Гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдері. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Тарау: 10.4D Биотехнология | Мектеп: | |||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||
СЫНЫП: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | ||||||||
Сабақтың тақырыбы | Гендік-инженериялық манипуляциялаудың кезеңдері. | |||||||||
Оқу мақсаттары | 10.4.3.3 Гендік -инженериялық манипуляциялаудың кезеңдерін түсіндіру. | |||||||||
Сабақтың мақсаттары |
| |||||||||
Бағалау критерийлері | Гендік инженерия түрлері мен әдістерін біледі. Гендік инженерия кезеңдерін сызбанұсқа бойынша (диаграмма) талдайды. Гендік-инженерия кезеңдерін түсіндіреді. | |||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика және терминология: генетикалық модификация, қатер факторы, ГМА, трансгенді ағзалар, плазмид, вектор. Ген,гендер сплайсингі, қожайын-жасуша, рестрикция, трансформация, скрининг, лигирлеу. Диалог құруға/жазылымға қажетті пайдалы сөздер топтамасы: ГМО жасау технологиясы келесі сатыларды … қамтиды. ГМО пайдаланудың оң аспектілері … . ГМО пайдаланудағы қатер факторы … байланысты. | |||||||||
Құндылықтарды дарыту | «Мәңгілік ел» құндылықтары. Білім беру құндылықтары: «Ынтымақтастық» | |||||||||
Пәнаралық байланыс | Гендік-инженериялық манипуляциялау әдісіндегі процестер химия пәнімен; гендік инженерияның ашылу тарихы тарих пәнімен байланысты. | |||||||||
АКТ-ны қолдану дағдысы | Ғаламтор ресурстарымен, бейнематериалдармен жұмыс жасайды. | |||||||||
Алдыңғы білімдер | Микробиология және биотехнология 6, 7, 9 сыныптар | |||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жұмыс Мұғалім іс-әрекеті | Ресурстар | ||||||||
2 мин | І. Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Биология кабинетіндегі техникалық қауіпсіздік ережелерімен таныстыру. | |||||||||
3 мин 6 мин 6 мин 6 мин 7 мин 8 мин 2 мин | ІІ. Жаңа материалды меңгеру. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру. Мұғалім түсіндірмесі: Гендік инженерия әдісін оқушылармен бірге талқылау. Бейнематериалмен жұмыс жасау. Бейнематериалды көру барысында оқушылар гендік инженерия өнімдерін жазып отырады. Келесі бейне материал көрсетіледі: «Гендік инженерия. Ашылу тарихы.» Оқушылармен бірлесе бейнефильм туралы ойларын талқылау. Бағалау: Мұғалім, оқушылардың кері байланысы арқылы жүргізіледі. ІІІ. Терминдермен жұмыс. Оқушыларға сәйкестендіру тапсырмасы беріледі. Бағалау: оқушылар дұрыс жауап бойынша өзін-өзі тексереді. Оқушыларға 3 тілдік термин беріледі. Ағылшын тілінде бір-бір сөйлем құрыстыру тапсырылады. Бағалау: мұғалім комментарийі бойынша. ІV. Талқылау: «Клондау – гендік инженерияның жетістігі»; оқушылардың көзқарастары бойынша. Бейнематериал көрсетілімі. Бейнематериалдан кейінгі талқылау. V. Рефлексия. «Ресторан әдісі». Бүгінгі сабақтың ең тәтті тұсы, ең ащы тұсы, келесіде неге тапсырыс бересіз? | Презентация https://www.youtube.com/watch?v=GvIX1Kwtd5Q (0-6 мин) Презентация Презентация Презентация | ||||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||||
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Кесте толтыру Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз? | Денсаулық және қауіпсіздік
| ||||||||
Қабілеттілігіне қарай белсенді тапсырмалармен жұмыс | Оқушылардың сыни-танымдық ойлануына бағытталған белсенді әдістер | Партада отыру ережесі, көзге арналған жаттығулар, биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелері | ||||||||
Рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен? |
| |||||||||
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім? | ||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.