Әлем эволюциясының негізгі кезеңдері. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Бөлім Космология | Мектеп: Петропавл қ. ХББ НЗМ | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: _______________________ | Мұғалімнің аты-жөні: Овчинникова Л.П., Уалиев Д.С., Rory Ian Bualan | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 ____ | Қатысушылардың саны: ______ | Жоқ оқушылар саны: ____ | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Әлем эволюциясының негізгі кезеңдері. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқыту мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.10.1.10 - Хаббл заңын қолдана отырып, Ғаламның жасын есептей білу; | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты | Оқушылар - Ғалам эволюциясының негізгі кезеңдерін атайды; - әр кезеңде орын алған негізгі оқиғаларды атайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушылар - Ғалам эволюциясының негізгі кезеңдерін атайды; - әр кезеңде орын алған негізгі оқиғаларды атайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика и терминология: Пәндік лексика және терминология:
Диалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестерінің тізімі: Ғалам ……………………………. тұрады Галактика – бұл …………………………………. Сингулярлық – бұл …………………………………. Ғалам эволюциясының келесі кезеңдері ажыратылады …. Үлкен Жарылыс теориясы бойынша …. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Адамгершілік Сабақ барысында сыныптастарымен қарым-қатынаста ашықтықты, ынтымақтастықты, құрметтеуді, толеранттылықты жұптасып жұмыс істеу арқылы тәрбиелеу Құндылықтарды қалыптастыру топтарда тақырыптың негізгі сәттерін талқылау көмегімен/арқылы жүзеге асырылады. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс | Математикамен байланыс: формулалармен, кестелермен жұмыс істеу, физикалық шамалар және олардың өлшем бірліктері. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі дағдылар | Сыни ойлау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдын ала білім | Ғалам объектілері: галактика, жұлдыздар, қара құрдым, планеталар. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 8 мин. | Үзіліс кезінде, оқушылар сыныпқа кіргенде, мұғалім әр оқушыдан оның үстеліндегі суретті таңдап, өз жұмыс орнына өтуді сұрайды. Мұғалім оқушыларды қарсы алады және қазір олар тапсырманы жеке орындайтын болады деп хабарлайды. 1-тапсырма. Мақалалардан үзінділерді оқыңдар және сұрақтарға жауап беріңдер. Мәтінге арналған сұрақтар.
Ықтимал жауаптар: барлық объектілер Ғаламның құрамына кіреді, объектілердің жасы Ғаламның жасына қатысты қарастырылады.
Ықтимал жауаптар: олардың құрамы бойынша
Ықтимал жауаптар: Үлкен Жарылыс Орындалған тапсырманы жалпы сыныппен талқылау. Мұғалім үшін! Осы кезеңде «Негізгі сөздерді таңдау» деген мәтінмен жұмыс жасау тәсілін талқылау ұсынылады. Әрі қарай оқушылардан тапсырманы дұрыс орындаған, бір қате жіберген және т.б. қолдарын көтерулерін сұрау. Мұғалім оқушылармен ғарыш объектілерінің жасы Ғаламның жасына қатысты саналатынын талқылайды және проблемалық сұрақтар қояды: Ғалам жасын қалай санауға болады? Ғалам эволюциясында қандай негізгі кезеңдер бөлінеді? Одан әрі ол оқушылармен сабақ тақырыбын, оқыту мақсатын, сабақтың мақсатын талқылайды және бірлесіп бағалау критерийлерін құрастырады. Бағалау критерийлері: Бұдан әрі олар бірлесіп жұмыс жоспарын жасайды.
| Топқа бөлуге арналған карточкалар.docx Мақалалардан үзінділер. docx | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 27 мин Топпен жұмыс 10 мин 10 мин 7 мин | Топтарды құру Мұғалім оқушылардан суреттер бірдей болатындай етіп топтарға жиналуды сұрайды. Топтарға тапсырмалар. Әр топ «Ғалам эволюциясы» уақыт шкаласын» бос формада өз бөлігін ұсынылған мәтін бойынша толтыруға тиіс. Мәтіннің көзі: http://physics.kgsu.ru/astronomia/NV/Evaluz%20vselennoy.htm Топпен жұмыс істегеннен кейін мұғалім оқушылардан өздеріне барлық суреттер әртүрлі болатындай жаңа топты табуды сұрайды. Топтар саны көп болады, өйткені шағын топ үш оқушыдан тұрады. Оқушылар бір-біріне шаблонды толтыра отырып, өз бөлігін кезекпен түсіндіреді. Мұғалім әр топқа шынайы және жалған тұжырымдары бар парақты таратады. Оқушылар тапсырманы орындайды. Мұғалімге арналған кілт:
Топтарды дұрыс орындауға өзара тексеру. Міндетті шарт, олардың жауаппен неге келіспейтіні туралы түсініктеме беруі керек. | Топпен жұмысқа арналған мәтін.docx Толтыруға арналған шаблон. Уақыт шкаласы. docx Шынайы және жалған тұжырымдар. docx | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин | Кестені пайдалана отырып, оқушылардың тақырыпты меңгеру деңгейін бағалау бойынша рефлексия. Оқушылар үшін. Сәйкес ұяшыққа белгі қойып, сабақ критерийлеріне қол жеткізу деңгейін бағалаңдар.
Мұғалім үшін! Бұл кесте жеке жұмысты ұйымдастыру және қиындықтарды анықтауға арналған. Үй/ж: оқулықтан оқылған материалды қайталау. Зерттелген материал бойынша үйде бір шынайы және бір жалған мәлімдеме жасау | Өзін-өзі бағалауға арналған кесте. docx | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Дифференциация – Сіз көп қолдау көрсетуді қалай жоспарлап отырсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушылар алдында қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолдауды топтарда өзара оқуға дайындық кезінде, содан кейін тақырып бойынша бекітулердің шынайылығы мен жалған болуын талқылау кезінде жүзеге асыру жоспарланып отыр. . | Өзара оқытуды бақылау, растаулармен жұмыс бойынша топтарды өзара бағалау арқылы. | Қолайлы психологиялық ахуал жасау, тапсырмалардың оқушылардың дайындық деңгейіне сәйкестігі, қызмет түрлерін ауыстыру, кеңес беру. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сіз неғұрлым қабілетті оқушылар алдында қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? | Қиындық туындаған оқушыларға консультациялық көмек көрсету | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылар: Оқушылардың көпшілігі: Кейбір оқушылар: | - Ғалам эволюциясының негізгі кезеңдерін атайды; - әрбір кезең үшін жаңадан пайда болған түрлерді атайды. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия | Бұл бөлімді сабақ туралы ойлану үшін пайдаланыңдар. Сол бағаннан сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңдер. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты/оқыту мақсаты шындыққа негізделген болды ма? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар ОМ-ға жетті ме? Егер жоқ болса, онда неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақытша кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың қай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқу туралы да ойланыңыз)? 1: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мен нені анықтадым: а) сабақ туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы, келесі сабақтарда неге назар аудару керек? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.