Массалар деффектісі. Байланыс энергиясы. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Күні: Сынып: | Мектеп: ФМБ НЗМ Шымкент Мұғалімнің аты –жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы | Массалар деффектісі. Байланыс энергиясы. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 9.6.1.9 –атом ядросының массалар деффектісін анықтау; 9.6.1.10 –атом ядросының байланыс энергиясының формуласын есептер шығаруда қолдану. | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары | Массалар деффектісін анықтай білу. Байланыс энергиясы түсінігін қалыптастыру, байланыс энергиясын анықтауға тапсырмалар орындау | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар | Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек. Арнайы пәндік лексика мен терминология:
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар | Математика, химия | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары | Есептер мысалын АКТ көмегімен ұсыну | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім | Атом ядросы | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
4 мин | І Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. ІІ. Өткен сабақты пысықтау. Тапсырма1 Атом құрылысын қайталауға тапсырмалар орындау. Активити «Атом ядросын жина» Оқушылар ұсынылған протондпр мен нейтрондардан берілген атом ядросын, оның изотобын құрастырады. Айырмашылығын түсіндіреді. Протон мен нейтронның ұқсастығы мен айырмашылығын анықтап, қажет деректерді дәптерлеріне жазып алады. | Протон мен нейтрондардың қиынды моделдері | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
7 мин 5 мин 8 мин 5 мин | ІІІ. Активити «Миға шабуыл» Проблемалық ситуация туғызу арқылы оқушының тақырыпқа тереңірек үңілуіне жағдай жасау Тапсырма1. Гелий атомының массасын оны құрайтын нуклондардың массасының қосындысымен салыстыр. Оқушылар есептеу жұмысын жүргізіп, жеке нуклондардың қосынды массасынан ядро массасының аз екендігін анықтайды. Сұрақ 1 Неге жеке нуклондар ядроға біріккенде масса неге азайды? Массаның бір бөлігі қайда кетті? Оқушыларға ойлануға бірнеше минут уақыт беріп, әр жұп өз ойларын ортаға салады. Идеялар бағаланады.Бірігіп талдап, ортақ шешімге келеді. Мұғалім оқушыларды қажет арнаға қарай бағыттап отырады. Іс-әрекет: Жұптық Бағалау. Өзара Жалпысыныптық талдау ұйымдастыру. Егер оқушылар тығырыққа тірелетін болса, оларға қолдау көрсету мақсатында Эйнштейннің ұлы формуласын естеріне салу Проблемадан шығу жолын әрі қарай қарастыру. Оқушылар массаның бір бөлігі энергияға айналып кетті деген идеяға келуі керек. Іс-әрекет. Топтық. ІV.Сабақ тақырыбымен таныстырып, сабақ мақсатын ашу. Бағалау критерилерін тағайындау. Оқушыларға масса ақауы деген сұраққа жауап жаздырту. V. Жаңа сабақты пысықтау. 1. Масса ақауы деген не? Оқушылар дәптерлеріне масса ақауының анықтамасын өз беттерінше жазуы тиіс.Бірнеше оқушы өз анықтамасын оқиды.(презентациядағы үлгімен салыстырылады) Масса деффектісі ядроның массасы оны құрыйтын нуклондардың массасынан әрқашан кіші. Олардың айырымы масса ақауы деп аталады. Жалпысыныптық презентация көмегімен жұмыс. 2. Масса ақауын есептеуге бірнеше тапсырма орындау. Ядролық физикадағы өлшем бірліктерге тоқталу Кейбір элемент атомының масса ақауын анықтау Іс-әрекет. Жеке Бағалау.Презентациядағы жауабымен салыстыру арқылы өзін өзі бағалау. 3.Байланыс энергиясы ұғымын нақтылау. Меншікті байланыс энергиясы деп ядроның байланыс энергиясының А массалық санға қатынасын, яғни бір нуклонға сәйкес келетін байланыс энергиясын айтады. 4. Меншікті байланыс энергиясының элементтің массалық санына тәуелділігі графигімен жұмыс жасау. | Презентация Слайд1-3 Презентация Слайд4-6 Слайд8-11 Слайд12-16 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
6 мин 4 мин | VІ.Бекіту тапсырмаларын орындау. Темирдің байланыс энергиясын анықтау. Іс-әрекет. Жұптық Бағалау.Өзара Бағалау дескрипторы:
VІІ. Сабақты қорытындылау. Шағын тест тапсырмасын орында Іс-әрекет. Жеке Бағалау. Өзін-зі Бағалау дескрипторы. | Слайд 17 Үлестирме Слайд18 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 1 мин Үй тапсырмасы | Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет Үй тапсырмасы. | Рефлексия паракшалары | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Қалыптастырушы тапсырманы орындайды Оқушылардың көпшілігі: Тақырыпты меңгереді, есептер шығарады Кейбір оқушылар: Сұрақтар қояды | Тексеру парақтары Бағалау парақтары Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету жетістік критерийлері арқылы | Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау Көз жаттығуларын орындау Кабинетті желдету Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау) жарықты қажет емес кезінде өшіру | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Бағалау дескрипторы.
оқушы | |
1 | Ядро құрамын анықтайды |
Ядро массасын анықтай алады | |
2 | Масса ақауын есептей алады |
3 | Байланыс энергиясын есептей алады |
4 | Меншікті байланыс энергиясын есептей алады |
5 |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру