Гармоникалық тербелістердің теңдеуі және графигі. Физика, 11 сынып, сабақ жоспары.
Сабақтың қысқа мерзімді жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: | Механикалық тербеліс | Мектеп: | ||||||||||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |||||||||||
Сынып: | 11 | Қатысқандардың саны: | Қатыспағандардың саны: | |||||||||
Сабақтың тақырыбы | Гармоникалық тербелістердің теңдеуі және графигі. | |||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 11.4.1.1 - гармоникалық тербелістерді (х (t), v (t), a (t)) тәжірибелік, аналитикалық және графикалық түрде зерттеу. | |||||||||||
Бағалау критерийлері | Оқушы оқу мақсаттарына жетеді, егер: Гармоникалық тербелістердің уақытқа x(t) қатысты дененің ығысуын біледі; Гармоникалық тербелістер үшін v(t) уақыт жылдамдығына тәуелділік графигін біледі; Ол дененің үдеуінің а(t) уақытына гармоникалық тербелістерге тәуелділік графигін біледі; Дененің жылжу графигінен уақыттың x(t) уақытқа қатысты амплитудасы мен циклін табады | |||||||||||
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология: период, амплитуда, масса, ұзындық период, амплитуда, масса, длина period, amplitude, mass, length Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері Менің ойымша маятник периоды байланысты ……… Мен өлшеу арқылы эксперимент жасаймын ………. Мен қолдайтын боламын………тұрақты және өзгертемін ……….. Я предполагаю, что период маятника зависит от ……… Я будут выполнять эксперимент путем измерения ………. Я буду поддерживать………постоянным и изменять ……….. Эксперимент может быть усовершенствован при помощи ………. Эксперимент арқылы жақсартуға болады ………. I suggest that the period of a pendulum depends on ……… I will perform the experiment by measuring ………. I will keep………constant and change ……….. The experiment can be improved by ………. | |||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Калькулятормен жұмыс, презентация http://www.animations.physics.unsw.edu.au/jw/SHM.htm http://www.animations.physics.unsw.edu.au/jw/oscillations.htm | |||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика | |||||||||||
Бастапқы білім | Туынды, тербеліс 9 сынып. | |||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтың жоспарланған әрекеттері | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 2 мин Сабақтың ортасы 10 мин 22 мин 3 мин Сабақтың соңы 3 мин | Сабақтың басында назар аударыңыз: - оқушылардың назарын сабаққа аудару; - оқушыларға сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлерімен таныстыру. Оқушылардың 9 сыныпта өткен тақырыбын естеріне түсіру үшін сұрақтар қойылады. Жаңа тақырыпты түсіндіру: Тербеліс - уақыт бойынша қандай да бір дәрежеде қайталанатын қозғалыстар немесе процестер. Тербеліс периоды — бір толық тербеліс жасауға кеткен уақыт. Периодты тербелістер - тербеліс кезінде өзгеретін шаманың мәні бірдей уақыт аралығында қайталанатын тербелістер Тербеліс жиілігі - бірлік уақыт ішіндегі тербелістер саны Циклдік жиілік - 2 π.уақыт аралығындағы тербеліс саны Амплитуда – дененің тепе теңдік күйінен ең үлкен ығысуының мәнін айтады Тербеліс фазасы – бастапқы тербеліс бойымен өтетін бұрыштың периодтық үлесі (градуспен немесе радианмен)
Тербеліс:
Гармоникалық тербеліс теңдеуі:
Оқушыларға арналған тапсырма: Берілген теңдеудің бірінші және екінші туындыларын табыңыз Жауабы: Бекітуге негізделген тапсырма: График бойынша амплитуда, жиілік, период және циклдік жиілігін табыңыз. Берілген график бойынша теңдеу жазыңыз. Сабақ соңында оқушылар рефлексия жасайды: - Мен не білдім, нені үйрендім? - Не түсініксіз болып қалады? - Нені білуім керек? | Презентация http://www.animations.physics.unsw.edu.au/jw/SHM.htm
http://www.animations.physics.unsw.edu.au/jw/oscillations.htm | ||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы | ||||||||||
Барлық оқушылар үйренеді: Көпшілік оқушылар үйренеді: Кейбір оқушылар үйренеді: | ||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия: Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ 2:_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: _____________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________________ 2:_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? ______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ | ||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.