Радиобайланыс. Детекторлы радиоқабылдағыш. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары, 39-40 сабақ.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Электромагниттік толқындар | Мектеп: | |||||||||||||||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||||||||||||||||
Сынып: 11 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | №39-40 сабақ Радиобайланыс. Детекторлы радиоқабылдағыш | |||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.5.2.3 –Амплитудалық модуляция (АМ) мен жиіліктік (FM) модуляцияның айырмашылығын түсіну 11.5.2.4 –Детекторлық радиоқабылдағыштың жұмыс принципін түсіндіру | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Амплитудалық амплитуда (АМ) мен жиіліктік (FM) модуляцияның айырмашылығын түсініп, олардың артықшылығы мен кемшіліктерін білу; Детекторлық радиоқабылдағыштың жұмыс принципін түсініп, қарапайым радиқабылдағыштың құрамындағы қондырғылардың атқаратын қызметін талдау; | |||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Модуляция, амплитудалық модуляция (АМ), жиіліктік модуляция (ҒМ), детектрлеу, қарапайым радиоқабылдағыш Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Амплитудалық модуляцияның негізгі кемшілігі.... Жиілікті модуляцияның АМ-ға қарағандағы басты артықшылығы.... | |||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Оқушылардың өз бетінше жұмыс жасауына ықпал жасай отырып, ізденімпаздыққа, жауапкершілікке, өзге оқушыларға көмек беруге тәрбиелеу | |||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика: Графиктерді оқи білу Дүние жүзі тарихы Американдық радиоинженер Эдвин Армстронг туралы ақпарат | |||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | https://bilimland.kz | |||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Жоғары жиілікті электромагниттік толқындарды модуляциялау және детектрлеу | |||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-5 минут | Ұйымдастыру. Сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау
Оқушыларға оқыту мақсаты мен бағалау критерийлерін тақтада көрсету Сыныпты топқа бөлу | Қосымша 1 (Бағалау критерийлері) | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 5-20 минут 21-23мин 24-33 мин
34-38 мин 38-40 мин 41-42 мин 43-47 мин 48-53 минут 54-65 мин 66-70 мин 71-74 мин | 1. «Ой қозғау» Қазіргі заманда, мысалы Алматыда болып жатқан концертті сол мезетте Ақтөбеде тыңдап, тіпті көре де аламыз. Ойланайық, осы үрдіс қалай жүзеге асты? Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар тақтада көрсетілген суретті пайдаланып жауап береді
Оқушылар тақтада көрсетілген суретті пайдаланып жауап береді Екі видеобаяндама көрсетіледі Видеокөрсетілімді талқылау арқылы жаңа тақырыптың мазмұнын ашу. Амплитудалық модуляция (АМ) – бұл тасымалдаушы толқын өзгерісі амплитудасындағы акустикалық тербелістерді кодтау әдісі.Жиіліктік модуляция (ЖM) - бұл тасымалдаушы толқын өзгерісі жиілігіндегі акустикалық тербелістерді кодтау әдісі. Эдвин Армстронг
Эдвин Говард Армстронг ( 1890-1954 ) - американдық радиоинженер. Ол радиоқабылдағыштар құрастырушысы болған. Армстронг АМжүйесі бойынша кодталған радиохабарларды тарату барысында туындайтын кедергілерден құтылу жолдары туралы зерттеу жұмыстарын жүргізді. Алайда, ол сол кезде танымал болған АМ жүйесін жетілдірудің орнына жоғары сапалы дыбысты жаңа, FM деп аталатын кодтау жүйесі арқылы алуға болатынын дәлелдеді. 1918 жылы ол супергетеродиндік қабылдағышты құрастырды және 1933 жылы FM жүйесінде кодталған радиотолқын көмегімен дыбыс таратуға патент алды. Модульденген кіріс сигналының FM кодтау жүйесінде қалай пайда болатынымен танысыныздар. Жұптық жұмыс
Әрбір қадамнан кейін оқушылардан кері байланыс алынып отырады. Көз жаттығуы Симуляторды пайдаланып, дыбыс толқынының жиілігі өзгергенде ҒМ модуляцияланған толқын жиілігінің өзгеруін бақылау Оқушылар 3 топқа бөлініп берілген сұрақтарды толық ашу үшін постер жасайды 1-топ АМ кезінде тербелісті сипаттайтын қандай шама өзгермейді және қай шама өзгереді? Қалай өзгереді? Графикте көрсетіңіз 2-топ ҒМ кезінде тербелісті сипаттайтын қандай шама өзгермейді және қай шама өзгереді? Қалай өзгереді? Графикте көрсетіңіз 3-топ ҒМ –ның АМ –ға қарағанда қандай артықшылығы бар? АМ-ның артықшылығы бар ма? Болса қандай?
Әр топтан бір оқушы шығып, постер арқылы өз жауаптарын қорғайды Радиобайланыс принципін талдау. Сұлба бойынша әр бір қондырғының қызметін оқушылар талдайды Қарапайым радиоқабылдағыш жұмысын талдау Әр түрлі жиіліктегі радиотолқындардың қолдану аясына шолу | Презентация 1-9слайдтар Қосымша 2 https://bilimland.kz №5897509110022144 №5441203597213696 Қосымша 3 Презентация 10-11 слайдтар Қосымша 4 тапсырмалар - таратпа парақшалар (электромагниттік толқындарды қолдану 3-сабақ) Қажетті оқу құралдары (түрлі-түсті маркерлер, флипчарттар, сызғыш) Презентация 12-16 слайдтар Қосымша 5 Презентация 18-слайд Презентация 19-24 слайдтар | ||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 75-80 минут | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Мұғалім тарапынан кері байланыс | |||||||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады | Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз | Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары | ||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығыОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| |||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | ||||||||||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.