Ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісі. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқамерзімді сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

10.3A – ТҰРАҚТЫ ТОК

Мектеп:

Қостанай қ, ФМБ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Ток көзінің ЭҚК мен ішкі кедергісі.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.3.1 - электр қозғаушы күші ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру;

 Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

Тұрақты токтың пайда болу шартын түсіндіре алады.

Оқушылардың көбісі:

ЭҚК пен ішкі кедергі ұғымдарының физикалық мағынасын түсінеді.

Кейбір оқушылар:

ЭҚК пен сыртқы тізбекте кернеудің төмендеуінің арасындағы айырмашылықты түсіндіреді (энергия тұрғысынан)

Бағалау критерийлері

Оқушы

  •  «Электр қозғаушы күші» ұғымының физикалық мағынасын түсінеді;
  •  «Ішкі кедергі» ұғымының физикалық мағынасын түсінеді;
  •  Тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолданады.

 Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология:

Электр тогы

Электрический ток

Electricity

Ток күші

Сила тока

current

Кернеу

Напряжение

Voltage

Кедергі

Сопротивление

Resistance

Ом заңы

Закон Ома

Ohm's Law

Өткізгіштерді тізбектей жалғау

Последовательное соединение проводников

Series connection of conductors

Өткізгіштерді параллель жалғау

Параллельное соединение проводников

Parallel connection of conductors

Ток көзінің электр қозғаушы күші (ЭҚК)

Электродвижущая сила источника тока (ЭДС)

The electromotive force of the power source

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Зарядталған бөлшектердің бағытталған қозғалысы – электр тогы деп аталады.

An electric current is flow of charges.

Ток күші артқан кезде, кернеу де артады.

Current increases, the voltage increases.

Ток күші мен кернеу тура пропорционал.

Directly proportional to the strength of the current and voltage.

Өткізгіштерді тізбектей қосқанда кедергі артады, параллель қосқанда – азаяды.

Will prevent the wires, including chain, including decreases in parallel.

Құндылықтарды дарыту

Ынтымақтастық. Өзіне және өзгелерге деген құрмет. Академиялық әділдік.

Әлемдік жаһандылыққа тәрбиелеу

Электр тогының ҒТП (ғылыми-техникалық прогресс) ролін түсіну

АКТ қолдану дағдылары

Электр тогы туралы видео.

Өмірмен байланыстылығы

Электр тогын тұрмыста және өндірісте қолдану, шамдарды параллель және тізбектей жалғау ерекшеліктері мен артықшылықтарын түсіну.

Пәнаралық байланыстар

Математика.

Бастапқы білім

8 сынып: тұрақты электр тогы, Ом заңы, өткізгіштерді параллель және тізбектей жалғау

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

  • сабақ

1-5 мин

6-12 мин

12-15 мин

15-25 мин

25-38 мин

  •  Ұйымдастыру кезеңі.
  •  сыныптағы тәртіпті еске түсіру
  •  оқушыларға оқу мақсаттары мен бағалау критерилерін таныстыру.
  •  Терминологиялық сөздікпен жұмыс.

 

  • Үй жұмысын тексеру.
  • Физика «әліппесін» білу бойынша білімді тексеру тесті.

Өзара тексеру.

1-нұсқа 2-нұсқа

1-8-5-7 1-5-6-3 2-1-7-8 2-6-3-6

3-7-6-5 3-8-2-5

4-6-1-2 4-3-7-7

5-4-2-3 5-1-1-2

6-5-3-6 6-4-8-4

7-3-8-1 7-2-5-1

8-2-4-4 8-7-4-8

Дескрипторлар:

  • Физикалық шамалардың шартты белгіленуін біледі;
  • Физикалық шамалардың ХБЖ-дегі өлшем бірліктерін біледі;
  • Белгілі бір физикалық шаманы есептеу үшін формуланы жазады;
  • Дұрыс сәйкестікті табады.

Өткен материалды еске түсіру.

(W) Видео қарау. Электр тогы мен ток күшін еке түсіру.

Электр тізбектерінің элементтері.

Ток көздері.

(W) Жаңа материалды түсіндіру.

Ішкі кедергі ұғымының физикалық мағынасы.

  • Кез келген ток көзінің өзінің кедергісі болады.
  • Оны ішкі кедергі деп атайды.
  • Электр тізбектерін есептеу кезінде оны ескеру керек.
  • Белгіленуі: r
  • Өлшем бірлігі: Ом.

Электроқозғаушы күш пен кернеудің айырмашылығы.

  • Электр қозғаушы күші (ЭҚК) – зарядқа әрекет ететін бөгде күштер жұмысын сипаттайтын физикалық векторлық шама, яғни табиғаты электрлік емес кез келген күш түсіру арқылы бірлік зарядтың орнын ауыстыру (ток көзінің теріс полюсінен оң полюсіне қарай) үшін атқарылатын жұмыс:
  • Ток көзінде бөгде күштер зарядтарды оң және теріс зарядтарға жіктеу үшін жұмыс жасайды.
  • Халықаралық бірліктер жүйесінде (SI) ЭҚК-і вольтпен (В) өлшенеді
  • 1 В = 1Дж/1 Кл

Бөгде күштердің табиғаты электрлік емес:

  • Химиялық реакциялар энергиясынан (аккумулятор)
  • Жылу энергиясынан (термопар)
  • Жарық энергиясынан (күн батареясы) және т.б.

Толық тізбек үшін Ом заңы.

  • Толық тізбек деп – ток көзі немесе ЭҚК-і көрсетілген тізбекті айтамыз.
  • Сыртқы тізбек (ток көзі берілмеген бөлігі) өзінің R кедергісімен сипатталады. Ал ток көзі өзінің ЭҚК-мен және r ішкі кедергісімен сипатталады.

(G) Есептер шығару.

Дескрипторлары:

  • Есептің берілгенін жазады;
  • Физикалық шамаларды ХБЖ келтіреді;
  • Қажетті шаманы анықтау үшін формуланы түрлендіреді.
  • Математикалық түрлендіруді орындайды;
  • Белгісіз шаманы анықтайды.

Есептердің дайын жауабы бойынша оушылар өздерін бағалайды.

Презентация

Қосымша 1

Презентация

Қосымша 2

Қосымша 3

38-40 мин

Рефлексия

Үй жұмысы

Есептерді аяқтау

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспар-лайсыз?

Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы

Жұппен есеп шығару.

Деңгейлік есептер.

Физикалық әліппені орындап болған соң оқушылар жұмыстарын алмастырып, өзара тексереді.

Есептердің дұрыс жауабы арқылы оқушылардың өзін бағалауы және мұғалімнің кері байланысы.

Электр тогымен және ток көздерімен жұмыс жасаған кезде ҚТ сақтау.

Сабақ бойынша реф-лексия

Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұ-рыс қойылған ба?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз саба-ғыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Оқушылардың барлы-ғы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұ-рыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыт-тық кезеңдері сақ-талды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.