Экологиялық құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны. Құқық негіздері, 10 сынып, сабақ жоспары.


«Адам. Қоғам. Құқық» пәні ӘБ жетекшісі________________

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Экологиялық құқық негіздері

Мектеп: Орал қаласы физика-математика бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Кдиршаев О.А.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Экологиялық құқықтың құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.2.3.1 экологиялық құқықтың құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру

10.2.3.2 экологиялық кодекс негізінде өзекті экологиялық проблемаларды шешудің құқықтық жолдарын ұсыну

 Сабақ мақсаты

Экологиялық құқықтың негізгі мәнін ашу

 Бағалау критерийлері

Білу және түсіну

Экологиялық құқыққа тән белгілерді анықтайды

Талдау

Экологиялық кодекс және басқа да құқықтық актілерге сүйене отырып экологиялық жағдаяттардың шешу жолдарын ұсыну

Бағалау

Экологиялық құқықтың маңыздылығын анықтап, баға береді

 Тілдік мақсаттар

 

Пәнге қатысты терминология

  • қоршаған ортаны қорғау;
  • экология;
  • ластану;
  • қалдықтарды залалсыздандыру.

Мен...деп ойлаймын

Тараптардың мәселесі ....., себебі

.... жақтың талабы орындалады, себебі (...)

Айналадағы ортаны қорғау маңызды, себебі .... (...)

Құндылықтарды дарыту

  •  Құрмет (топтық жұмыстағы өзара құрмет, бір-бірін тыңдауы және уақыт ережелерін сақтау, заңға құрмет, өзгелердің меншігіне және мемлекеттің меншігіне құрметпен қарау, сақтау, бүлдірмеу)
  •  Азаматтық жауапкершілік (заңды сақтау, міндеттерді орындау арқылы)
  •  Қазақстандық патриотизм (ҚР Конституциясы мен негізгі заңнамаларын оқып, үйрену арқылы)
  •  Ынтымақтастық (жұмыс беруші мен қызметкер арасындағы қатынасты оқып үйрену арқылы)

Пәнаралық байланыстар

Тілдік пәндер, гуманитарлық пәндер

Мектеп бағдарламасы көлемінде гуманитарлық пәндер бойынша алған білімдері мен күнделікті өмірдегі әлеуметтік тәжірибелерін, сондай-ақ БАҚ көздерінен берілетін ақпараттарды қолданады.

АКТ қолдану дағдылары

Берілген Интернет ресурстармен қажетті ақпаратты іздеу және өңдеу дағдылары

Бастапқы білім

Мектеп бағдарламасы көлемінде 9 сынып «Құқық негіздері» пәні бойынша алған білімдері мен күнделікті өмірдегі әлеуметтік тәжірибелерін, сондай-ақ БАҚ көздерінен берілетін ақпараттарды қолданады. Сонымен қатар Қазақстандағы қазіргі кездегі құқықтық және саяси-әлеуметтік оқиғалардан хабардар.

Жаһандық азаматтылық

Экологиялық құқықтың белгілерін талдай отырып, сол деңгейге жету жолдарын талқылау барысында әлемдегі басқа елдердің тәжірибелерін қарастырып, салыстыру. Экологиялық құқықтың жалпы жаһандық мәселеге айналып бара жатқанына көз жеткізу.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

0-15 мин

0-10 мин

Б Сыныпқа экологиялық тақырыптардағы суретттер топтамасын көрсетіп сұрақ қоямыз: Төмендегі суреттер сізде қандай ассоциациялар туғызады?

«Миға шабуыл» әдісімен жалпы сыныпқа сұрақтар қоямыз:

  • Экологиялық проблемаларды реттеу үшін, арнайы экологиялық құқық саласы қажет пе?
  • Экологиялық құқықтың пайда болу себебі неде?
  • Қандай экологиялық мәселелер бар және олар заң аясында қалай шешіледі?

Оқушылардың жауаптары жүйеленеді. Оқушылар тақырып бойынша өздерінде экологиялық мәселелер бойынша туындаған сұрақтарды жариялайды. Сұрақтар тақтаға жазылады.

ҚБ Оқушылар жауабын мұқият тыңдап «жақсы», «өте жақсы», «жарайсың» деп ауызша бағалап отырамыз.

М Оқушыларды жаңа тақырыппен таныстырамыз. Оқушыларға бүгінгі сабақтың қандай оқу дағдылары мен оқу мақсаттары болатыны туралы пікірін сұраймыз. Бағдарлама бойынша қарастырылатын оқу дағдылары, оқу және сабақ мақсаттарымен таныстырамыз.

Қ Бұл оқу үдерісінде оқушылар бойына Азаматтық жауапкершілік және Қазақстандық патриотизм атты мемлекет құндылықтары дарытылады

online.zakon.kz

adilet.zan.kz

Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексі - "Әділет" АҚЖ

А. Ибраева, Г. Әлібаева, Қ. Айтхожин. «Құқықтану».–Алматы: Мектеп, 2006 жыл .

Сабақтың ортасы

05-37 мин

05-25 мин

25-32 мин

32-37 мин

Т Сыныпты топтарға бөлеміз. Топтарға экологиялық құқық мәселелері бойынша кейс таратылады (жағдаят, құжаттар, тапсырма). Оқушылар кейс бойынша жұмыс жасап, өз жауаптарын сынып талқысына шығарады.

ҚБ Топ жауаптарын оқушылар «бас бармақ» әдісі бойынша бағалайды және мұғалім ауызша кері байланысын беріп отырады.

Қ Бұл оқу үдерісінде оқушылар бойына Ашықтық, Құрмет атты мемлекет құндылықтары дарытылады

Б Оқушыларға меншік құқығы аясында даулы мәселелер көрсетілген жағдаяттар ұсынылады. Оқушылар интерпретация жасап аталған мәселелер экологиялық құқық аясына айналдырады.

ҚБ Оқушылар жауабын мұқият тыңдап «жақсы», «өте жақсы», «жарайсың» деп ауызша бағалап отырамыз.

Б Оқушылар өткен сабақ басындағы анықталған сұрақтармен жұмыс жасайды.

Қ Бұл оқу үдерісінде оқушылар бойына Ашықтық, Құрмет атты мемлекет құндылықтары дарытылады

Е. Қуандықов, Ш. Маликова, С. Есетова. «Құқықтану». – Алматы: Дәуір, 2007 жыл.

Жоламан Қ.Д. «Мемлекет және құқық теориясы». – Алматы: Нұр-пресс, 2007.

Сапаргалиев Ғ. Ибраева А. Мемлекет және құқық теориясы. Оқу құралы. -Алматы, 1997жылы.

А. Ибраева, Г. Әлібаева, Қ. Айтхожин. «Құқықтану».–Алматы: Мектеп, 2006 жыл .

Сабақтың соңы

37-40 мин

Жаңа тақырыпты қорытындылаймыз және бекітеміз.

Рефлексия

Жалғастырыңыз:

Маған ... қызықты болды

Маған ... бұл болашақта қажет болады

Бұл ... қиындық туғызды

Осы ... мені ойландырды

Саралау

Сабақта визуалдар мен аудиалдар үшін жеткілікті материалдар дайындалған. Тапсырманы оқушылардың өздеріне дауыстап оқыту және тақтада презентация ретінде көрсету қамтамасыз етілген. Топтық жұмыста қабілетті оқушылар басқа оқушыларға кейбір терминдер мен ұғымдарды түсіндіру, жағдаяттарды талдау жұмыстарын жүргізеді.

Бағалау

Жетістік критерийі бойынша өзара бағалау және өзін-өзі бағалау.

Сабақ барысында басымдық берілетін ең маңызды критерий – ғылыми тілді пайдалану

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы Компьютермен және басқа да техника түрлерімен жұмыс жасау ережелері

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру