Салыстырмалы қозғалыс. Жылдамдықты қосу туралы заң. Физика, 10 сынып, сабақ жоспары.


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Салыстырмалы қозғалыс

Мектеп: Ақтау ХББ НЗМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Качнова О.С.

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Салыстырмалы қозғалыс. Жылдамдықты қосу туралы заң

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.1.4. применять классический закон сложения скоростей и перемещений при решении задач

 Сабақ мақсаттары

Салыстырмалы қозғалыс жайлы білімдерін тереңдету мен ұлғайту

Жылдамдықты қосу туралы заңдарды білу дағдыларын қалыптастыру арқылы бір жүйеден келесі жүйеге ауыстыру

Алған білімдерін есеп шығаруда қолдану

 Бағалау критерийлері

Оқушылар мақсатқа жетеді, егер…

  • Жылдамдықты қосу туралы заңды қолдана отырып, есептер шығарады.
  • Х пен У осіндегі векторлар проекциясын таба алады

Тілдік мақсаттар

Пәнге тән лексика мен терминология: траектория, жылдамдық, ауысу, координат жүйесі, проекция

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Координат жүйесі – бұл…

Әр түрлі жүйе арасында траектория түрі….. болады.

Құндылықтарды дарыту

Топтық жұмыстарда бір-бірін сыйлау мен ойларын ашық айту, өмір бойына оқуға шабыттандыру және оқуға үйрету

Пәнаралық байланыстар

Геометриялық құрылыс - математика

АКТ қолдану дағдылары

PowerPoint

Бастапқы білім

Жылдамдық, орташа жылдамдық

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Басы

0-1 мин

1-6 мин

6-8 мин

Ұйымдастыру кезеңі

Білімдерін ұлғайту

Анықтама беріңіз:

1. Санақ денесі

Санақ денесі – қозғалыстың салыстырмалы өзгерісіне қатысты дене.

2. Жүйе координаты-

Жүйе координаты – қозғалыстың математикалық сипатталу тәсілі

3. Жүйе координаты

Жүйе координаты – қозғалыстың математикалық сипатталу тәсілі

4. Жылдамдықты қосу туралы заңда не айтылады?

Дененің қозғалыс жылдамдығы қозғалмайтын геометриялық екі сумма жылдамдығына қатысты: біреуі – қозғалмалы жүйеге байланысты дене жылдамдығы болса, екіншісі – қозғалмайтын.

Тақырып пен мақсатты анықтау

Презентация

8-20 мин

20-35 мин

Сыныппен жұмыс:

1. катердің жылдамдығы суға қарағанда 18 км/сағ., ал өзеннің ағу бағыты – 2м/с. Қандай жылдамдықпен катер өзен бағытына қарсы қозғалады? Оның 20 мин ішіндегі қозғалысын анықтаңыз.

2. Балықшы өзен бағытына қарсы қайықпен жүзіп келеді. Көпірден өтіп, қалқымайды жоғалтып, бірақ әрі қарай жүзуін тоқтатпайды. 12 мин соң артқа қарай жүзе бастайды. 1,5 км көпірден қашқықтықтан соң, өзінің қалқымайын жетіп алады. Өзеннің ағу жылдамдығын анықтаңыз.

Жеке жұмыс.

1. Екі пойыз бір-біріне қарсы 15 м/с пен 22 м/с жылдамдықпен жүріп келеді. Бірінші поездың машинисті екніші поездың 6 с өтіп кеткенін байқайды. Екінші поездың ұзындығын анықтаңыз.

2. екі жүргінші (жаяу адам) υ1 мен υ2  жылдамдықпен α бұрышынан келесі бұрышқа жүріп келеді. Екінші жүргіншінің бірінішіге қарағандағы салыстырмалы жылдамдығын анықтаңыз.

Карточкалар

Карточкалар

35-38 мин

38-40 мин

Кері байланыс.

Мұғалім оқушылардан кері байланыс жүргізеді.

Оқушылар «2 жұлдыз, 1 тілек» түрінде береді.

Үй тапсырмасы

Стикерлер

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Саралап тапсырмалар беру. Инвидуалды көмек көрсету арқылы қолдау. (топпен, жұппен талқылау)

Сабақ үстінде ортақ талдау жүргізіледі.

Мұғалім оқушылардың деңгейін бағалайды, сұрақтар қойып, баға береді.

Физика кабинетінде қауіпсіздік техникасын сақтау керек.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Оқу мақсаты шынлыққа жанасады. Барлық оқушылар мақсатына жетті. Мақсатқа жету жолындағы әдіс-тәсілдер мен оқу материалының жеткіліктілігі.

Студенттердің ойлау әрекеттеріне қойылатын талаптар олардың жеке қабілеттеріне сәйкес келеді.

Ыңғайлы сыртқы ортаны құру, студенттерді коммуникация үшін психологиялық даярлау студенттерді іскерлік ырғаққа тез ендіруді қамтамасыз етті.

Балалар бұл материалды білді, сабақтың мақсаты қол жеткізілді

Жалпы

Сабақтың қандай екі қыры жақсы өтті (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1: сабақтың мазмұны логикалық тұрғыдан салынған, сабақ тақырыбын оқып-үйрену кезінде студенттер өздерінің тапсырмаларының дұрыстығын тексерді.

2: студенттер жеке-жеке және топта жұмыс істеді, олардың назарын зерттелетін мәселеге ең көп назар аударылды

Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқуды ойлау керек)?

1: Ауызша дағдыларды дамыту

2: Күнделікті өмірден көбірек мысалдар келтіріңіз

Сабақ туралы сабақта не жеке оқушылардың жетістіктерімен / қиындықтарымен нені көрсеттім, кейінгі сабақтарда не іздеймін?

Оқушылар B, C және D - «Физика» пәні таңдау, сыныпта енжар ​​олар сабақ бойы оларға берілген, олар студенттердің санынан кеңесші көмегімен білуге ​​мүмкіндік алды сұрақтар, жеке қолдау болды сабақтың барысында, өте кездейсоқ дәлелдеді.



Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Пікір жазу