Бұл канадалық дәрігер Фредерик Бантинг және студент-медик Чарльз Х. Бест панкреатикалық сығындыларында____________гормонын тапқан жыл болды. 1921 жылдың 30 шілдесінде олар диабетпен ауратын иттке осы гормонын енгізді және ол иттің қанындағы глюкоза деңгейін қалыпты деңгейге дейін тиімді төмендететінін анықтады. Сол жылдың соңында канадалық химик Джеймс Б. Коллип пен шотланд физиологы Дж. Маклауд, Бантинг және тазаланған Бест __________ал келесі жылы оны ауыр қант диабетімен ауыратын баланы табысты емдеу үшін пайдаланды.

Зерттеушілер құрмет пен марапатталды. Бантинг және Маклауд өз жұмысы үшін физиология және медицина бойынша 1923 жылдың Нобель сыйлығын бөліп алды. Шын мәнінде, олар "бірінші" ___________

Тақырыпқа шығу: «Адамның асқорыту жүйесіндегі үдерістері» (дәптерге жазып алу)

Сабақтың мақсатын оқушылармен бірге анықтау (тақтаға жазу)

ИТ, презентация,

1-қосымша

(2 тілдегі ұғымдар)

6-9 мин

Ұғыну. Мұғалімнің кіріспе сөзі

Гормондардың жіктелуі

І. Белокты-пептидтік гормондар:

1) жәй белоктар: инсулин, паратгормон.

2) күрделі белоктар: ТТГ, ФСГ, ЛГ.

3) полипептидтер: глюкагон, кальцитонин.

ІІ. Амин қ-ның туындылары: тиреоидты гормондар, катехоламиндер.

ІІІ. Стероидты гормондар: кортикостероидтар, жыныс гормондары.

ИТ, презентация

10-13 мин

Activity 1

Тапсырма:

Сыныпты төрт жұпқа бөліңіз. Топтардан барынша көп гормон тізімін, олардың қайда синтезделетіндігін және қалай әсер ететіндіктерін (нысана-жасуша) сұраңыз. Оқушыларға мұның жарыс екендігін айтыңыз (жеңімпазды өз қалауыңыз бойынша таңдалған марапат ұсыныңыз)

Оқушылар өз идеяларын айтады және дұрыс жауаптар үшін балл алады

Өзара бағалау: «Топтағы кімнің жауабы толық әрі түсінікті болды?»

Кері байланыс: Оқушылардың қорғауындағы «+» және «-» туралы диалог құру, ұсынымдар беру

Жауап моделі бойынша өзін-өзі бағалау

1-қосымша

14-17 мин

Оқушыларды сынып ұсынған гормондардың екеуін таңдап алып, оқушыларға олардың пікірінше бұл гормондардың қалай әрекет ететіндігін айтуға тапсырыңыз. Жасуша ішіне ене алатын/ене алмайтын гормондардың негізгі әрекет ету механизмдерін түсіндіруді сұраңыз.

Дифференциация:

Мазмұны бойынша (күрделілік деңгейіне қарай), қолдау көрсету тәсілдері бойынша (диалог, кілт сөздер арқылы) саралау

Сабақтың ортасы

18-35 мин

Activity 2 презентациямен жұмыс

Жұппен жұмыс

Тапсырма: Жасуша ішіне ене алатын гормондардың негізгі әрекет ету механизмдерін сипаттап, онлайн презентация дайындайды (10 мин)

Дескриптор:

  • нәруызды гормондардың әсер ету механизмін түсіндіреді
  • Жасуша мембранасның рецепторларының құрылымы
  • Гормондардың тасымалдануы
  • Гомеостаз кезіндегі олардың рөлін түсіндіріңіз

Дереккөздер: ақпараттық парақшалар, сілтемелер

Өзара бағалау: «Топтағы кімнің жауабы толық әрі түсінікті болды?»

Кері байланыс: Оқушылардың қорғауындағы «+» және «-» туралы диалог құру, ұсынымдар беру.

(жұп тасырмалары)

Адамның макеті

Тейлор

36-38 мин

Activity 3 True or False

Тест нәтижесі оқушылардың білім деңгейін көрсетеді.

1

The two types of hormones are steroid hormones and peptide hormones

True

2

Steroid hormones are lipophobic

False

3

Estrogen and progesterone are peptide hormones

False

4

Peptide hormones are cannot freely cross the plasma membrane

True

5

Peptide hormones include insulin, testosterone and oxytocin

False

6

The different types of hormones will have different mechanisms of action due to their distinct chemical properties

True

ИТ, ноутбук

Сабақ соңы

39-40 мин

Рефлексия «Құтқару белдемшесі»

Үй тапсырмасы:

Ағылшын тілінде бейнежазба көру

жетондар

Қосымша ақпарат

СаралауСіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалауоқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау

Мазмұны бойынша (күрделілік деңгейіне қарай), қолдау көрсету тәсілдері бойынша (диалог арқылы) саралау

Мұғалімнің бағалауы

Өзара бағалау

ИТ 10 минуттан артық қолданбау

Сабақ бойынша рефлексия

Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

ОМ барлық оқушылар жетті ме?

Егер жетпесе, онда неге?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма?

Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлануға қолданыңыз. Өзіңіздің сабағыңыз туралы маңызды сұрақтарға сол жақ бағаннан жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.