Трансформаторлар. Құрылысы мен жұмыс принципі. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Электромагниттік индукция

Мектеп: ФМН НЗМ Астана қаласы

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні : Хасанова Н.Ф.

Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Трансформаторлар. Құрылысы мен жұмыс принципі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Трансформатордың құрылысын түсіндіру;трансформатор теңдеуін пайдалану;
  • Трансформатор үшін қуаттың теңдеуін пайдалану және жұмыс жасау принципін түсіндіру;

 Сабақ мақсаттары

  • трансформатор құрылымын сипаттау;
  • трансформаторлық кіріс және шығысындағы мәндер арқылы айнымалы кернеуді қалай өзгеретіндігін білу;
  • Трансформатор теңдеуін қолданып есептеулер жүргізу;

 Бағалау критерийлері

Білу және түсіну:Трансформатордың құрылысы мен жұмыс принципін, қолданылуын біледі.

Қолдану: Трансформатор теңдеуін қолданып есептеулер жүргізе алады;

Талдау:Формуланы талдай отырып, қалай зерттеу қажеттілігін анықтайды. Жұмыс жасау принципін талдап түсіндіре алады.

 Тілдік мақсаттар

 

Оқушылар:

Трансформатордың құрылысы мен жұмысын түсіндіру үшін графиктерді түсіндіре алады (сөйлеу және тыңдау дағдысы немесе оқу және жазу дағдысы)

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Трансформатор,трансформатор теңдеуі,трансформация коэффициенті

Сөздікпен жұмыс

Трансформатор

Трансформатор

The Transformer

Трансформатордың ПӘК-і

КПД трансформатора

Transformer efficiency

Трансформатордың сыртқы бөлігі

Внешние части трансформатора

External Parts of a Transformer

Реалды трансформатор

Реальный трансформатор

A Real Transformer

Құндылықтарды дарыту

Қоғамның дамуы үшін физиканың маңыздылығын түсіну.

Деректерді жинау және тіркеу; жауапкершілікті дамыту, сыни ойлау, түсіну.

Пәнаралық байланыстар

Есептеулерде математикалық сауаттылық, тапсырманы ауызша түсіндіруде терминдерді қазақ, орыс және ағылшын тілінде қолданады.

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта,bilimland сайты. Learning apps бағдарламасы

Бастапқы білім

Оқушылар 8-11 сыныптан электрлік шамалардың анықтамалары мен заңдылықтарын еске түсіреді

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

1. Ынтымақтастық ортаны қалыптастыру.

2. Өткен материалды қайталау .

1. Айнымалы ток деп нені айтамыз?

2. Ток күші мен кернеудің әсерлік мәні қалай анықталады?

3. Айнымалы токтың қуаты қалай анықталады?

3. Сабақ тақырыбы және оқу мақсаттарымен таныстыру

Презентация

Сабақтың ортасы

5 мин

10 мин

7 мин

8 мин

5 мин

. Жаңа білімді игеру

1. Бейне материал және презентация көмегімен төмендегі мәселелерді талдау

А) Трансформатордың құрылысы

Ә) Трансформатордың өзекшесі

Б) Кернеу мен катушканың орамдар саны арасындағы байланыс

В) Трансформатор коэффициенті

С) Трансформаторды тұрмыста қолдану

(D) Бірінің үстіне бірі орналастырылған екі катушка көмегімен өздік индукцияны көрсету. Ток қосылып бірінші катушка арқылы ажыратылатын кезде екінші орамда ЭҚК импульсін көрсету.

Мұғалім оқушылардан екінші катушкада үздіксіз кернеу қалай пайда болатынын сүрайды.

(E) 30 орам оқшауланған сымды темір өзекке орау жолымен қарапайым трансформатор құрастыру.(T) екінші реттік кернеу екінші катушкада орамдар санына байланысты болатынын көрсету және трансформатордың теңдеуін беру:U2/U1 = N2/N1

(кернеу қатынасы = трансформация коэффициентіне тең).

(D) Қарапайым трансформатор орнатып,кернеу қатынасы трансформация коэффициентіне тең екенін көрсету.

(T) Идеал трансформатор үшін бірінші және екінші реттік ток арасында қатынасты шығару үшін энергияның сақталу заңын пайдаланамыз:

Is /Ip = Up/Us = Np/Ns

(f) трансформатор теңдеуі негізінде сандық есептер

Сабақты бекіту

Learning apps бағдарламасы

Презентация

http://bilimland.kz/kk/home#lesson=10886

екі катушка,ток көзі,гальванометр,жалғағыш сымдар

трансформаторлар жұмыс істеу принципі http://www.youtube.com/watch?v=ZjwzpoCiF8A

Презентация

https://learningapps.org/create?new=83&from=p425a3goj19

Сабақтың соңы

2 мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу

Қабілеті жоғары оқушыларға күрделі тізбектерден тұратын қосымша тапсырмалар беріледі.3-қосымша

Өзін-өзі бағалау,өзара бағалау

Электр тізбектерімен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.