Магнит өрісінің энергиясы. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Электр және магнетизм – магнит өрісі Күні: ____________________ Сынып: 10____ | Мектеп: ХББ НЗМ Петропавл қ. Мұғалім: Касленкина Н.Е. Оқушылар саны: | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Магнит өрісінің энергиясы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 10.4.5.1 – механикалық энергия және магнит өрісі энергиясы арасындағы ұқсастықтарды келтіру; | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың оқу мақсаттары | Оқушылар/ Students :
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері | Оқушылар білуі тиіс /Students will:
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар өз ойларын дамыта отырып, магнит өрісінің энергиясы мен механикалық энергия арасындағы ұқсастықтарды ауызша және жазбаша талқылай алады. Арнайы пәндік лексика және терминология/Vocabulary and terminology specific to the subject: Магнит өрісінің энергиясы, механикалық энергия, кинетикалық энергия, индуктивтілік, тербелмелі контур Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер/A series of useful phrases for dialogue / writing: Серіппе тербелісі кезінде... Механикалық энергия мен магнит өрісі энергиясы... | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту (жачандық азаматтықтың маңызды белгілері) (АЖ) | Нәтижелі қарым-қатынас дағдысын дамыту ,сыныптастарының көзқарастық пікірлеріне сыйластықпен қарау АЖ білу және түсіну: қоршаған ортаға деген дұрыс көзқарас АЖ құндылығы: басқалардың пікіріне сыйластықпен қарау АЖ дағды: диалог құра білу, сындарлы құрылымдық шешімдер ұсыну Тақырыптың шешуші сәттерін жұптық және топтық талқылау кезіндегі құндылықтарды дарыту | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар | Математика | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Интернеттен қажетті ақпараттар алу | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Магнит өрісінің күш сызықтары, магнит индукциясы, тоғы бар өткізгіш, Ампер күші | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ЖОСПАР | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақытша жоспарлау | Жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ басы 10 минут | Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп, білімдерін актуалдау мақсатында өзін-өзі тексеру жұмысын ұсынады. Жеке жұмыс.
Сақинаның жақын бөлігінде төмен
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ В=5 мТл Бірін-бірі тексереді. Мұғалім сурет көрсетеді Сұрақ: Жоғарғы және төменгі суреттер арасында қандай ұқсастық бар? Оқушылар ол тербеліс деп жауап беруі мүмкін. Осы кезеңде оқытудың «қар қиыршығы» әдісін қолданып, оқушылармен тербелістер, тербелістер кезінде қандай шамалар өзгеретінін, тербелмелі контурдағы ток өзін қалай ұстайды, ығысу қалай өзгеретіні туралы не білетіндігін қайталау маңызды. Содан соң мұғалім сабақ тақырыбы мен мақсаттарын хабарлайды. Сабақ тақырыбы: Магнит өрісінің энергиясы
Жетістік критерийлері:
контурдың индуктивтілігі пен ток күшін білет отырып, магнит өрісі энергиясын есептей алады. | ФБ Презентация | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 22 минут | Жұппен жұмыс. Тапсырма 1. Тербелістер аналогиясы кестесін толтырыңдар:
Оқушылар кестені жұппен толтырады, содан соң өздерін оқулық бойынша тексереді. Содан соң оқулық бойынша тапсырма орындайды. Жеке жұмыс. Тапсырма 2: Физикалық шамалар аналогиясы кестесін толтырыңдар.
Жалпы сынып болып талдау жасау. Жеке жұмыс. Тапсырма 3: Есептерді шығарыңдар: 1. Индуктивтілігі L=0,2 Гн соленоид орамы бойымен I=10 А ток жүреді. Соленоидтың магнит өрісі энергиясын W анықтаңдар. 10 Дж 2. Катушканың (өзекшесіз) индуктивтілігі L= 0,1 мГн. Қандай I ток күшінде магнит өрісі W энергиясы 100 мкДж-ге тең? 1,41 А 3. Соленоидтың N=1000 орамы бар. Орамдағы I ток күші 1 А, соленоидтың көлденең қимасы арқылы өтетін Ф магнит ағыны 0,1 мВб. Энергияны есептеңдер... 50 мДж 4. Темір сақинаға бір қабат болып N=200 орам оралған. Егер ток күші I=2,5 А болғандағы Ф магнит ағыны 0,5 мВб-ге тең болса, магнит өрісі W энергиясын анықтаңдар. 0,125 Дж Бірін-бірі және жалпы сынып болып тексереді | Нұсқау карта Нұсқау карта Нұсқау карта | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ соңы 4 минут | Рефлексия. Оқушылар тақырыпты меңгеру деңгейлерін жетістік критерийлері бойынша бағалайды. Сабақ барысында жаңа материалдарды игеруде қандай қиындықтар туындағанын парақа жазады. Үй тапсырмасы сайттағы тест тапсырмасын орындау http://fizmat.by/kursy/jelektromagnt/samoindukc/test291 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Экспериментке толық нұсқау беру арқылы қолдау жүргізуді жоспарлаймын. Қабілеті жоғары оқушылар жаңа физикалық шамаларға тәжірибелер қорытындысы бойынша өздігінен анықтама бере алуларын және түсінуде қиындық туындаған оқушыларға консультация берулеріне міндет қоямын. | Оқушылар өздерін сабақ мақсатына жету деңгейлерін критерийлер бойынша бағалайды. Топ ішінде және сыныпта баяндау барысында бір-біріне комментарийлер айту арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Консультация арқылы | Зертханалық құралдармен жұмыс істеу қауіпсіздігі еске түсіріледі. Сыныпта жағымды орта құры және оқушылар қызмет түрі өзгеру арқылы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көбі:
Кейбір оқушылар: - | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.