Тригонометриялық функцияның туындысы. Алгебра, 10 сынып, сабақ жоспары.
Тексерілді:_______
10.3ВҚисап | Мектеп: Мұғалім: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: | Тригонометриялық функцияның туындысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары: | 10.5.1.28 қарапайым функциялардың туындыларын табады (дәрежелік, тригонометриялық/кері тригонометриялық функциялар); 10.5.1.29 күрделі функцияның туындысын табады; 10.5.1.30 өзара кері функциялардың туындылары арасындағы байланысты түсінеді; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары: | Оқушыларға тригонометриялық функцияның туындыларын табу ережесін үйрету | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы төмендегі критерийлерді орындаса оқу мақсатына жетеді Білу және түсіну Тригонометриялық функцияның туындысын табу ережелерін біледі Қолдану Тригонометриялық функцияның туындысын табу ережелерін есептерді шығаруда қолдана алады Сыни ойлау өзара кері функциялардың туындылары арасындағы байланысты түсіндіре алады | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: | Пәнге қатысты лексика мен терминология: Оқушылар: - туындыларды табу бойынша қадамдарды сипаттау үшін дұрыс математикалық терминдерді қолданады
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар | Геометрия, физика, биология, география Қисап – бұл жоғары математика мен физика, машина жасау және экономика сияқты басқа да ғылыми салалардың маңызды құралы. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолданудағдылары | Интерактивтітақта, карточкалар, геогебра бағдарламасы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқыбілім | Туындының анықтамасы, элементар функциялардың туындылары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері | Сабақ барысындағыісәрекеттер | Ресурстар және комментарилар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут | Мақсат: сабақтың басталуын ұйымдастыру Оқушылармен амандасып, оларды түгендеп, сабаққа дайындығын тексеру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы және мақсатымен таныстыру 3 минут | 10.5.1.28 қарапайым функциялардың туындыларын табады (дәрежелік, тригонометриялық/кері тригонометриялық функциялар); 10.5.1.29 күрделі функцияның туындысын табады; 10.5.1.30 өзара кері функциялардың туындылары арасындағы байланысты түсінеді; | Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа тақырыпқа шолу 10 минут | Мұғалім оқушыларды 3 топқа бөліп оларға тригонометриялық функциялардың туындыларын қорытып шығаруды тапсырады. Әр топқа 3 минут уақыт беріледі. Сол уақыт ішінде топ мүшелері өж жұмыстарын көрсету керек болады. Топ мүшелері толық қатысуы шарт. Оқушылардың топпен жасаған жұмыстарына баға береді. Олардың дайындап келген жұмыстарына мақтау айтып кем-кетік тұстары болса түзету айтады. Мұғалім презентацияның көмегімен тригонометриялық функцияның туындысын қалай анықтайтынын өзі түсіндіреді. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жаңа тақырыпты пысықтау /жеке жұмыс/ 10 минут | Оқушылар тригонометриялық функцияның туындысын табады. | Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныппен жұмыс 12 минут |
Оқушылар берілген нүктеде туынды функцияның мәнін табады. 2. № 42.12 осы нүктеде туынды функцияның мәнін табу г) у = ctg2x-1, У'(π / 4) -? Шешімі. (x)= -2ctgx/sin2x, у'(փ / 4)= -4 № 42.17 функциялардың өзгеру жылдамдығының аргументі қандай мәндерде тең? а) f (x)=cos2x, g (x)=sinx Шешімі. f '(x)= - 2sin2x, g' (x)= cosx. - 2sin2x = cosx, cosx(4sinx + 1) = 0, x = π / 2+πn x =(-1) arcsin + πn № 42.21 жанама бұрыштық коэффициенті 0 тең нүктелердің абсцисстерін анықтаңыз а) f (x)=tg3x Шешімі. f '(x)=3tg2x/cos2x, f ' (x) = 0, sinx=0, x=πn 3. Өзіндік жұмыс | Шыныбеков Н Алгебра 10 сынып | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
сабақты қорытындылау
| Тригонометриялық функцияларға қандай функциялар жатады? Олардың туындыларын табу ережелері қандай? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы 1 мин | Мақсаты: Білімдерін шыңдай түсу. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау | Бағалау | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Көзге арналған жаттығулар. Жұмыстың белсенді түрлері. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? | Бұлбөлімді сабақ туралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.