Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі. Адам гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығы. Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
|
| |||||||
Мерзімі:
| Мұғалімнің аты - жөні: | |||||||
Сынып: 10 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: | ||||||
Сабақ тақырыбы (2) | Адам гемоглобині мен миоглобинінің құрылысы мен қызметі. Адам гемоглобині мен миоглобині үшін оттектің диссоциациялануының қисық сызығы. (2 –ші сағат) | |||||||
Оқу мақсаты |
| |||||||
Сабақ мақсаттары | Сабақ соңында оқушылар:
| |||||||
Бағалау критерийлері |
. | |||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар жасай алады: Ересек ағза және ұрық гемоглобині мен миоглобин үшін оттегінің диссоциациялау қисықтары арасындағы айырмашылықты ауызша түсіндіреді Ғылыми терминология: Гемоглобин, миоглобин, диссосация, парциалды қысым, берік байланысу Диалог үшін пайдалы сөз тіркестері: Гемоглобиннің оттегімен байланыстылыққа жақын болуы қышқылдылыққа да, көмірқышқыл газының концентрациясына да байланысты CO2 жоғарылауы қан рН төмендеуіне әкеледі СО2 концентрациясының өсуі көмірқышқыл қышқылының (H2CO3) ұлғаюына әкеледі, бұл қан рН төмендеуіне әкеледі және гемоглобин ақуыздар олардың оттегінің жүктемесін босатады | |||||||
Құндылықтарды дамыту | Жұптық және топтық жұмыс арқылы бір – біріне құрмет көрсету, бірлесе жұмыс жасау дағдыларын дамыту.
| |||||||
Пәнаралық байланыс | Химия, физика, математика | |||||||
АҚТ қолдану | Белсенді тақта, интернет көзінен ақпарат іздеу, бейнебаян | |||||||
Алдыңғы білімдер | Жүректің құрылысы мен қызметі: 8,9 сынып Оттегінің қан арқылы тасымалдануы : 8, 9 сынып | |||||||
Сабақ барысы | ||||||||
Жоспарланған сабақ кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған әрекеттер | Ресурстар | ||||||
1 мин 3 мин 2 мин 5 мин 2 мин 7 мин 5 мин 2 мин 8 мин 3 мин | Ұйымдастыру кезеңі Бейне баян көру “Haemoglobin & Oxygen Dissociation Curves” Бейнебаян көру алдында оқушыларға сұрақтар тарату. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді:
Мұғалім сабақ тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстырады. Мұғалім диссоциация қисықтарын және Бор эффектісін презентация арқылы түсіндіреді. Оттегімен әлсіз байланысуда гемоглобиннің 4 тізбегі өте тығыз байланысады, бұл бірінші оттегі молекуласымен байланысуды қиындатады Оттегінің кернеуі көтерілген кезде гемоглобин молекуласына диффузиялық градиент күрт көтеріледі. Байланысудан кейінгі оттегі пішіні конформационды өзгеріс деп аталады, осылайша тізбектер басқа оттегі молекулаларын оңай жүктейді
Бор эффекті қандағы көміртегі диоксидінің және рН көрсеткішінің төмендеуі гемоглобиннің оттегімен берік байланысын төмендететін эффект. (ЖЖ) Мұғалім оқушыларды түрлі түсті қағаздар арқылы топтарға бөледі (қызыл және жасыл түс, қызыл түсі бар оқушылар бірлесіп, бір жұп құрайды, жасыл түстілер де жұптасады) Оқушылар жұпта жұмыс жасайды. Мұғалім әр жұпқа миоглобин, ұрық және ересек адам гемоглобинінің оттегіге қатысты диссоциация қисықтарының графиктерін таратады. Мұғалім оқушылармен бірлесе жұптық жұмысты бағалау критерийлерін құрастырады:
Жұптағы оқушылар ұрық гемоглобині, ересек адам гемоглобин және адам миоглобині үшін оттегі диссоциациясының қисықтарын зерттейді. Содан кейін оқушылар нөмір бойынша үш топқа бөлінеді және әр топтың мүшесі оттегі қисығы диссоциациясының бір түрін түсіндіреді. № 1 – миоглобиннің диссоциация қисығын түсіндіреді № 2 – ересек адам гемоглобині диссоциация қисығын түсіндіреді № 3 – ұрық гемоглобині диссоциация қисығын түсіндіреді, Оқушылар бір – бірін бағалау критерийлері бойынша тексеріп, бағалайды. Оқушылар жеке жұмыс парақтарында жұмыс жасауды ұсыну. Жеке тапсырма орындауда оқушылар графиктерді талдап, сұрақтарға жауап береді. Тапсырма орындау барысында мұғалім және кейбір оқушылар сыныптағы басқа оқушыларға қолдау көрсетеді. Тапсырманы орындап болғаннан кейін оқушылар ұсынылған жауап парақтары бойынша өзін өзі тексеріп, бағалайды. Кері байланыс: оқушылар өздерінің қаншалықты дұрыс жауап бергендерін және қандай қателіктер жібергендері туралы сынып ішінде бөліседі. | https://www.youtube.com/watch?v=vj8c2jiYI2g презентация Түрлі түсті қағаздар Жұмыс парақтары Жұмыс парақтары Жауап парақтары | ||||||
2 мин | Рефлексия
| Стикерлер | ||||||
Қосымша ақпарат | ||||||||
Дифференциалдыоқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардыңберілгенматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексересіз? | Денсаулық және қауіпсіздік ережелері | ||||||
Дифференциация тапсырмаларды іріктеп, нақты әр оқушыдан күтілетін нәтижег, қолдау көрсетуге байланысты, | Топтық жұмыс Сұрақтарға жауап беру Жеке тапсырмаларды орындау | Оқытудың белсенді әдістері Сергіту | ||||||
Сабақтың рефликсиясы Сабақ мақсаттары/оқыту мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Мен жоспарымақандайөзгерістеренгіздімжәненеліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | |||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.