Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі. Биология, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Заттардың тасымалдануы | Мектеп: Қызылорда қаласындағы химия-биологиялық бағыттағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Мунарбаева Д. | ||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||
Сабақ тақырыбы | Өсімдіктердегі заттар транслокациясының механизмі | ||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Өсімдіктердегі заттар транслокациясы механизмін түсіндіру | ||||||||
Сабақ мақсаттары |
| ||||||||
Бағалау критерийлері | Транслокация механизмін жаппай ағын гипотезасын пайдалана отырып түсіндіру | ||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пән лексикасы және терминология: Оқушылар транслокация механизімін талқылау барысында қатысушы ұлпалар мен мүшелерді, үдерістерді атайды және жазуда терминдерді дұрыс қолданады. Жаппай ағын гипотезасы, жылжу, флоэма, сахароза, ерітінді, сүзгілі түтік, дереккөз (жапырақтар), акцепторлық мүше, (өсу және жинақталу орталықтары), жылдық сақина, біте, стилектомия, бізтұмсық, балтамша , тургорлық қысым, сүзгілі түтік пластинкалары, цитоплазма, жүктеме, босату, қабық Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы: Жаппай ағын гипотезасына сәйкес… Жылдық сақинамен жүргізілетін эксперименттен алынған гипотезаны негіздейтін деректер: Қабық сегменті ағаштан сылынып алынған кезде, ағаштың жоғарғы бөлігінде ағаш безі (буылтығы) түзіледі Бітемен жүргізілген эксперименттен алынған гипотезаны негіздейтін деректер: Бітенің басы/бізтұмсығы кесілген кезде одан сұйықтық тамшыларының бөлінуі жалғасып жатады Гипотезаны жоққа шығаратын/оның мәселелері … болып табылады. | ||||||||
Құндылықтар дарыту
| Оқушылардың танымдық қабілеттерін дамыту, ой-өрісін кеңейту, салыстыру, зерттеушілік дағдысын қалыптастыру. Өзіне және бір-біріне деген құрметті,топтық, жұптық жұмыста ынтымақтастыққа тәрбиелеу. | ||||||||
Пәнаралық байланыстар | Физика және химия пәндерімен бойланыстырылады. Оқушылар гидростатикалық және тургорлық құбылыстарды, заттардың концентарция градиентіне қарай жылжу құбылысын және химиялық байланыстардың жүру үдерісі бойынша білімдері жаппай ағын болжамын терең түсінулерін мүмкіндік береді. | ||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Оқушылар интернет рессурстарды пайдаланады | ||||||||
Бастапқы білім | Жасушалық биология – 9 – 10 сыныптар Молекулалық биология – 9 – 10 сыныптар Тасымалдау – 7 – 10 сыныптар Координация және регуляция – 10 сынып Қоректену – 9 сынып | ||||||||
Сабақ барысы | |||||||||
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||
Сабақтың басы 0-15 | (G) Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. «Миға шабуыл» жұптық жұмыс: Жабық тұқымды қосжарнақты және даражарнақты өсімдік сабақтарының көлдененнен қимасы суреттерін таратып, келесі тапсырманы орындауды тапсырыңыз: Оқушыларға жабық тұқымды өсімдік сабағының көлденең кесіндісін интерактивті тақтада көрсетіледі. Ондағы ксилема мен флоэма ұлпасын оқушылар анықтайды және олардың қызметтерін сипаттайды және тасымалдану жолдарын анықтайды, сөйтіп өткен сабақты еске тұсіреді Кері байланыс арқылы оқушылардың алға жылжуына көмектесіңіз. Оқушылармен сабақ мақсаты, бағалау критерилері және қалыптастырушы бағалау шарттары айтылады. | Презентация | |||||||
Сабақтың ортасы 15-20 20-37 | (М) Оқушыларға жаппай ағын гипотезасының идеясын және ол туралы фактілерді (біте тұмсығының бізтұмсығы, ағаш сабағының сақиналануы т.б.) таныстырылады. Талқылау, сұрақ-жауап арқылы,оқу мақсатын игеріледі. Оқушылардың білімдерін бекіту, тереңдету үшін үшін мына сілтемелер беріледі: Жаппай ағын теориясы жөнінде видеоматериал: https://www.youtube.com/watch?v=wlAhsMvavx8 https://www.youtube.com/watch?v=U5JSmpC701g Видеоматериал бойынша әнғімелесу жұргізіледі. Біте стилектомиясы жөнінде видеоматериал: http://www.youtube.com/watch?v=i6OVYj9Ia2Y Видеоматериал бойынша сұрақ-жауап бойынша түсінгендері туралы сұралады. (Т) (ҚБ) Оқушылар гипотезаны жақтайтын және оны жоққа шығаратын деректерді салыстырады және жаңа деректердің мәнін қарайды. Сыныпты екі топқа бөлеміз: бір тобы Мюнхен гипотезасын, екінші тобы Фенс-Спаннер гипотезасын зерттейді. Бағалау критерийлері: Мюнхен гипотезасының моделін бейнелейді; • Спеннер гипотезасының моделі бейнеленген; • фактілерді Мюнхен гипотезасының пайдасына және оған қарсы түсіндіреді; Фенс, Спенсер гипотезасына қарсы және жағымсыз фактілерді түсіндіреді. Талқылау: Студенттерден Мюнхен гипотезасы мен Фенс Спаннер гипотезасының оң жақтары мен кемшіліктерін өлшеуін сұраңыз. Содан кейін оқушылар қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындайды. Сабақ бойынша КБ беріледі. | Біте стилектомиясы жөнінде видеоматериал: http://www.youtube.com/watch?v=i6OVYj9Ia2Y Жаппай ағын теориясы жөнінде видеоматериал: https://www.youtube.com/watch?v=wlAhsMvavx8 https://www.youtube.com/watch?v=U5JSmpC701g Тасымалдау жөнінде видеоматериал (ағылшын тілінде): | |||||||
Сабақтың соңы: 38-40 | Рефлексия Мен сабақта ......................................білдім Мен үшін пайдалы ақпарат...........болды Менің түсінбеген түстарым....... . | ||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||
Оқушылардың барлығы: транслокация процесін түсіндіріп бере алады; Оқушылардың көпшілігі: Транслокация механизмін жаппай ағын болжамымен байланыстыра отырып түсіндіріп бере алады Оқушылардың кейбірі: жаппай ағын болжамының кемшілігі мен артықшылығын терминдерді дұрыс пайдалан отырып түсіндіріп бере алады. | 1. миға шабуыл сұрақтары оқушылардың өткенді еске түсірулеріне мүмкіндік береді; 2. бейнефилмді көре отырып үдерістің табиғи жағдайда қалай өтетіндігін көзбен көре алады; 3. жұптық жұмыс оқушылардың әртүрлі пікірлерін жинақтауға мүмкіндік береді. | Бастапқы сабақта ҚТ бойынша инструктаж. Оқушылардың дұрыс отыруын қадағалау. | |||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? 1: 2: | |||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.