Өсіргіш заттар, олардың өсімдіктердің өсуіне әсер ету механизмі. Биология, 11 сынып, дидактикалық материал.


Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

11.2В Координация және реттелу

Күні:

Сынып: 11

Мектеп: Павлодар қаласындағы ХББ НЗМ

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Өсіргіш заттар, олардың өсімдіктердің өсуіне әсер ету механизмі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

11.1.7.3 өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін зерттеу

 Сабақтың мақсаттары

Оқушылар:

  • өсімдіктердің өсуіне әсер ететін өсіргіш заттарды атай алады;
  • стимуляторлардың (өсіргіш заттар) өсімдіктердің өсуіне әсер ету механизмін сипаттай алады

 Бағалау критерийлері

Оқушылар өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін сипаттайды

 Тілдік мақсаттар

Оқушылар өсімдіктердің өсуіне стимуляторлардың (өсіргіш заттар) әсер ету механизмін сипаттайды (айтылым дағдылары)

Пәндік лексика және терминология:

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Өсіргіш заттар

Стимуляторы

Stimulants

Фитогормондар

Фитогормоны

Phytohormones

Өсімдік гормондары

Растительные гормоны

Plant hormones

Ауксин

Ауксин

Auxin

Гиббереллин

Гиббереллин

Gibberellin

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық:

  • Мұғалім сыныпта жағымды психологиялық атмосфера орнатады;
  • Оқушылар мұғаліммен бірге сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды;
  • Мұғалім оқушыларға, оқушылар бір-бірлеріне көмек көрсетеді;
  • Сабақта оқушылармен кері байланыс орнатылады.

Патриотизм және азаматтық борыш:

  • Ана тілінде өз ойларын еркін жеткізеді;
  • Үштілділік қолданылады.

Өмір бойы оқу:

  • Алған білімі өмірде керек болатынын түсінеді.

 Пәнаралық байланыс

Химия, физика

 АКТ дағдылары

Интернет көздерін пайдалану

Осыған дейін меңгерілген білім

Координация және реттелу: 7-10 сыныптар

Сабақтың барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың басы

0-1 мин

Сабақты ұйымдастыру

  • Амандасу
  • Сабаққа қатысуларын тексеру
  • Сыртқы көрінісі
  • Жағымды психологиялық орта қалыптастыру

2-4 мин

Ой қозғау

Миға шабуыл

Мұғалім оқушылардан «Өсімдіктер қозғала ма?»

Оқушылар өз ойларын ортаға салады, мұғаліммен талқылайды

Сол арқылы сабақтың тақырыбына шығады.

Мұғалім оқушылармен бірге сабақтың мақсаттарын анықтайды.

(сабақтың мақсатын тақтаға жазып қоюға болады)

Жаңа терминдермен үш тілде танысу

Презентация

5-12 мин

Ұғыну

Мұғалімнің қысқаша түсіндірмесі (слайд бойынша)

Мұғалім өсімдіктің өсуіне өсіргіш заттардың әсерін түсіндіреді. Оқушылар дәптерге жаңа ұғымдардың анықтамасын жазып алады.

Презентация

Сабақтың ортасы

13-30 мин

Жұппен/топпен жұмыс

Жұптар/топтар өсіргіш заттарды зерттеп, постер не болмаса презентация жасайды:

1-жұп/топ – ауксиндер

2-жұп/топ – гиббереллиндер

3-жұп/топ – абсциз қышқылы

4-жұп/топ – этилен

5-жұп/топ – цитокининдер

Дескриптор:

  • Фитогормонның анықтамасын береді;
  • Фитогормонның өсімдіктегі орнын сипаттайды;
  • Фитогормонның өсімдіктегі маңызын түсіндіреді
  • Стимулятордың өсімдіктердің өсуіне әсер ету механизмін сипаттайды

Әр жұп/топ өз жұмыстарын қорғайды

«2 жұлдыз, 1 тілек» арқылы өзара бағалау (1-топ 2-топты, 2-топ 3-топты, т.с.с.)

Мұғалімнің кері байланыс

Презентация

Грин Стаут Тейлор 2-том 244-270 бет

Ақпараттық парақшалар

Маркерлер, А3 форматындағы қағаздар, ноутбуктер

31-35 мин

Сабақты бекіту

Фитогормондар туралы бейнежазбалар көру

Презентация

видео

Сабақтың соңы

36-40 мин

Кері байланыс.

Бүгінгі сабақтың мақсатына жеттік пе? (сабақтың мақсатына оралу)

Рефлексия:

  • Сабақта маған не ұнады?
  • Менде не нәтижелі болды?
  • Мен сабақ мақсатына жеттім бе?
  • Маған қандай көмек қажет?

Үй тапсырмасы. Ақпаратпен жұмыс. Биология Грин, Стаут, Тейлор 2 том, 244-270 бет

Презентация

Қосымша ақпарат

ДифференциацияСіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және қауіпсіздік ережелерін сақтау

Көмек қажет еткен оқушыларға қолдау көрсету

Сұрақтарға берген жауаптары, тест тапсырмалары формативті бағалауды қамтиды

Биология кабинетінде жұмыс істеген кезде қауіпсіздік техникасы сақталады

Рефлексия

Оқу мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

ОМ барлық оқушылар жетті ме?

Егер жетпесе, онда неге?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт бойынша кезеңдері сақталды ма?

Сабақтан жоспарынан тыс өзгерістер болды ма және неге?

Бұл бөлімді сабақ туралы ойлануға қолданыңыз. Өзіңіздің сабағыңыз туралы маңызды сұрақтарға сол жақ бағаннан жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.