Зертханалық жұмыс «Ауксиннің тамыр өсуіне әсері». Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.


Бөлім 11.2А Координация және реттелу

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сыныбы: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Зертханалық жұмыс «Ауксиннің тамыр өсуіне әсері»

Сабақ түрі

қарастырылған тақырып бойынша білімдерін бекіту және дағдыларын қалыптастыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.1.7.3 өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін зерттеу

Сабақ мақсаты

Оқушыларды өсіргіш заттарымен және оларды пайдалану ерекшеліктері туралы білімдерін бекіту;

Оқушыларды өсіргіш заттарының көмегімен онтогенезді бақылау мүмкіндігін дәлелдеу.

Бағалау критерийлері

Оқушылар орындай алады:

  • Өсімдіктің өсуіне арналған заттарды тізімдейді
  • Стимуляторлардың өсімдіктердің өсуіне әсерін түсіндіреді

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Ауксин мен гиббереллиннің өсімдіктердің өсуіне әсерін ауызша талқылайды.

Пәндік лексика мен терминология: биологиялық белсенді заттар, ауксин, гиббереллин, ынталандыру.

Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы

ауксины – үлес қосу .... бүкіл өсімдікті қажетті заттармен қамтамасыз ететін жас өскіндер;

... - тұқымның өніп шығуын, түйнектердің «оянуын», ... сонымен қатар пайдалы компоненттердің жиналуын қамтамасыз етеді (бірақ таратылмайды).

Құндылықтарды дарыту

құрмет (жұптық жұмыс және бағалау кезінде), жауапкершілік және өмір бойы оқыту жаңа материалды түсіну сатысында тапсырмалар арқылы / жүзеге асырылады.

Пәнаралық байланыстар

өсімдіктер физиологиясы (өсу, даму), органикалық химия (заттар тобы), агрономия (препараттарды қолдану), химия (ауксиннің өсімдік тамырларының өсуіне әсерін зерттеу жұмыстарын жүргізу кезінде)

Алдыңғы білімдер:

Координация және реттелу: 7-10 сыныптар

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-3 мин

3-8 мин

8-10 мин

Сабақ ортасы

10-22 мин

22-27 мин

27-34 мин

34-37 мин

Оқушылардың «жақын арадағы даму аймағын», күтілетін нәтижені анықтау.

Тақтада келесі сөздерді көрсетіңіз: гормон және өсіргіш заттар. Оқушыларға «гормон» және «өсіргіш заттар» терминдеріндерінің анықтамасын еске түсіру қажет, әрі арасындағы айырмашылықты және ұқсастықты түсінуі керек.

Топтық жұмыс.

Топтарға бөлу (бірінші, екінші, үшінші).

Оқушылар үстелдегі өсіргіш заттарды анықтайды.

Оқушы:

Дескриптор:

ауксинді анықтайды

гиббереллинді анықтайды

Мақсатты тұжырымдау. Оқушылар сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтайды.

Мағынаны тану:

Топтық жұмыс.

Оқушыларға зертханалық жүмысты ұсыныңыз.

Зертханалық жұмыс «Ауксиннің тамырдың өсуіне ықпал етуі».

Қауіпсіздік техникасы туралы талқылаңыз. Оқушыларды құрал – жабдықтармен таныстырыңыз. Сыныпты бес топқа жіктеңіз, әр топ бес концентрациялы ерітіндімен жұмыс жасайды. Оқушылар қажетті концентрацияны өздері даярлайды.

Оқушы:

Дескриптор:

  • Өсімдіктің өсуіне әсер ететін химиялық заттарды біледі;
  • Әр химиялық заттың құрылысын сипаттайды;
  • Өсімдіктің өсуіне қалай әсер ететін немесе өсімдіктің қай мүшесіне әсер ететінін сипаттайды.

Оқушыларға зерттеме нәтижесін талқылауды ұсыныңыз.

Практикалық жұмысқа арналған анимацияларды көру.

Өзара бағалау.

қосымша 1

Құрал - жабдықтар:

1. 3-индолилсірке қышқылы (гетероауксин) – құрғақ зат.

2. 3- индолилмай қышқылы – құрғақ зат

3. 0,05 н. KMnO4 ерітіндісі

4. қазтамақтың қалемшесі, хлорофитум ( бидай тұқымдары)

5. 50 мл-лік өлшегіш колба

6. 5 мл-лік тамызғыш

7. 25 мл-лік өлшегіш цилиндр

Нұсқаулық (өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсері:

http://yandex.kz/clck/jsredir?bu=8fwaxj&from=yandex.kz%3Bsearch%2F% немесе

http://dachnoedelo.ru/gardening/auksiny/

Практикалық жұмыстың жүргізілуі туралы бейнебаян:

https://www.youtube.com/watch?v=cc_RBh_S9Pk

Сериялы концентрацияны даярлау методикасы:

http://www.disbak.ru/php/content.php?id=1451

Презентация

стикер

37-40 мин

Рефлексия мұғалімнің сұрақ қоюы негізінде жүзеге асады:

  • Жұмыстың қай түрін орындау сізге қиыншылықтар келтірді?
  • Келесі сабақта сізге мұғалім тарапынан қандай көмек болғанын қалайсыз?

Үй тапсырмасы:

Ауксин мен гиббереллиннің өсімдіктердің өсуіне әсер ететінін білу.

Қосымша ақпарат

Саралау оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақтың ой-қозғау бөлімінде әр түрлі деңгейде жауапты қажет ететін сұрақтар қолданылады. Оқушылардың ақпаратты қабылдау ерекшеліктеріне сәйкес жақын арадағы даму аймағы анықталады. Оқушылардың алған білімдерін тексеру барысында оқушылардың қабілеттері ескеріле отырып әр түрлі деңгейдегі сұрақтар қойылады.

Оқушылар мұғалімнің нұсқау картасын негізге алып, сыныптастарын бағалайды. Мағынаны тану кезеңінде карточкалардағы тапсырмаларды орындау арқылы жақын арадағы даму аймағы айқындалады.

Сыныпта қозғалу барысында қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтау.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу