Зерттеу сабағы: Адам әрекеттерінің экожүйеге жағымсыз әсері. Биология, 7 сынып, сабақ жоспары.
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.1B Адам әрекетінің қоршаған ортаға әсері | Мектеп: ХББ НЗМ | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Таугистауова З.С | ||||||||||||
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | ||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Зерттеу сабағы: Адам әрекеттерінің экожүйеге жағымсыз әсері. | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.3.2.2 экожүйеге жағымсыз әсер ететін адамның шаруашылық салаларынан мысалдар келтіру | ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Адамның шаруашылықтағы іс-әрекетінен экожүйеде туындайтын проблемаларды анықтатып, оларды шешу жолдарын ұсынуға үйрету. | ||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| ||||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады: адамның іс-әрекетінің экожүйеге жағымсыз әсері туралы ауызша ақпарат алу үшін, сұрақтар мен жауаптар құрастыру Пәнге тән лексика мен терминология: топырақ, су, ауа, ғарыш, флора, фауна, биологиялық әртүрлілік, қышқыл жаңбырлар адам тіршілігі, экожүйе, мекен ету ортасы, ормандар, қалдықтар, климаттық өзгерістер, атмосфера, қазба отын, түрлер, өліп біту, жойылып кету, қоршаған ортаның ластануы, туындату, қоршаған ортаны ластау, өлтіру, әкелу, құрту, бүлдіру, өзгерту, өліп жоғалу, жасау Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: адам тіршілігі су бетіндегі ғарыштағы/ауадағы /су ішіндегі экожүйеге қалай әсер етеді? Адамдар У-тің бүлінуіне әкелетін Х-тің өзгеруі үшін жауапты Бұл қалай айтылады? Бұл нені білдіреді? Сізде қосымша ақпарат бар ма? | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту
| Туған жерге деген құрметі өз өлкесінің экожүйесінде болып жатқан проблемаларды анықтауға арналған тапсырмаларды орындау арқылы жүзеге асады . | ||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | География Жергілікті жер проблемасын талқылау уақытында география пәнінен алаған білімдерін пайдаланады. | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Топтық жұмыс кезінде проблемалық сұрақтың жауабын табу үшін интернет материалдарын қолданулары мүмкін | ||||||||||||
Бастапқы білім | Қазақстан Республикасындағы экологиялық мәселелерді атайды және анықтайды. Жергілікті жердің экологиялық мәселелері мен өз өлкесінің экологиялық паспортын біледі. 7-сыныптың «Биосфера, экожүйе» бөлімінде алған білімдері негізінде, оқушылар жергілікті жер факторларының тірі ағзалардың таралуы мен тіршілік әрекеттеріне әсерін сипаттай алады. | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Сабақтың басы | Оқушылардың зейінін шоғырландыруға арналған видео ұсыну Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын анықтау үшін сұрақтар қою.
Біздің бүгінгі сабағымыздың мақсаты неде деп ойлайсыздар? | https://www.youtube.com/watch?v=tmhiglxga-4 видео адамның іс-әректі туралы | |||||||||||
Сабақтың ортасы
| 1 тапсырма: топтық жұмыс: Оқушыларға адамның экожүйеге жағымды және жағымсыз әрекеттері берілген суреттер ұсынылады. Оқушылар суреттерден адамның жағымды және жағымсыз әрекеттерін анықтап, суреттерді екіге топтастырады. Топтан әр адам бір суретке неге ол топқа жатқызғандықтарына түсінік береді, зерттеу жасап, дәлел келтірулері керек. 2 тапсырма: жеке жұмыс Әр оқушыға таратпа материал беріледі. Материалда адамның шаруашылық жайы беріледі және ол шаруашылықтардың топыраққа, суға, ауаға, өсімдіктерге, жануарларға, адамға әсері болжанады. Оқушы болуы мүмкін жағдайларды анықтауы керек. 3 тапсырма: Жұппен жұмыс Оқушылар өздері анықтаған проблемаларды шешу жолдарын ұсынады. Адамның денсаулығына әсерін сипаттайды. | Қосымша №1 Қосымша №2 газет қиындылары мақалалар адамның іс-әрекеті туралы | |||||||||||
Сабақтың соңы | Тақырыпты бекіту үшін: 4 тапсырма: ұжымдық жұмыс Оқушылардың бір тобы жергілікті жердегі шаруашылық түрлерін анықтайды. Әр қайсысы өздері білетін шаруашылық түрін тақтаға жазады. Оқушылардың екінші тобы сол шаруашылықтың экожүйеге әсеріне болжам жасайды. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үй тапсырмасы: Оқушылар жергілікті жердің бір жануары мен өсімдігінің таралуына статистикалық болжам жасап келеді. Адам әрекетінің әсерінен туындаған ластанулардың адам ағзасына туғызатын аурулар түрлерін анықтап келеді. | ||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||
Топта ұйымдастыру жұмыстарын ұйымдастыра алады; Сабақ бойындағы «Түрткі сұрақтар» оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады. Тапсырмалардың қабілеті жоғары оқушыларға арналған екі нұсқасы бар, таңдау құқығына ие. Қабілеті орта оқушылар: Мәтін оқудағы «Түртіп алу» әдісі осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді; Сабақ барысындағы деңгейлік сұрақтар тізбегі; Орта деңгейдегі сұрақтар ұсынылады. (Тапсырма мазмұны бір, орындау уақытына қарай ықшамдалған, бірақ оқушының таңдау құқығы бар) Қабілеті төмен оқушылар: Деңгейлік сұрақтар; Мұғалімнің қолдауы; Орта деңгейдегі тапсырмалар парағы. | Ынталандыру, қолдау көрсету, формальды емес бағалау түрлері; Оқушылар өзара бағалайды; Жұппен бағалау жүргізеді; Зерттеу мен жеке жұмыс қалыптастырушы бағалау ретінде жүзеге асады; Зерттеуге ауызша кері байланыс беріледі. | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары Оқушылар далаға шығатын болса табиғи ортада сақтық шараларын сақтауды ескерту | |||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.