Трансформаторлар. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: Қарағанды қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | ||||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||
Сынып: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |||||||||||
Сабақ тақырыбы | Трансформаторлар | ||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
| ||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Сабақтың және эксперименттің мақсаты-студентке трансформатордың қағидалары мен мақсатын түсінуге көмектесу. | ||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар: Трансформаторды анықтау және трансформатордың құрылысы мен жұмысын сипаттау үшін ағылшын терминологиясын түсіну. Жоғарылататын және төмендететін трансформатор туралы түсіндіру. Жауап жазу кезінде ең жақсы ағылшын тілін пайдалану Трансформатордың теңдеуін пайдалану. Тапсырманың шешімін сипаттау Сабақ барысында өз білімдерін қолдана отырып, шешімдерді түсіндіру. | ||||||||||||
Құндылықтарды дарыту | Жауапкершілік, өмір бойы оқыту, адалдық | ||||||||||||
Пәнаралық байланыс | техника, ағылшын тілі | ||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақта, калькулятор мен ноутбуктер, секундомер қолдану | ||||||||||||
Бастапқы білім | Қуат шамасын анықтайтын I2/R, VI, V2/R өрнектерін біледі | ||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | |||||||||||
Басы | Мұғалім оқушылармен амандасып, оқушыларды түгендейді. Оқушылар мұғаліммен амандасады. | ||||||||||||
Ортасы Соңы | Warm-up activity Discuss – Талқылау Сұрақ: Электр қайдан алынады? Жауап: Бізге электр көмір, газ және атомдық электростанциялар сияқты әртүрлі көздерден келеді. Біз электрді сарқылмайтын қорек көздерінен де су электр станциясы және жел электр станцияларынан аламыз. Сұрақ: Электр энергиясы қалай өндіріледі? Жауап: Гидроэлектростанция - электр энергиясын өндірудің кең таралған әдісі. Су бөгетте немесе жасанды немесе табиғи көлде немесе резервуарда сақталады. Биік жерде сақталған бұл судың тартылыс энергиясы бар. Төменгі құлаған судың көзі су турбиналарымен жабдықталған электр станциясы болып табылады. Су құлаған кезде потенциалдық энергия кинетикалық энергияға айналады. Бұл кинетикалық энергия электр энергиясын өндіру үшін су турбиналарын айналдырады. Мұғалім сабақ және сабақ мақсаттарымен таныстырады. Мұғалім сабақ кестесін ұсынады. Сұрақ Трансформаторды кім ойлап тапты? Жауабы 1831 жылы Майкл Фарадей орындыққа бекітілген үлкен темір сақинаның айналасында екі оқшауланған сым орап алды. Ол бір катушка арқылы ток өткізгенде, екінші катушкада бір сәтте ток пайда болды. Демонстрация Трансформатор алай жұмыс істейді? 1-қадам Трансформатордың бірінші катушкасы айнымалы ток көзіне қосылған. 2-қадам Трансформатордың екінші катушкасы вольтметрге жалғанған. Вольтметрдің көрсеткішін жазыңыз. 3-қадам Бірінші катушкадағы кернеудің мәнін өзгертіп, вольтметрдің көрсеткішін бақылаңыз. Трансформатордағы кернеу мен орамдар саны арасындағы байланыс қандай? Трансформатордың жұмыс принципі: • бірінші кернеу бірінші катушка арқылы айнымалы токты өткізеді • бірінші катушкадағы ток токтың мөлшеріне сәйкес өзгеретін магнит өрісін тудырады • темір өзекше магнит өрісінің кернеулігін арттырады • өзгеретін магнит өрісі екінші катушкада потенциалдар айырымының өзгеруін тудырады • индукцияланған потенциалдар айырымы сыртқы тізбекте айнымалы ток тудырады Трансформатордың ПӘК-і Poutput шығыс қуатының Pinput кіріс қуатының қатынасы ретінде анықталады және Ватта өлшенеді Талқылау 1.Біздің экспериментте қандай трансформаторды қолдандық? 2.Күшейткіш трансформатор мен төмендеткіш трансформатордың бір-бірінен қандай айырмашылығы бар? 3.Біздің трансформаторымызды төмендеткіш трансформатор ретінде пайдалануға бола ма? Тапсырма 1 Төмендегі диаграммалар бойынша дұрыс карталарды орналастырыңыз, содан кейін қалған карталармен трансформатордың қалай жұмыс істейтінін көрсету үшін оларды орналастырыңыз. Тапсырма 2 (a) Неге трансформатор жұмыс істеп тұрған кезде энергияны жоғалтады? (b) Жоғары кернеу электр энергиясын қалай жіберетінін көрсететін төмендегі диаграммадағы жетіспейтін бөліктерін сызыңыз. Электр энергиясын беру үшін неге жоғары кернеу пайдаланылатынын түсіндіріңіз? (c) Төмендегі суретте біз күнделікті өмірде ұялы телефондарды зарядтау үшін пайдаланатын адаптер көрсетілген. Ол кернеуді қалай төмендететінін түсіндіріңіз. (Кейінірек біз айнымалы ток тұрақты болып өзгерту туралы сөйлесеміз). Трансформатор туралы ұғымның түсінігін тез тексеру үшін келесі қызмет ұсынылады: Тапсырма 3 Трансформатор – Дұрыс немесе Қате Рефлексия Бас бармақ арқылы бағалау Бұл сабақ сізге ұнады ма? Сізде сұрақтар мен қиындықтар бар ма? Жарайсың! | Интерактивті тақта Презентация Құрал-жабдықтар: қорек көзі, трансформатор, вольметр, темір өзекше Презентация Таратпа материал ‘Трансформатор картасы’ ‘Тапсырма 1 Tрансформатор картасы’ Таратпа материал ‘Тапсырма 2’
| |||||||||||
Дифференциация – сіз көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушылардың алдына қандай міндеттер қоясыз? | Бағалау-оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау | |||||||||||
Жоғары қабілеті бар студенттер орындалған жұмысқа қосымша екі күрделі міндет алады. Екі немесе үш студент ұғымдарды еске алу және қолдану кезінде қиындықтарға тап болуы мүмкін деп болжанады. Олар басқа қосымша мәселелер бойынша жұмыс істеген кезде жеке назар алады. Басқа студенттер өз әріптестеріне белгілі бір тапсырманы қалай орындап жатқанын түсіндіреді. Қосымшаны қолдану мүмкіндігі ашық болады. | Тест өткізілді | Сыныптағы қалыпты жағдай | |||||||||||
Рефлексия Сабақтың мақсаты / мақсаты шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ-ға жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақта дифференциация дұрыс өткізілді ма? Сабақтың уақытша кезеңдері өтті ма? Сабақтың жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге? |
| ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтың жақсаруына не ықпал етуі мүмкін (оқыту және оқу туралы ойланыңыз)? 1: 2: Мен сабақ кезінде сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не анықтадым, келесі сабақтарға назар аудару қажет? | |||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.