«Ферментативті реакциялар жылдамдығына әсер ету факторларын зерттеу (температура және рН )». Биология, 10 сынып, сабақ жоспары.
САБАҚ: 10.1 С: | Мектеп: ФМН НЗМ Астана қаласы | ||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||
СЫНЫП: 10 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар: | |||
Сабақтың тықырыбы | «Ферментативті реакциялар жылдамдығына әсер ету факторларын зерттеу (температура және рН )» | ||||
Осы сабақтың көмегімен қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Әр түрлі факторлардың (температура, рН) ферменттердің белсенділігіне әсерін зерттеу | ||||
Сабақтың мақсаттары | Әр түрлі факторлардың (температура, рН) ферменттердің белсенділігіне әсерін зерттеу | ||||
Жетістік критерийлері | • Айнымалыларды анықтайды • Температура мен рН ферменттің белсенділігіне әсерін зерттеу. • Практикалық зерттеуді кем дегенде 3 рет қайталап өткізеді. • Деректерді жинайды, ұйымдастырады, оларды кестеге жазады және кестедегі деректерден график салады. Зерттеу қорытындысын қалыптастырады. | ||||
Тілдік мақсат | Пән лексикасы және терминология: Енжар қозғалыс, диффузия, жеңілдетілген диффузия, осмос, градиент концентрациясы, селективті өткізгішті
| ||||
Құндылықтар қалыптастыру | Практикалық жұмысты ұйымдастыру және сөйлесу барысында «еңбек және шығармашылы» құндылықтарын қалыптастырады | ||||
Пәнаралық байланыс | Археологиямен байланыс | ||||
АКТ қолдану дағдылары | Компьютерді, интернет-ресурстарын белсенді пайдалану дағдыларын дамыту | ||||
Алдын-ала білімдер | Бұл бөлім 6-9- шы сыныптардағы алдыңғы оқу материалдарына негізделген. Студенттерді 11-ші оқу жылында қоректену және тасымалдау бөлімдері бойынша оқуға дайындайды , химиямен қарым-қатынасты сақтайды. | ||||
Сабақ барысы | |||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жұмыс | Ресурстар | |||
Шақыру | «Ферменттер» сабағының бейнежазбасын көру | ||||
Ұғыну | Осыдан кейін сабақтың тақырыптары мен міндеттері тұжырымдалады. (Е) Практикалық жұмыс № 1. Оқушыларды температураны тәуелсіз айнымалы ретінде алғанда, зерттеуді жоспарлауды сұраңыз. Егер сіз барлық сынып оқушылары арасында әртүрлі температура көрсеткіштерін бөліп беріп, бірдей хаттаманы қолдансаңыз, деректерді де таратуға болады. Қайталап орындауға ынталандырыңыз, орташа мәндерді есептеуді, сенімділікті талқылауды, графиктерді интерпретациялауды, қорытындыларды және бағалауды ұсынуға шақырады. Сонымен қатар, деректерді және графиктерді жоспарлауға және ұсынуыңызға назар аударуға болады.
(W) Температураны зерттеу нәтижелерін талқылау және рН әсеріне қатысты зерттеуді қайта қарау үшін алынған идеяларды пайдалану.
(E) (f) Топтардан рН-тың ферменттер белсенділігіне әсері туралы №2 тәжірибелік жұмысын жүргізуін сұраңыз. Оқушылардан олардың деректерін қалай жазуға болатындығына назар аударуын сұраңыз (кестелер, графиктер және т.б.).
(W) Деректерді жазудың ұсынылатын жылдамдықтарына ерекше назар аудара отырып, рН көрсеткішін зерттеу нәтижелерінің талқылануы (нақты кестелер, жұмыс барысында нәтижелерді енгізу, одан кейінгі емес, қайта орындау және орта мәндер үшін бағандар, нүктелерді біріктіретін желілік графтар - ең жақсы сызықтар сәйкес келмейді, ауқым шекараларын пайдалану, т.б.).
(W) / (G) Ферменттердің әрекет ету қағидаттарымен 2 эксперимент нәтижесі арасындағы қатынастарды анықтайтын соңғы талқылау . Сонымен қатар, топтар ферменттерге әсер ететін T және pH факторларын зерттеу нәтижелерін көрсету үшін блогты немесе басқа мультимедиялық құралды жасай алады . | № 1,2 тәжірибелік жұмыс нұсқаулығы | |||
Рефлексия | Кері байланыс парақтарын толтыру. | ||||
Қосымша ақпарат | ||
Дифференциация – Сіз қалайша көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушылар алдында Сіз қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін тексеруді қалай жоспарламақшысыз? | Пәнаралық байланыстар Денсаулық және қауіпсіздік АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелейтін элемент) |
Барлық оқушылар: ферменттердің белсенділігіне әртүрлі жағдайлардың әсерін зерттеуді (температура, рН, субстрат концентрациясы, ингибитор) үйренеді : оқушылардың көпшілігі : тәжірибелік жұмыстың қадамдарын түсіндіреді. Кейбір оқушылар : практикалық жұмыс бағасын береді.
Қолдау қосымша ресурстар, оқулықтар, веб-сайттарға сілтеме түрінде беріледі. | (1) ЗББ оқушыларының анықтамасына сәйкес активтендіруді бастау. (2) Оқушыларға жаңа тақырып бойынша мұғалім кеңес беруі. (3) Тәжірибелік жұмыс .
| Тамақты жұту аспектілері химиямен байланысты. Жұппен, топпен жұмыс істеу және олардың басқа оқушылармен, мұғаліммен жұмыс істеуін талқылау, олардың айналасындағы адамдардың пікірлерін құрметтеуді және олардың құрдастарымен, ересектермен дұрыс қарым-қатынас жасау қабілетін дамытады . Липидтердің энергия функциясы туралы ақпарат оқушылардың денсаулығын сақтау және басқалардың қауіпсіздігін сақтау туралы хабардарлығын арттырады. |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.