1. Қазақ тілі _3 сынып_3 бөлім_Уақыт_№15. Уақытты әлеміне саяхат ҚМЖ


Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі

Бөлімі: 3-бөлім: Уақыт

Тақырыбы: №15. Уақыт әлеміне саяхат

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Каниева Нургуль Абилакимовна

Сынып: 3

Қатысқандар саны:

Қатыспаған оқушылар:

Оқу мақсаты: (Оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес)

3.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер/фото/диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау

3.3.4.1 мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттер пайдаланып, мәтін (хат, шақыру, нұсқаулық, т.б.) құру/компьютерде теру

3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету

3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, орфографиялық сөздік пен анықтамалық арқылы түзету

 Сабақтың

 мақсаты

Барлық оқушылар жасай алады:

  • жетекші сұрақтар көмегімен сурет бойынша мәтін мазмұнын болжайды
  • сызбада берілген мәліметтер негізінде бірлесе отырып, қарапайым нұсқаулық құрап жазады;
  • кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі орта темппен жазады;
  • мұғалімнің қолдауымен жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді тауып, түзетеді

болжайды;

Оқушылардың көбі жасай алады:

  • тақырып пен сурет бойынша мәтін мазмұнын болжайды;
  • сызбада берілген мәліметтер негізінде қарапайым нұсқаулық құрап жазады;
  • жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді үлгі/талдау негізінде тауып, түзетеді
  • кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі орта темппен жазады;
  • жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді үлгі/талдау негізінде тауып, түзетеді

Оқушылардың кейбірі жасай алады:

  • сурет бойынша жасаған болжамын негіздей алады;
  • сызбада берілген мәліметтер негізінде толықтыра отырып, қарапайым нұсқаулық құрап жазады;
  • жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді тауып, түзетеді
  • кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі

шапшаң жазады

  • жіберілген пунктуациялық, грамматикалық қателерді тауып, түзетеді

Бағалау

критерийлері

  • Мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер бойынша мәтіннің мазмұнын болжайды
  • Мұғалімнің көмегімен сызба, фотосуреттер пайдаланып, мәтін құрайды
  • Кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтайды
  • Жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен табады

 Сөздік қор

Пәндік терминология мен тірек сөздер

Уақыт кезеңі, саяхат

Диалог пен жазу үшін пайдаланылатын сұрақтар:

-Суретте нені көріп тұрсың?

-Бұл қай кезеңді суреттейді деп ойлайсың? Неліктен?

-Бүгінгі күнмен салыстырғанда қандай айырмашылықтар байқадың?

-Сурет несімен ұнады?

 Құндылықтар

Өткен тарихты құрметтеу және өз жеріне деген патриоттық құндылықты дарыту

Пәнаралық байланыс

Дүниетану

Алдыңғы меңгерілген білім

Хронологиялық даталардың көмегімен өмірбаянын жазады. Бастауыштан соң қойылатын сызықшаны біледі

Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Оқушылардың жоспарланған іс-әрекеті

Дереккөздер

Сабақтың басы

4 миут

Психологиялық ахуал. «Ақ тілек»

-Көңіл-күйлеріңіз қалай?

-Керемет! (қолдарын көтеру)

-Сабаққа дайынсыңдар ма?

-Тамаша!

-Ендеше бастайық.

О-о-о (бас бармақтарын көрсету)

Миға шабуыл .)

«Алдын-ала берілген атаулар»

Жаңа тақырып бойынша тақтаға бірнеше атау (терминдер) жазып қойып (3-4 атау), оқушыларға олардың мағынасы, мазмұны және өзара қатынасы мен байланысы туралы ойлануын сұрау.

Сағат, минут, сабақ, секунд, жыл, мектеп, ай, жыл, күн, ғасыр, үй

Бүгін біз «Уақыт әлеміне саяхат» жасаймыз.Ендеше уақыт туралы ақпарат аламыз.

Слайд 3

Слайд 4

Қосымша 1

Сабақтың ортасы

7 минут

10 минут

10 минут

4 минут

3 минут

3.1.2.1 1-тапсырма «Суреттер сөйлейді» әдісі

(Ұ) Суретте қай кезең бейнеленгенін шамамен анықтау. Сурет детальдерін талқылау.

-Суретте нені көріп тұрсың?

-Бұл қай кезеңді суреттейді деп ойлайсың? Неліктен?

-Бүгінгі күнмен салыстырғанда қандай айырмашылықтар байқадың?

-Сурет несімен ұнады?

Дескриптор:

-суреттегі кезеңді анықтайды

-сурет детальдарын сұраққа жауап беру арқылы талқылайды

Қ.Б: мадақтау сөздері арқылы ынталандыру

Саралау: күрделі дереккөздермен қабілеті жоғары оқушылардың жұмыс жасай алуын саралау

3.3.4.1 2-тапсырма «Борт журналы» әдісі

(Ж.Ж) Уақыт мәшинесімен саяхат жасау. Жоғарыдағы суреттер бойынша «Саяхатшы журналын» толтыру.

Берілген тақырып бойынша маған не белгілі? Мен не білемін?

Суреттен (мәтіннен)қандай жаңалық туралы білдім?

«Саяхатшы журналын» таныстыру. Не көріп, сезініп, естіп тұрғаны жайлы ой бөлісу.

Дескриптор:

-журналды толтырады

-журналдарын таныстырады

-ой бөліседі

Қ.Б: жұптар бір-бірін бағдаршам арқылы бағалайды

Саралау: күрделі тапсырманы орындауда көмек қажет ететін оқушыларға қолдау жасау

3-тапсырма Топтарды үш түрлі түстер арқылы біріктіру(қызыл,сары,жасыл)

«Стоп- кадр» әдісі (Т,Ж) Саяхаттың көрінісін бейнелеу. «Стоп-кадрда» бейнеленген көрініске қатысты сұрақтар қою арқылы болатын әңгімеге қосылу. «Астанаға саяхат»

1-топ

2-топ

3-топ

Әр суретке сұрақтар қою.

-Астананың бұрынғы кезі қалай бейнеленген?

-Астананың қазіргі кезі қалай бейнеленген?

-Уақыттың өте келе қалаға өзгеріс беруі неліктен?

-Үлкен қаланы көркейтуге қанша уақыт кетті?

Дескриптор:

-суреттерді талдайды

-сұрақтар қояды

Қ.Б: мадақтау арқылы

3.3.4.1 4-тапсырма (Ұ,Т) «Жарнама» әдісі. Саяхатқа шақыру мақсатында постер жасау. Топта талқылау. Топ жұмысын таныстыру.Әр топ саяхатқа шақыру қағазын жарнамалау.

Дескриптор:

-постер даайындайды

-шақыру қағазын жарнамалайды

Қ.Б: «Бутерброд» әдісі арқылы топтар бір-біріне кері байланыс береді

3.3.5.1 5-тапсырма «Шақыру билеті»

(Ө,Қ) Саяхатқа шақыру мақсатында жазба жұмысын орындау. Өзін-өзі тексеру. Қатемен жұмыс.Сынып оқушыларымен шақыру қағазын жазуға қойылатын талаптар белгіленеді.

  • Құрметті сөзімен қаратылып айтылатын тіркестің болуы;
  • Шақырудың себебін немесе мақсатын көрсетуі;
  • Өтетін орны мен уақытының белгіленуі;
  • Мәтіннің ең соңғы сөзінің шақырамын деп аяқталуы;
  • Шақырушы аты-жөнінің көрсетілуі.

Дескриптор:

-шақыру қағазын жазады

-өзін-өзі тексереді

-қатемен жұмыс жасайды

Қ.Б: смайлик арқылы ынталандыру

Саралау:

кейбір оқушылардың басқа сыныптастарына қарағанда жылдам орындауын бақылау

Слайд 5

Слайд 6

Қосымша 2

Слайд 7

Слайд 8

Слайд 9

Қосымша 3

Сабақтың соңы

2 минут

Рефлексия. «Жетістік баспалдағы» әдісі

Слайд 10

Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау - оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық пен қауіпсіздік техникасының сақталуы

Күрделі дереккөздермен қабілеті жоғары оқушылардың жұмыс жасай алуын саралау.

Күрделі тапсырманы орындауда көмек қажет ететін оқушыларға қолдау жасау.

Кейбір оқушылардың басқа сыныптастарына қарағанда жылдам орындауын бақылау

Қ.Б: мадақтау сөздері арқылы ынталандыру

Қ.Б: жұптар бір-бірін бағдаршам арқылы бағалайды

Қ.Б: мадақтау арқылы

Қ.Б: «Бутерброд» әдісі арқылы топтар бір-біріне кері байланыс береді

Қ.Б: смайлик арқылы ынталандыру

«Жетістік баспалдағы» әдісі

Топтық және оқу құралдарын қолдануда техника қауіпсіздігін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу