Қатты дененің балқуы және кристалдануы.Меншікті балқу жылуы. Физика, 8 сынып, сабақ жоспары.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Заттың агрегаттық күйлері | Мектеп: | |||||||||
Күні | Мұғалімніңаты-жөні: | |||||||||
Сынып: | Қатысқандарсаны: Қатыспағандар саны: | |||||||||
Сабақ тақырыбы | Қатты дененің балқуы және кристалдануы.Меншікті балқу жылуы. | |||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.3.1.4 –МКТ негізінде заттың қатты күйден сұйық күйге және керісінше өтуін сипаттау; 8.3.2.10 - балқу/кристалдану кезіндегі жұтылатын/бөлінетін жылу мөлшерінің формуласын есептер шығаруда қолдану ; 8.3.2.11 - заттың балқу және қатаю процесі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау. | |||||||||
Сабақмақсаттары | Оқушылар білуі тиіс:
| |||||||||
Бағалау критерийлері |
| |||||||||
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар білуі тиіс: Оқушылар балқу, меншікті балқу жылуы, кристалдану процесінің физикалық мағынасын ауызша түсіндіру. Меншікті балқу жылуының физикалық мағынасын ауызша/жазбаша түсіндіру. Пәнге тән лексика мен терминология: Балқу, кристалдану, меншікті балқу жылуығ жылу мөлшері, балқу температурасы. Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Балқу дегеніміз........................ Кристалдану дегеніміз..................... Меншікті балқу жылуы деп ...................... | |||||||||
Құндылықтардыдарыту
| Бұл сабақ топ ережесінсақтау, игергенбілімдерінөмірдеқолдануқұндылықтарын дамытуға бағытталған. | |||||||||
Пәнаралықбайланыстар
| Заттыңмолекулалыққұрылымыжәнезаткүйлері химия | |||||||||
Бастапқы білім | Заттың құрлысы және күйлері.Температура.Заттың агрегаттық күйлері | |||||||||
Сабақбарысы | ||||||||||
Жоспарланған сабақтың кезеңдері | Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет | Ресурстар | ||||||||
Сабақтың басы 0-5 мин 6-7 мин | 1.Заттың құрылысы жайында тест тапсырмасын орындатуға болады."Заттардың молекулалық құрылысы негізінде, газдардың сұйықтар мен қатты денелердің құрылымын сипаттау" оқу мақсаты бойынша 7 сыныпта алған білімдерін еске түсіреді. Тест тапсырмалары
3. Мақсатты болжау.
| |||||||||
Сабақтың ортасы 8-18 мин 19-37 мин | 4.Түсіндіру. Мұғалім заттың агрегаттық күйлердің өзгеруін түсіндіреді. Балқу-заттың қатты күйден сұйық күйге өтуі. Балқукезінде
Қатаю-заттыңсұйықкүйденқаттыкүйгеөтупроцесі. Меншікті балқу жылуы - кристалл затты балқу температурасында сұйыққа айналдыру үшін жұмсалатын жылу мөлшерін, осы заттың меншікті балқу жылуы деп атайды және оны λ деп белгілейді. Қатты заттардың меншікті балқу жылуының кестедегі мәндерінің физикалық мағынасын және температураның уақытқа тәуелділік графигін оқушылармен бірге талдайды. 5. Сабақты бекіту.
Топтық жұмыс
Бағалау критерийлері: 1.Денені балқу температурасында балқыту үшін қажетті жылу мөлшерін есептей біледі; 2. Белгісіз шаманың формуласын жалпы түрде қорытып шығара алады; 3. Темпертураның уақытқа тәуелді өзгеруін түсінеді. | Қосымша 1 | ||||||||
Сабақтың соңы 38-40 мин | 6. РефлексияМұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін. 7. Үйге тапсырма: Тест тапсырмаларын орындау | |||||||||
Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? | Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? | Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы | ||||||||
Қабілеті жоғары оқушыларға жоғарғы деңгейдің тапсырмаларын орындату. Орташа қабілетті оқушыларды жұмыс барысында сырттай бақылап, оларға өздік жұмыс кезінде көмек көрсету, | Оқушылар тапсырманы талқылап жатқанда сырттай бақылау. Балқу процесіне есептер шығарады, бағалау критерийлері арқылы тақырыпты қалай меңгергендіктерін бағалау. | Топтық жұмыс орындау барысында топ ережесін сақтау | ||||||||
Сабақбойынша рефлексия Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылған ба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен? |
| |||||||||
Жалпыбаға Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
Қарап көріңіз 👇
Пайдалы сілтемелер:
» Туған күнге 99 тілектер жинағы: өз сөзімен, қысқаша, қарапайым туған күнге тілек
» Абай Құнанбаев барлық өлеңдер жинағын жүктеу, оқу
» Дастархан батасы: дастарханға бата беру, ас қайыру