Сұйықтардың кинематикасы. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Гидродинамика | Мектеп: Қарағанды қаласындағы химия-биология бағытындағы Назарбаев Зияткерлік мектебі | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 10 | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |
Сабақтақырыбы | Сұйықтардың кинематикасы | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | Сұйықтар мен газдардың ағысын сипаттау | |
Сабақ мақсаттары | Оқушылардың барлығы: Ламинар және турбулентті ағыстардың ерекшеліктерін біледі; Көптеген оқушылар: Ламинар ағыстың турбулентті ағысқа ауысу себебін негіздейді; Кейбіреуі: Ламинар және турбулентті ағыстың өмірдегі қолданысы туралы білімдерін қолдану мүмкіндіктерін бағалайды. | |
Тілдік мақсаттар | Лексика және терминология арнайы Гидродинамика, ағыс, ламинар ағыс, турбулентті ағыс. Пайдалы Ламинарлы ағын (лат. lamina - жолақ, қатпар ) - газ немесе тұтқырлы сұйықтықтың қатпарлы ағыны. Ламинарлық ағыс- сұйықтықтың немесе газдың көрші қабаттары бір-бірімен араласпай, параллель ағатын тәртіптелген ағысы. Турбуленттік ағыс (лат. turbulentus - тәртіпсіз, долы) — сұйықтықтың немесе газдың әр нүктесінде уақыт өзгеруіне байланысты қозғалыс жылдамдығының мәні де, бағыты да өзгеріп, жылдамдығы тамырдың соғуына ұқсас сипатта өтетін ағыс. | |
Құндылықтарды дарыту | Сабақ бойында оқушыларда қалыптасады бір-бірін сыйлау, ашықтық, мектеп мүлкін құрметтеу және бірігіп жұмыс жасай алу. | |
Пән аралық байланыстар | Георграфия | |
АКТ қолдану дағдылары | Бейнематериалдарды, анимацияларды қолдану; интерактивті тақтамен жұмыс. | |
Бастапқы білім
|
| |
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||
0-2 мин 2- 4мин | 1.Ұйымдастыру кезеңі 2.Сабақ мақсатын анықтау Активити. Бейнематериалды көру. Уақыты 30с Өзен суының ағысы Тапсырма Сұрақтарға жауап беру:
| |||||||||||||||||||
4-14 мин 14-19 мин | Жаңа мәлімет
Гидродинамика - гидроаэромеханиканың сығылмайтын сұйықтықтың қозғалысын және оның өзімен шекаралас орналасқан қатты денемен әсерлесуін зерттейтін бөлімі. Гидродинамика көмегімен сұйықтықтың жалпы қасиеттеріне механиканың негізгі заңдары мен тәсілдерін қолдана отырып, сұйықтық алып жатқан тұтас ортаның кез келген нүктесінің жылдамдығы, қысымы тәрізді өлшемдер анықталады. Ламинарлы ағын (лат. lamina - жолақ, қатпар ) - газ немесе тұтқырлы сұйықтықтың қатпарлы ағыны. Ламинарлық ағыс- сұйықтықтың немесе газдың көрші қабаттары бір-бірімен араласпай, параллель ағатын тәртіптелген ағысы. Турбуленттік ағыс (лат. turbulentus - тәртіпсіз, долы) — сұйықтықтың немесе газдың әр нүктесінде уақыт өзгеруіне байланысты қозғалыс жылдамдығының мәні де, бағыты да өзгеріп, жылдамдығы тамырдың соғуына ұқсас сипатта өтетін ағыс.
Тапсырма: сызба арқылы көрсету:
Сұйық ағыстарының сызған сызбаларын негіздеу Қалыптастырушы бағалау жұмысы (ауызша)
Жауабы: Ламинарлық (a) және турбуленттік (b) ағыстардың сызбанұсқасы Тексеру жұмысы Ағыстардың өзгерісін көрсететін анимация | https://www.youtube.com/watch?v=LylMRupw4iE
| ||||||||||||||||||
19-25 | Анимация көру. Ламинар ағыстан турбулентті ағысқа ауысу Тапсырма.
Қалыптастырушы бағалау жұмысы (ауызша)
1 жауап: 2 жауап: Сілтеме арқылы өту. Бейнематериалды көру арқылы сұрақтардың жауабын жазу. Bilim Land Физика Молекулалық физика Газ және сұйық, қатты денелердің қасиеттері Тұтқырлық. Ішкі үйкеліс 3 бет Кедергі күшін анықтау тәсілдері | |||||||||||||||||||
25-29 29-40 | Ламинар және турбулент ағыстың өмірдегі қолданысы. Бейнематериал көру Ламинар фонтан Бурдж аль – Араб (4 минуттан бастап 7.15-ке дейін) Жеке жұмыс Қалыптастырушы бағалау жұмысы
Оқу мақсаты: Сұйықтар мен газдардың ағысын сипаттау Бағалауды мұғалім дескрипторлар арқылы жүргізеді. Тексерістен кейін оқушыларға кері байланыс береді.
| https://www.youtube.com/watch?v=p-WJo8WxQWM А4 парағы, фломастерлер | ||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? | ||||||||||||||||||||
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.