Салыстырмалы қозғалыс. Жылдамдықтарды қосу ережесі. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Салыстырмалы қозғалыс

Мектеп: Ақтау қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Качнова О.С.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы: Салыстырмалы қозғалыс. Жылдамдықтарды қосу ережесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.1.2 - жылдамдықтарды қосу және алмасу ережелеріне күнделікті өмірден мысалдар келтіру

 Сабақ мақсаттары

Қозғалыс салыстырмалылығының білімін кеңейту және тереңдету; орын ауыстыру мен жылдамдыктардың қосындысы туралы ой қалыптастыру

 Бағалау критерийлері

Оқушы оқу мақсаттарына қол жеткізді, егер ...

• Жылдамдықтарды қосу ережесіне мысалдар келтіреді

• Векторларды қосу ережелеріне мысалдар келтіреді

 Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология: траектория, жылдамдық, орын ауыстыру, координаталар жүйесі, проекция

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Санақ денесі- бұл ...

Координалық жүйе- бұл ...

Әртүрлі санақ жүйесінде траекторияның түрі …. болады.

 Құндылықтарды дарыту

Топтық жұмыстарда бір-бірін сыйлау мен ойларын ашық айту, өмір бойына оқуға шабыттандыру және оқуға үйрету

 Пәнаралық байланыстар

математика

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтаны қолдану арқылы презентация көрсету

Бастапқы білім

жылдамдық, орташа жылдамдық

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Білімді жүйелеу

Kahoot платформасында «Жылдамдық. Орташа жылдамдық» тақырыбына онлайн тест

10-30 мин

30-38 мин

Cіз томенгі сыныптарда жылдамдықтарды қосу ұғымымен таныссыз. Мысалы, екі машина бір-біріне қарама-карсы келсе, онда олардың жылдамдығы, бірінші және екінші машинаның жылдамдықтарының қосындысына тең

Егер олар бағыттас болса, онда жалпы жылдамдығы олардың айырымымен анықталады. Біз айтып кеткендей, шешуші мәні есептеу жүйесінің таңдалуы болып табылады

Жылдамдықтарды қосу ережесі: Егер дене К1 санау жүйесінде v1 жылдамдықпен, ал К1 санау жүйесі К2 санау жүйесінде v2 жылдамдықпен қозғалып жатса, дененің жылдамдығы К2 санау жүесіне сәйкес: мәніне тең болады.

Естеріңізге сала кетейік, жылдамдық — векторлық шама, сондықтан, жылдамдықтар геометриялық қалыптасады.

Есеп шығару мысалдары:

  • Қайық суретте көрсетілгендей өзен бойымен 8 м / с жылдамдықпен жүріп келеді,. Өзеннің жылдамдығы - 1 м / с. Қайықтың жылдамдығын жағаға қарай анықтаңыз.
  • Осы координат жүйесіндегі әуе кемесіне қатысты машинаның жылдамдығын анықтаңыз.

Айта кету керек, жылдамдықты қосу ережесі біркелкі қозғалыс үшін де жарамды. Бұл жағдайда лездік жылдамдықты қосу керек.

Алынған білімді шоғырландыру

Доп тұрақты жылдамдықпен 10 м / с-пен айналады. Суретте көрсетілгендей, ол допқа қатысты футболист 7 м / с жылдамдықпен кесіп өтеді. Егер бастапқыда ойыншы мен доп арасы 40 метр болса, ойыншы қанша уақыт өткеннен кейін допты ұстап алады?

Презентация

Презентация

Презентация

Презентация

Сабақтың соңы

38-40 мин

Кері байланыс

Сәттілік баспалдағы

Оқушылар қай дәрежеде екендерін белгілеу керек

Үй тапсырмасы

Стикерлер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

Тақырыпты меңгереді

Оқушылардыі көпшілігі:

Есептерді шығарады

Кейбір оқушылар:

Қосымша тапсырмаларды орындайды

Тексеру парақтары

Шапалақтау

Бағалау парақтары

Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету

Формативті бағалау (жетістік критерийлері арқылы)

Көз жаттығуларын орындау

Кабинетті желдету

Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Студенттердің ойлау әрекеттеріне қойылатын талаптар олардың жеке қабілеттеріне сәйкес келеді.

Ыңғайлы сыртқы ортаны құру, студенттерді коммуникация үшін психологиялық даярлау студенттерді іскерлік ырғаққа тез ендіруді қамтамасыз етті.

Балалар бұл материалды білді, сабақтың мақсаты қол жеткізілді

Жалпы

Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1: сабақтың мазмұны логикалық тұрғыдан салынған, сабақ тақырыбын оқып-үйрену кезінде студенттер өздерінің тапсырмаларының дұрыстығын тексерді.

2: студенттер жеке-жеке және топта жұмыс істеді, олардың назарын зерттелетін мәселеге ең көп назар аударылды

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1: Ауызша дағдыларды дамыту

2: Күнделікті өмірден көбірек мысалдар келтіріңіз

Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін?

Оқушылар B, C және D - «Физика» пәні таңдау, сыныпта енжар ​​олар сабақ бойы оларға берілген, олар студенттердің санынан кеңесші көмегімен білуге ​​мүмкіндік алды сұрақтар, жеке қолдау болды сабақтың барысында, өте кездейсоқ дәлелдеді



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу