Толқындық қозғалыс. Физика, 9 сынып, сабақ жоспары.


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.4.А Бөлім Толқындық

қозғалыс

Мектеп: Жалпы орта білім беретін мектеп

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақ тақырыбы

Толқындық қозғалыс.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.5.12 толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану; 

9.2.5.13 көлденең және бойлық толқындарды салыстыру

  Сабақ мақсаттары

Толқындық қозғалыс туралы мағлұматтар беру;

Толқындық қозғалыстың түрлері және оларды сипаттайтын шамалармен таныстыру;

Толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолдану.

 Бағалау критерийлері

Оқушылар біледі:

Білу: көлденең және бойлық толқындардың анықтамасын біледі.

Түсіну: көлденең және бойлық толқындарды салыстырады.

Қолдану: толқын жылдамдығы, жиілігі және толқын ұзындығы формулаларын есеп шығаруда қолданады.

 Тілдік мақсаттар

  

Пәндік лексика және терминология:

Көлденең, бойлық, толқындық қозғалыс, перпендикуляр, параллель, толқын бағыты, тербеліс, вибрация, серіппе, дыбыс, толқын

Диалогқа/жазуға қажетті сөз

Тіркестері:

………не болады.

………арасында қандай айырмашылық

………….су қозғалады.

……..қай үлгімен қозғалады?

Құндылықтарды дарыту

 

 

Оқушылар сабақ барысында топпен жұмыс істейді.

Жұмыс барысында жауапкершілік және өзара құрмет құндылықтарын дамытады. Академиялық адалдық

 Пәнаралық байланыстар

Математика-есептер шығаруда

 АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті есеп шығару.

Бастапқы білім

Толқындар.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру.

(Топқа бөлу. Толқын түрлері бейнеленген қағаз қиындыларынан сурет құрау арқылы топқа бөлінеді)

Тақырыбы: Экраннан М.Жұмабаевтың "Толқын" өлеңінің бейнебаянын тамашалайды.

Мақсаты: Не? Неліктен? қалай? сұрақтары арқылы оқушының ойлау дайғысын дамыту.

Сол бейнебаяннан не түсінгені туралы сұрау.

Әр топқа тапсырмалар үлестіріледі.

1-топ. Осы өлең жолдары сізге таныс па? Қазақ әдебиеті сабағынан өздері оқыған өлең туралы еске түсіріп айтады.

2-топ. Өлеңнің авторы кім? Ол ақын туралы не білесіңдер? М. Жұмабаевтың өмір баяны мен шығармашылығынан қысқаша мәлімет береді.

3-топ. «Толқын» өлеңінің мағынасын қалай түсінесіңдер? Осы өлең жолдарының өмірлік мағынасын қалай түсінетіндіктерін жеткізеді.

Кері байланыс: сындарлы кері байланыс.

М.Жұмабаев «Толқын» бейнебаян

https://www.youtube.com/watch?v=Wnk8oJ6xRkA.

Толқынды модельдеу:

http://phet.colorado.edu/sims/wave-on-a-string/wave-on-a-string_en.html

Толқындар туралы интерактивті бейнебаян:

http://www.bbc.co.uk/schools/gcsebitesize/science/aqa_pre_2011/radiation/anintroductiontowavesact.shtml

 

Топтық жұмыс. Есептер шығару.

Мақсаты: Теориялық білімдерін есептер шығаруда қолдана білуге дағдыландыру.

Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларға есептер жазылған парақты таратады. Есеп шартын оқушылармен бірге талқылайды. Бағалау критерийлерін құрады.

Оқушы іс-әрекеті: тапсырмаларды жұпта орындайды.

Бағалау: оқушылар өз-өздерін бағалайды.

Бағалау критерийлері

Дискрипторлар

Қолдану:

Толқын ұзындығы және жылдамдығы формулаларын есептер шығаруда қолдана алады.

  • Есептің берілгенін дұрыс жазады. (ХБЖ айналдыру)
  • Қажетті формуланы дұрыс қолданады.
  • Есепетеу жолын дұрыс жүргізеді.
  • Жауабын дұрыс жазады.

Өз-өздерін бағалау парағы №1

Күні: -----------------------

Пәні: Физика

Сыныбы: 9 «А»

Оқушының аты-жөні: --------------------------------------------

Тапсырма: карточкадағы есептерді шығару.

Мақсаты: толқын ұзындығы, таралу жылдамдығын қолданып, есепті шығару, тест тапсырмасын орындау.

Күтілетін нәтиже:

А. №1. Формуланы біледі.

В. №2. Есепті шығарады.

С. №3. Уақытқа сай жұмыстанады.

Д. №4. Тест жұмысын орындайды.

Рефлексия

Не ұнады? Не үйрендім? Нені істей алмадым? сұрақтарына сүйеніп жапсырма қағазға пікірлерін жазып оқиды. "Ет тартқыш, чемодан, сұрақ".

ІІ. Тақырыбы: Мәтінмен жұмыс.

Мақсаты: Теориялық білімдерін қолдана білуге дағдыландыру.

Мұғалім іс-әрекеті: Оқушыларға мәтін жазылған парақты таратады. Мәтін бойынша 10 сұрақ дайындайды.

Оқушы іс-әрекеті: мәтінмен жұмыстанады.

Бағалау: оқушылар өз-өздерін бағалайды.

Бағалау критерийлері

Дискрипторлар

Қолдану:

Толқын ұзындығы және жылдамдығы формулаларын есептер шығаруда қолдана алады.

  • Мәтінді толық оқиды.
  • 10 сұрақ әзірлейді.
  • Мәтінді таныстырады.
  • Дұрыс жауабымен таныстырады..

Кері байланыс: мұғалім-оқушы, оқушы-оқушы

Мұғалім іс-әрекеті: сабақты қорытындылайды.

тәжірибенің мәліметтері:

http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics/transverse-waves-along-rope

Қосымша 1

Презентация

Қосымша 2

«бөлшектер» ретінде оқушыларды пайдалану туралы демонстрацияның ақпараты:

http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics/waves-along-line-students

Сабақтың соңы

2 минут

3 минут

Не ? Қалай? Неліктен? Не үйрендім?

Нені істей алмадым?

Сұрақтары арқылы күтілетін нәтижені бекіту.

Үй тапсырмасы: Тақырып бойынша қайталау

Рефлексия паракшалары

Р. Башарұлы 9-сынып оқулығы

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалауоқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ барысында берілген тапсырмалар оқушылардың жас ерекшелігіне және деңгейіне сәйкес құрылды.

\

Қауіпсіздік техника ережелерін қайталау

Тәжірибе жасау барысында қауіпсіздік техникасы түсіндірілді.

Сабақ бойынша рефлексия

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:\

2: \

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1: \

2: \

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

  • \


Толық нұсқасын 30 секундтан кейін жүктей аласыз!!!


Қарап көріңіз 👇


Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру
Информация
Посетители, находящиеся в группе Читатель, не могут оставлять комментарии к данной публикации.