Жүйке жүйесінің қызметіне алкаголь, темекі және есірткінің әсері. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3С: Координация және реттелу | Мектеп: | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Жүйке жүйесінің қызметіне алкаголь, темекі және есірткінің әсері. | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.7.10 алкоголь, шылым шегу, есірткінің жүйке жүйесіне әсерінің салдарын түсіндіреді. | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Алкоголь, шылым шегу, есірткінің жүйке жүйесіне әсерінің салдарын түсіндіру. | ||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар:
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар:
(жазылым, оқылым, айтылым және тыңдалым дағдылары). Пәнге қатысты лексика мен терминология: Жүйке жүйесі, нейрон, рецептор, ынта, эффектор, сезгіш нейрон, қозғалтқыш нейрон, қондырма нейрон, синапс, автономдық жүйке жүйесі, орталық жүйке жүйесі , ми, жұлын, стимулятор, депрессант, жүйке импульсі Диалог құруға / жазылымға қажетті сөздер топтамасы: Алкогольдің әсерінен... Есірткінің әсерінен ... Стимуляторлар …жылдамдатады. Депрессанттар … баяулатады. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Осы сабақ арқылы оқушылар адамның өміріне қандай сыртқы факторлар әсер ететіндігін, оның адамының болашағы үшін, қоғам үшін қандай зардаптары бар екендігін түсініп, оған баға бере алады. | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Химия Сабақ барысында алкогольдің, темекінің, есірткінің құрамындағы зиянды химиялық заттардың ағзаға кері әсерін түсіндіру барысында пәнаралық байланыс орнату. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Презентация, бейнематериалдар | ||||||||||||
Бастапқы білім | 7 сыныптың «Тірі ағзалардың алуан түрлілігі» бөлімінде оқушылар омыртқалы және омыртқасыз жануарларды сипаттайтын ерекшеліктерді атай алады.7 сыныптың «Жасушалық биология» бөлімінде оқушылар жасуша, ұлпа, мүше және мүшелер жүйелерін түсіндіре алады. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы 0-5 минут 6-16 минут | Ұйымдастыру: Сабақтың басын өлең жоларымен бастау Өмірің болсын десең сенің сәндіОйланып, айналаңа қара мәнді.Адам бол! Білімі тасқын, өнері асқанӨзіне сүйсіндірер басқа жанды.Салауатты мақсатың - өмір сүру, Өмірдің мағынасын керек білу.Ішімдік, нашақорлық сенің жауың,Пайдасы сол – бұл жолдан аулақ жүру Оқушылармен бірге сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтау Мұғалімнің түсіндіруі: алкоголь, шылым шегу, есірткінің жүйке жүйесіне әсерінің салдарын түсіндіреді. | Презентация | |||||||||||
Сабақтың ортасы 17-27 минут 28-38 минут 39- 51 минут 52-62 минут 63-75 | Топтық жұмыс. 1.Оқушылар ұсынылған ақпараттық парақтар/видео/кітапшалар және т.б. негізінде алкогольдің, шылым шегудің, есірткінің жүйке жүйесіне әсерін зерттейді. 2.Содан соң оқушылар кофе/дәрілік препараттар/энергетикалық сусындар ағзаға қалай әсер ететіндігін зерттейді, қорытынды жасайды. 3.Содан кейін олар «Алкоголь, шылым шегу, есірткінің жүйке жүйесіне әсерінің салдары» атты парақшалар/буклеттер құрады. Алдын–ала оқушылармен парақшаларды/буклеттерді бағалау критерийлерін анықтап алу: уақыт, рәсімделуі, қажетті ақпараттардың болуы. Парақ/буклеттерін қорғау Оқушылар «Алкоголь, шылым шегу, есірткінің жүйке жүйесіне әсерінің салдары» атты парақшалар/буклеттерін сыныпқа ұсынады. Қалыптастырушы бағалау жұмысын орындау. | Оқулық 8 сынып Очкур Е.А. т.б. (Алматы, «Мектеп», 2008), §66, 17 Оқулық 8 сынып Алимкулова Р. т.б. (Алматы, «Атамұра», 2008), §62, 63, 16 Таныстырылым http://www.infourok.com/click.html?x=a62e&lc=ws&mc=B&s=BelT&u=3&y=2& Бейнефильмдер сайты: info@infourok.ru Бейнефильмдер: Биология 8 сынып № 48 Темекі шегудің жүйке жүйесіне әсері:http://alcohol-nikotin.ru/vliyanie-kureniya-na-nervnuyu-sistemu/ Алкогольдің жүйке жүйесіне әсері: http://aris37.ru/alkog/748-vliyanie-alkogolya-na-centralnuyu-nervnuyu-sistemu.html Рефлексті тестілеуге ойындар: http://www.bbc.co.uk/science/humanbody/sleep/sheep/ Анатомиядан сайттар: http://paramitacenter.ru/content/anatomy Зиянды әдеттер және олардың ағзаға әсері:https://youtu.be/6Uaun05TeNI Темекі шегудің және есірткінің зияны туралы ролик (алдын – ала көруді қажет етеді, себебі ролик сезімтал балаларға зиянын тигізуі мүмкін) | |||||||||||
Сабақтың соңы 76-80 минут | Мұғаліммен оқушылардың кері байланысы; Рефлексия : 1.Бүгінгі сабақта нені үйрендім? 2.Сабақтағы ұтымды іс- әрекетің? 3.Өз уақытымды дұрыс пайдалана алдым ба? | Стикерлер | |||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуд іжоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Оқушылардың жеке жауабы. Топтық жұмыс | Мұнда денсаулықта сақтау мен қауіпсіздікті сақтауды назарға алу қажет. Кейбір оқушыларға кофеин ішуге тыйым салынуы мүмкін. | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұры жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||
Қосымша бейне-материалдар мен ақпараттар:
bilimland.kz, twig-bilim.kz сайттарынан тақырыпқа байланысты бейне-материалдар мен тапсырмаларды сабаққа қолдануға мүмкіндік бар.
Вредные привычки:
http://www.myshared.ru/slide/151029/
Влияние алкоголя на нервную систему:
http://omico.ru/174/vliyanie-alkogolya-na-nervnuyu-sistemu.html
http://meduniver.com/Medical/profilaktika/715.html
http://narkotiky.net/stati/255-vliyanie-alkogolya-na-nervnuyu-sistemu-cheloveka.html
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.